Gündem

15 Temmuz 2016 Hain Darbe Girişimi – O Gece Neler Yaşandı? Dakika Dakika Cumhuriyet tarihinin en uzun dehşet gecesi

Cumhuriyet tarihinin en uzun dehşet gecesinin ilk 22 saatlik kronolojisi

15 Temmuz 2016

22:00:

İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri askerler tarafından trafiğe kapatıldı. Aynı dakikalarda Ankara’da askeri uçak ve helikopterler alçaktan uçmaya başladı, Genelkurmay çevresinden silah sesleri geldi.

22:15

Atatürk Havalimanı’nda operasyonlar tamamen durdu, giriş çıkışlar kapatıldı. Havalimanının önüne tanklar getirildi.

22:30:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da aynı durum söz konusuydu. Dahası jandarma, havalimanındaki polislerin silahlarına el koydu.

22:40:

Başbakan Binali Yıldırım, NTV yayınına bağlanarak yaşananları değerlendirdi. 

Başbakan Yıldırım, “Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, “Buna bir darbe girişimi diyebilir miyiz” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışmanın olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emaneti silahları alıp vatandaşların üzerine gidip onları yere yatırıp onları etkisiz hale getirmeye çalışan bir takım gruplar var. Bunların kim olduğunu, hangi amaçla hareket ettiğini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Asla ve asla yasadışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz.”

Başbakan Yıldırım, bu kalkışmaya karşı güvenlik güçlerinin harekete geçtiğini de vurguladı.

23:00:

İstanbul ve Ankara’dan gelen ‘olağan dışı’ haberlere Başbakan Binali Yıldırım açıklık getirdi: “Bir kalkışma girişimi söz konusu.”

23:30:

Anadolu Ajansı: Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde patlama meydana geldi.

23:35:

NTV, Vatan Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğü önünde çatışma sesleri geldiğini duyurdu. NTV muhabiri yaralı bir polis gördüğünü söyledi.

23.44:

Anadolu Ajansı (AA) Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın bir grup tarafından rehin alındığını açıkladı.

23.46:

Bağdat Caddesi’nde tanklar ilerliyor. Halk evlerinden tankların geçişini alkışlıyor.

23.48:

TRT yayını karartıldı.

23.50:

Ankara ve İstanbul’da bir çok kritik noktaya konuşlanan asker, İstanbul’un kalbi olarak da gösterilen Taksim Meydanı’nda da konuşlandı.

23.53:

Askerler TRT binasına girdi.

Cuntacı askerlerin TRT binasını işgal ederek vatandaşlara kurşun yağdırdıkları o anların cep telefonu görüntüsü . 

16 Temmuz 2016

00.02:

AKP İstanbul İl Merkezi bir grup asker tarafından çevrildi.

00.03:

Milli Savunma Bakanı, askerin “Yönetime el koyduk” dediği bildiri için “Korsan bildiridir” dedi.

00.04:

AA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

00.04

CB Tayyip Erdoğan gece 00:25 ‘de CNN Türk spikeri Hande Fırat’a FaceTime ile bağlanarak milleti darbeye karşı sokaklara, meydanlara çağırmıştı. Ancak Erdoğan’ın bu halkına ilk çağrısı değildi. Anadolu ajansı, C”umhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı Atatürk Havalimanı’na hareket etti” diye haber servis ederken, CB Erdoğan 00.04’te  medyaya konuşuyordu. Bu konuşma, hiç bir medya kuruluşunda o anda servis edilmedi.

00.05:

https://youtu.be/b9BU1PCu6cs

TRT’de darbe bildirisi okundu. Bildiride ülkenin ‘Yurtta Sulh Konseyi’ tarafından yönetildiği ve kamu düzeninin sağlanacağı belirtildi.

00:13:

Reuters bir cumhurbaşkanlığı kaynağına ulaştı: “Cumhurbaşkanı güvende. Darbe bildirisi korsan. Dünya Türk halkıyla dayanışma sergilesin. Cumnhurbaşkanı ve hükümet görevinin başında.” açıklamasını geçti.

00:15:

Reuters Bir AB kaynağının sözlerini aktardı: “Türkiye’de darbe girişimi ciddi görünüyor; birkaç albayın işi değil.”

00:16:

Rusya, ABD ve Fransa, Türkiye’deki vatandaşlarından evlerinden çıkmamalarını istedi.

00.21:

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi: “MİT, kendi personeli için ateş açma izni verdi” dedi.

00.25

CB Tayyip Erdoğan  CNN Türk spikeri Hande Fırat’a FaceTime ile bağlanarak milleti darbeye karşı sokaklara, meydanlara çağırdı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin birliği beraberliğine yönelik bu harekete karşı milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar güzel bir ceza alacaktır. Bu ülkeye ait uçağı, helikopteri, tankı kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Meydanı onlara bırakamayız. Yaptıkları işgali de ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bu konuda bu kararlılığımızı kimsenin test etmeye gücü yetmeyecektir. Milletime de bir çağrı yapıyorum. Milletimizi illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum. Bu azınlık grup ne yapacaksa halka yapsınlar. Emir-komuta zinciri çalışmamaktadır, askıya alınmıştır. “ dedi.

00.33:

Erdoğan Ankara’ya döneceğini söyledi.

00.44:

TRT’ye helikopterden ateş açıldı. CNN Türk muhabirinin aktardığına göre TRT’ye girmeye çalışan bir vatandaş askerlerce vuruldu. Vatandaş yaralandı.

00:44:

AA: Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde silah sesleri duyuldu. Askeri helikopterlerden ateş açıldığı gözlendi.

00.45:

TSK’dan açıklama:

“Türkiye Cumhuriyetinin değerli vatandaşları,

Sistematik bir şekilde sürdürülen anayasa ve kanun ihlalleri; devletin temel nitelikleri ve hayati kurumlarının varlığı açısından önemli bir tehdit haline gelmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzere devletin tüm kurumları ideolojik saiklerle dizayn edilmeye başlanmış ve dolayısıyla görevlerini yapamaz hale getirilmiştir.

Gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içerisinde olan cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri tarafından; temel hak ve hürriyetler zedelenmiş, kuvvetler ayrılığına dayalı, laik ve demokratik hukuk düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır.

Devletimiz; uluslararası ortamda hak ettiği itibarını yitirmiş ve evrensel temel insan haklarının göz ardı edildiği, korkuya dayalı otokrasi ile yönetilen bir ülke haline getirilmiştir.

Siyasi idarenin aldığı hatalı kararlarla mücadeleden geri durduğu terör tırmanarak birçok masum vatandaşımızın ve teröristle mücadele eden güvenlik görevlilerimizin hayatına mal olmuştur.

Bürokrasi içerisindeki yolsuzluk ve hırsızlık ciddi boyutlara ulaşmış, ülke sathında bununla mücadele edecek hukuk sistemi işlemez hale getirilmiştir.

Bu ahval ve şerait altında, yüce Atatürk’ün önderliğinde milletimizin olağanüstü fedakarlıklarla kurduğu ve bugünlere getirdiği cumhuriyetimizin koruyucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinden hareketle;

– Vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin ve devletin bekasını devam ettirmek,

– Cumhuriyetimizin kazanımlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri bertaraf etmek,

– Hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak,

– Milli güvenlik tehdidi haline gelmiş olan yolsuzluğu engellemek,

– Terörizm ve terörün her türlüsü ile etkin mücadele yolunu açmak,

– Temel evrensel insan haklarını, mezhep ve etnisite ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımız için geçerli kılmak,

– Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzeni yeniden tesis etmek,

– Devletimizin ve milletimizin kaybedilen uluslararası itibarını yeniden kazanmak,

– Uluslararası ortamda barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini tesis etmek maksadıyla yönetime el koymuştur.

Devletin yönetimi teşkil edilen yurtta sulh konseyi tarafıdan deruhte edilecektir.

Yurtta sulh konseyi BM-NATO ve diğer tüm uluslararası kuruluşlarla oluşturulmuş yükümlülükleri yerine getirecek her türlü tedbiri almıştır.”

00.46:

Ankara TRT binasında patlama yaşandı.

00.47:

Erdoğan, İstanbul’da olduğunu söyledi. Türkiye’deki tüm partilere çağrı yapan Erdoğan, halkı bir kez daha sokağa davet ederek “Bu akşam ben de orada olacağım” dedi. Erdoğan, “Şu anda bana karşı herhangi bir şey yok” dedi.

00.54:

Ankara’daki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) binasına askeri helikopterlerce ateş açıldı. MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

00.50:

00:55:

Beyaz Saray kaynakları: “Türkiye’de darbe girişimi var. Şu an kimin hakim olduğu belli değil” açıklamasını yaptı.

00.57:

AB Bakanı Ömer Çelik NTV’den askerlere emre itaatsizlik çağrısında bulundu.

00.58:

Halk, Erdoğan’ın Kısıklı’daki evinin önünde toplandı.

01.00:

Asker Atatürk Havalimanı’ndan çekildi, vatandaşlar içeri girmeye başladı.

01.02:

Kılıçdaroğlu: “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyet’e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır” diye konuştu.

01.05:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminin askerin içindeki Gülen Cemaati mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

01.08:

1.Ordu Komutanı Org. Ümit Güler: “Küçük bir grubu temsil ediyorlar. Diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.” dedi.

01:08:

Twitter: “Türkiye’de bloke edilmemiz söz konusu değil. Ancak trafiğimizin kasıtlı biçimde yavaşlatıldığından kuşkulanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

01.11:

Reuters’ın görgü tanıklarından aktardığı bilgiye göre Atatürk Havalimanı’nda silah sesleri duyuldu.

01:15:

Savunma Bakanı Fikri Işık: “TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimi.” dedi.

01.20:

TSK adına yapılan açıklamada, tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri ülke sathında kontrolü ve güvenliği sağlamaktadır. Tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın güvenliği ve can sağlığı için evlerinde kalmaları, sokağa çıkmamaları ve milletin hizmetinde olan türk askeri ile işbirliği içinde olmaları yüksek öneme haizdir.”

01.21

Reuters’ın aktardığına göre TSK’nın “Yönetime el koyduk” açıklamasının ardından Suriye’nin başkenti Şam’da halk sokakta kutlamalara başladı.

01.22:

İstanbul’daki camilerden ezan okunmaya başlandı.

01.27:

Deniz Kuvvetleri Komutanı Bostanoğlu: “Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz.” dedi.

01:32:

Reuters bir görgü tanığına dayandırarak TBMM etrafında tankların ateş açtığını duyurdu.

01:34:

Taksim’de askerler, darbe girişimini protesto eden grubu dağıtmak için havaya ateş açtı.

01.36:

Reuters’ın üst düzey bir Türk yetkiliden aktardığına göre darbe girişiminde bulunan grup tanklara sokağa çıkma emri verdi.

01.39:

AKP’li Eyüp belediyesi yurttaşlara şu mesajı gönderdi: “Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, gün demokrasiye sahip çıkma günüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızı karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’na gidiyoruz.”

01:45:

Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye 3’üncü Dünya ülkesi değil. Öyle gösterenler bedelini ağır ödeyecek. Milletimiz bunlara gününü gösterecek.” dedi.

01.49:

NTV’ye konuşan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, “Eşkiyalar başarılı olamayacak. Paralel ihanet şebekesiyle karşı karşıyayız. Kısa sürede duruma el koyacağız. Şehidimiz var, yaralımız var fakat duruma hakimiz.” dedi.

01.51:

Başbakanlık: “Bahçeli aradı, hükümetin yanında olduğunu bildirdi.” açıklamasını yaptı.

01.54:

Bayrampaşa Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne giden askerler gözaltına alındı.

01:58:

Kılıçdaroğlu: “Darbeye karşı ortak tavır takınmalıyız.” dedi.

02:00:

Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na saldırı sonucunda 17 polis hayatını kaybetti.

02.02:

CNN Türk: Ankara’da F-16’lar darbe girişimine katılanların elindeki bir helikopteri düşürdü.

02:04:

AA: Askeri kalkışma, bir süre önce Genelkurmay adli müşavirliği görevinden alınan Albay Muharrem Köse başkanlığında planlandı.

02:06:

3. Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk: “TSK milletin iradesine saygılıdır. Personel derhal kışlalarına dönmeli.” açıklamasını yaptı.

02.11:

İstanbul Valisi Vasip Şahin: “Saldırı girişimi püskürtüldü. Trakya’daki tugay İstanbul’a hareket etti.” dedi.

02.12:

CNN Türk: AKP Genel Merkezi’ne yürüyen yurttaşların üzerine ateş açıldı, yaralılar var.

02.13:

ABD Başkanı Barack Obama: “Türkiye’de seçilmiş hükümet desteklenmeli.” açıklamasını yaptı.

02.16:

Darbe girişiminin püskürtülmesinde kritik görev üstlenen Astsubay Ömer Halisdemir, cuntacı Semih Terzi’yi vurdu. Kahraman şehit Halisdemir, Karargah binasına girmek isteyen Terzi’ye 3 el ateş etti. Saat 02.16.45’te cuntacılar, Demir’e 4 saniyede toplam 15 el ateş etti. Ancak 15 kurşuna rağmen hala nabzı atanHalisdemir’e, Üsteğmen Mihrali Atmaca, yerde yatarken 2 el daha ateş etti. Gelen ambulans Halisdemir’e müdahale ettirmeden gönderildi..

02.23:

Jandarma Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin: “Darbe girişimini şiddetle bastıracağız. Darbe girişimini kesinlikle reddediyoruz, birliklerimizin başındayız.” dedi.

02.24:

CNN Türk: Harbiye’de silah sesleri duyuluyor. Bu noktaya çok sayıda ambulans sevk edildi.

02:27:

MİT: Darbe püskürtüldü.

02.28:

CNN Türk: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalışan üçü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

02.30:

MİT Basın Müşaviri Nuh Yılmaz: “Darbenin parçası olan herkes yarın vatana ihanetten yargılanacak.” dedi.

02.35:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SMS attı: Türk Milletinin değerli evlatları. Bu hareket Ankara’da ve İstanbul’da devletin zırhlı araçlarını ve silahlarını gasp etmiş dar bir kadronun, 70’li yıllardaki gibi davranarak millete karşı bir kalkışmadır. Şerefli Türk milleti demokrasine ve huzuruna sahip çık. Türk milletini sindireceğini düşünen bu dar kadronun hareketine karşı sizleri sokağa ve milletinize sahip çıkmaya çağırıyorum. Devletine, milletine sahip çık.

02.38:

Bir askeri helikopter TBMM, Deniz ve Hava Kuvvetleri binası yakınlarına ateş açtı. Meclis ve Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor.

02.39:

Görgü tanıkları: Saatlerdir silah seslerinin duyulduğu TRT’nin Ulus binasında patlama meydana geldi.

02.43:

MİT: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar görevinin başında.” açıklaması yapıldı.

02.44:

Fox TV canlı yayındayken, Genelkurmay karargahına bir helikopter inerken çok şiddetli bir patlama sesi duyuldu.

02.47:

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem: “TBMM’yi vurdular, yaralılar var.” açıklamasını yaptı.

02.50:

Taksim ve Cihangir çevresinden silah sesleri gelmeye başladı.

02.52:

Boğaziçi köprüsündeki darbe yanlısı asker, darbeyi protesto etmek için toplanan halka ateş etmeye başladı.

İstanbul’un merkezinde savaş uçakları alçak uçuşa başladı.

03:00:

Yıldırım: “Paralel ihanet çetesinin işi. Bu çılgınlar yol yakınken dönsün. Karadan ve jetlerle karşılık verilecek.” dedi.

03.08:

Ankara’da bir savaş helikopteri Meclis binası ve çevresine ateş açtı.

03.09:

ABD’nin saygın medya kuruluşu Vox: “Başarısız bir darbe Türkiye’yi otoriterliğe sürüklüyor.” açıklamasını paylaştı.

03.10:

DHA: “İstanbul’daki Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde 6 sivil ölü, 100’e yakın yaralı var” açıklamasını yaptı.

03.12:

Başbakan Yıldırım: “Durum büyük ölçüde kontrol altında. Ankara uçuşa yasak bölge ilan edildi.” dedi.

03.19:

https://youtu.be/iLg3Rxg_EWU

AA: AKP’nin kuruluşundan bu yana reklam işleriyle uğraşan şirketin sahibi Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti.

03.20:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uçağı Atatürk Havalimanı’na indi.

03:23:

Meclis bir kez daha vuruldu. Saldırının ardından meclisin üstü koyu bir duman tabakasıyla kaplandı.

03:29:

CNN Türk: Bir grup asker Doğan Medya Center binasına girdi.

03.30:

Fatih’teki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde asker ve polis arasında çatışma yaşandı. Çatışma sırasında yurttaşlar da bölgedeydi.

03.33:

CNN Türk: “Meclis’e bomba atıldı, ikisi ağır 12 kişi yaralı.” haberini girdi.

03.36:

Fox TV, Meclis’in bir saat içinde üç kez vurulduğunu aktardı.

03:38:

CNN Türk, ‘Yayınımız kesiliyor’ diye altyazı geçti.

03.41:

Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT binasında iki personel darbeci askerler tarafından öldürüldü.

03:39:

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından vuruldu.

03.43:

DHA: Alibeyköy Barajı’na uçak bomba bıraktı.

03.45:

CNN Türk binası boşaltıldı. Binanın önündeki kalabalık “Asker dışarı” diye bağırmaya başladı.

03.57:

Reuters: Taksim yakınlarında iki şiddetli patlama meydana geldi.

04.00:

Erdoğan ayağının tozuyla konuştu: “Malum yapıya ait ülkemizin birliğine beraberliğine yönelik hareketin içine girmişlerdir. Bu suretle de bütün şehirlerimizde şu anda ayaklanma hareketidir bu. Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, Anayasa ne gerektiriyorsa bunun cevabını bu yapı, ister TSK içinde bir grup olsun, ister başka kurumlarımızın içinde olsun gereken cevabı alacaklardır. Bu tanklar bunların tankları değildir, milletin tanklarıdır. Çekilmek gibi bir şey söz konusu olamaz. TSK içinde çatışmalar olduğunu duydum. Ama şunu bilmeleri gerekir ki TSK içindeki bir azınlığın emniyet teşkilatımızla da böyle bir şeyin içine girmesinin bedelini, bunu emreden üst akıl, ödeyecektir. Biz de milli iradenin temsilcileri olarak dimdik duracağız. Milleti havalimanlarına ve meydanlara davet ediyorum. Bizim için bu geceler gündüzler olacaktır. Bu planlamayı yapanlar bunun bedeli ağır biçimde ödeyeceklerdir.”

04.13:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’nda binlerce kişi toplandı.

04:17:

Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda konuştu: “Ne yazık ki silahlı kuvvetlerimizin mevcut olduğu bir hareketlilik oldu. Bunun neticesinde de TSK’nın içindeki bir azınlık, ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne hazmedemeyen, kabullenemeyen bu grup, paralel devlet yapılanmasının ta kendisiydi ve bu yapılanma 40 yıllık bir sürecin neticesinde TSK’nın içinde de emniyet teşkilatımızda da, devletin diğer kurumlarında da kendine yer bulmuş ve bugünlere kadar gelmişti. Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bir ayaklanma hareketidir. Silahlı terör örgütü demiştik, işte silahları da çıktı. Bu vatana ihanet hareketinin bedelini çok ağır ödeyecekler. Hangi yola başvururlarsa vursunlar, biz bu kutlu davaya başımızı koymuşuz. Buraya canımızla kefenimizle gelmişiz. Eninde sonunda şu anda bu hareket, Allah’ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü bu silahlı kuvvetlerimizin temizlenmesine sebep olacak. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde böyle bir adımın atılması manidardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye eski Türkiye değil. Yeni Türkiye’nin davranış biçimleri çok daha farklıdır. Şimdi burada paralel devlet yapılanmasının bir işgali söz konusu.

Ben buraya gelmeden önce Marmaris’teydim. Ayrıldığım yerde de (Yazıcı Grand Mares Otel) arkamdan oraları aynı şekilde bombalamışlar. Şu anda benim genel sekreterimi (Fahri Kasırga) alıp götürdüler. Genelkurmay başkanımızın durumunu bilmiyorum. Bu ülkeyi işgalcilere bırakmayacağız.”

04:55:

CNN Türk: Ankara’da arka arkaya çok büyük patlama sesleri duyuldu.

05.03:

Başbakan Yıldırım: “Bu çeteyi çökerteceğiz, başka yolu yok. Ankara ve Balıkesir’de havacı isyancı askerler var ve atış yapıyorlar. Eskişehir’deki hava savunma komutanlığına talimat verdim. Silah yüklü olarak kalkıp gereğini yapacaklar. Halk meydanları boş bırakmasın. Darbe girişimini yapanların arasında albaydan daha rütbeli subaylar da var. General seviyesinde birinin öldürüldüğüne dair haber var. Şu anda 130 kişi tutuklu.” açıklamasını yaptı.

05.09:

05.10:

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın da bulunduğu Doğan Medya Center binasındaki baskın, polis ekiplerinin askerleri gözaltına almasıyla sona erdi.

05:18:

Atatürk Havalimanı’nın kontrolü geri alındı. Havalimanındaki işleyiş normale döndü ve uçuşların 06:00 itibariyle başlayacağı açıklandı.

05.27:

Gölbaşı Savcılığı Ankara’da 47 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yaşamını yitirenlerden 17’si polis.

05.30:

Gece saldırıya uğrayan Meclis’teki hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

05.46:

Fox TV’nin aktardığına göre Harbiye’deki TRT binası önünde çatışma başladı.

05.50:

Reuters’ın yetkililerden aktardığı bilgiye göre İstanbul Boğazı, güvenlik gerekçesiyle tanker trafiğine kapatıldı.

05.56:

AA: Erdoğan’ın kaldığı oteldeki çatışmada bir polis hayatını kaybetti.

06.00:

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığınca, darbe girişimiyle ilgili soruşturma başlatıldığı, Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi’nde 42 kişinin hayatını kaybettiği, bölgede olayların kontrol altına alındığı bildirildi.

06:12:

Boğaziçi Köprüsü’nde tank, TOMA ve bir sivil aracı hedef aldı, bir kişi hayatını kaybetti, ikisi yaralandı.

06:15:

A Haber: Ak Saray’ın bulunduğu Beştepe’ye F-16’lar iki bomba attı. An itibarıyla Ankara’dan dumanlar yükseliyor. Çatışmanın Genelkurmay bölgesinde olduğu belirtildi.

06:27:

Erdoğan “Vur de vuralım, öl de ölelim” ve “İdam isteriz” sloganları eşliğinde Atatürk Havalimanı’nda halka hitap etti: “Size milletim adına teşekkür ediyorum. Bu olayın paralel işi olduğu dün akşamki eylemleriyle ortaya çıkmıştı. Terör eyleminin tam manasıyla örneğini dün akşam verdiler. Biz kefenimizle bunların karşısında dikildikçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. Buradan durum normalleşene kadar ayrılmak yok .” açıklamasını yaptı.

06.38:

AA: TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü.

06:41:

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimine ilişkin, “İnşallah püskürtülme noktasında belli bir noktaya gelmiştir. Belki birkaç saat içerisinde tamamıyla bu tehlike savuşturulacak” dedi.

06:44:

Dün geceden bu yana Boğaziçi Köprüsü’nü tutan askerler teslim oldu.

06:50:

Yıldırım: Saatlerdir kendisinden haber alınmayan Hulusi Akar’ın yerine genelkurmay başkanlığına vekalaten 1’inci Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.

07.03:

Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürüldüğü açıklandı.

07.05:

TSK, internet sitesinden darbe girişiminin devam ettiğini duyurdu. Açıklamada şöyle dendi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yurtta Sulh Harekatı’na kararlı şekilde devam etmektedir. Yurtta Sulh Harekatı’na karşı koyan tüm unsurlara müdahale edilmektedir. Halkımızın emniyet ve can sağlığı gereğince evlerinde kalmaları ve sokağa çıkmamaları önemlidir.”

07.08:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: “Türkiye genelinde 336 kişi gözaltına alındı.” dedi.

07:12:

İstanbul’daki Türk Telekom santralindeki askerler teslim oldu.

07:15:

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay’dan İstanbul’a 15 tank sevk edildi.

07:20:

Anayasa Mahkemesi: “Anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddediyoruz. Demokratik hukuk devletinin yanında olduğumuzun aziz milletimizce bilinmesini istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

07:23:

malatya-da-2-ordu-karargahinda-catisma-sabaha-8614297_x_o

CHA: “Malatya 2. Ordu komutanlığından silah sesleri geliyor.” haberini geçti.

07.31:

Marmaray seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

07.36:

Reuters: Erdoğan yanlıları Boğaz Köprüsü’ndeki askerlere saldırdı.

07.37:

3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Erzincan’da gözaltına alındı.

07.38:

AFP’ye konuşan Fethullah Gülen darbe girişimini kınadı: “50 yıldır birçok askeri darbede acı çekmiş biri olarak, böylesi bir girişim ile aramda herhangi bir bağ kurulması özellikle rencide edicidir. Bu tip suçlamaları kesin bir dille reddediyorum.” açıklamasını yaptı.

07.39:

AA: Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı.

07.41:

Fox Tv: “Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor.” haberini geçti.

07.44:

Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işleten şirket, uçuş işlemlerinin sürdüğünü duyurdu.

07.45:

Genelkurmay’dan dışarı çıkarılan tank, barikat amacıyla kurulan kamyonlara ateş açtı.

07.48:

CNN Türk: “29 albay, beş general görevden uzaklaştırıldı.” haberini geçti.

07.59:

Reuters: “Genelkurmay Başkanlığı, hükümet yanlısı güçlerin kontrolünde.” haberini geçti.

08.00:

Metro ve vapur seferleri yapılmaya başlandı.

08:10:

Boğaziçi Köprüsü kısmen trafiğe açıldı.

08.17:

Emniyet Genel Müdürü: “Jandarma Genel Komutanlığı’nda 16 asker ölü ele geçirildi, 250’ye yakın asker gözaltında.” açıklamasını yaptı.

08.26:

Rehin tutulan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı. Sağlık durumu iyi olan Akar’ın güvenli bölgeye götürüldüğü açıklandı. Akar için Ankara’ya 35 km. uzaktaki Akıncı Hava Üssü’ne operasyon düzenlendi.

08.36:

Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Özel Harekat Polisleri’nce ele geçirildi.

08.57:

Reuters: “MİT Müsteşarı Hakan Fidan da güvenli bir yerde, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la temas halinde.” haberini geçti.

09.01:

Boğaziçi Köprüsü terk edilen tankların geri çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü tek yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

09.05:

AKP milletvekili Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Mustafa Varank’ın ağabeyinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

09.10:

Beştepe Jandarma Genel Komutanlığı’nda askerler teslim oldu. Askerler teslim olmadan önce üniformalarını çıkararak soyundu.

09.15:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, TVNET televizyonuna yaptığı açıklamada, “Darbecilere idam cezası verilmesini masaya getireceğiz” dedi.

09.26:

HSYK olağanüstü toplandı. Türkiye genelindeki tüm hakim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

09.28:

AA: “Polis ekipleri Genelkurmay Başkanlığı’na operasyon düzenleyecek.” haberini geçti.

09.42:

Reuters: Bir yetkili Türkiye genelinde toplam 1563 askeri personelin gözaltına alındığını açıkladı.

09.46:

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk ile EDOK Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral İyidil hakkında vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı.

09:48:

AA: “Türkiye genelinde, 90 kişi hayatını kaybetti, bin 154 kişi yaralandı.” haberini geçti.

09.49:

AA: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk ile EDOK Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral İyidil hakkında vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı. Ardahan Garnizon ve 25’inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Kargın gözaltına alındı.

10.05:

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Vatan Caddesi her iki istikamette trafiğe tekrar açıldı.

10.28:

İçişleri Bakanlığı’nın önünden silah sesleri yükseldi. Bakanlık önündeki halk etrafa kaçıştı. Basın mensupları darp edildi.

10.32:

Boğaziçi Köprüsü her iki yönde trafiğe açıldı. Köprüdeki zırhlı araç ve tanklar çekildi.

10:34:

Başbakanlık: “Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başındadır.” açıklamasını yaptı.

10.36:

Genelkurmay Başkanlığı içinde darbeye katılmadığı için elleri bağlı olarak odalar içinde kilitli tutulan subay ve astsubaylar, sabah saatlerinde tahliye edildi.

11.00:

Orgeneral Ümit Dündar:”Bu bir darbe girişimidir. Hava Kuvvetleri ve Jandarma Kuvvetleri Komutanlığı ve bazı birliklerin ağırlıklı olarak içinde olduğu görülmüştür.” açıklamasını yaptı.

11.14:

Genelkurmay Başkanlığı’nda bulunan askerler tahliye edildi. Polisin karargaha girmesinden önce Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

11.20:

Emniyet yetkilileri sokaklarda üniformalı ve silahlı kişileri gören vatandaşların 155 Polis İmdat hattına ihbarda bulunmasını istedi.

11.30:

Şırnak’ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile iki binbaşı, üçü yüzbaşı 309 asker gözaltına alındı.

11.37:

AA: Erdoğan’ın kaldığı otele operasyon düzenleyen Deniz Yüzbaşı Gülmez, yaralı olarak Çiğli Devlet Hastanesine getirildi.

11.40:

İstanbul’u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası, görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

12.00:

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, rehin alındığı bildirilen Donanma Komutanı Veysel Kösele ile irtibat kurulduğunu söyledi.

12.15:

Darbeye girişen grubun Hava Kuvvetleri Komutanını katıldığı düğünden kaçırdığı ortaya çıktı.

12.18:

Cumhurbaşkanlığı: Silahlı terör örgütü FETÖ üyesi 1374 TSK personeli gözaltına alındı.

12.19:

Başbakan Binali Yıldırım açıklama yapıyor: “15 Temmuz cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir. Darbe girişiminde bulunan paralel terör çetesine karşı demokrasi nöbeti tutan, sabah da normal yaşantısına dönen milletin adı Türk milletidir. Meydanlara bayraklarıyla koşan bütün vatandaşlarımı alnından öpüyorum. 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Sevindirici olan bu kalkışma TSK’nın emir komuta zinciriyle olan bir kalkışma değil, bu kalkışma TSK içindeki paralel çetenin bir kalkışmasıdır. Vatanını, milletini, bayrağını seven değerli komutanlarımızı tebrik ediyorum. Olayın olduğu ilk andan itibaren meydanları dolduran sivil toplum kuruşları vatandaşlarımız, siyasi parti taraftarlarına da teşekkür ediyorum. Kahramanca çarpışarak bu belayı def eden özel kuvvetlerimiz, polisimiz, emniyet mensuplarımızı yürekten kutluyorum. Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir, müstehak oldukları her tür cezayı göreceklerdir. Toplam 161 şehidimiz, 1440 yaralımız vardır. 2839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. İşin birinci safhası sona ermiştir. Bundan sonra bir yandan vatandaşlarımız yaşantılarını sürdürürken, bir yandan ülkemizi itibarsızlaştırmaya çalışan her türlü şey misliyle yapılacaktır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Demokrasi bayramımız 15 Temmuz ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum. Milletimizin işini gücünü bitirdikten sonra akşam meydanlara akmasını talep ediyorum. Parti başkanlarına bu olayda gösterdikleri üstün basiretten dolayı teşekkür ediyorum.”

12:56:

CNN Türk: Yunan devlet televizyonu Dedeağaç’a inen helikopterin içinde sekiz kişinin olduğunu belirtti. Yunan medyasında helikopterin darbe yanlılarını taşıdığı iddia ediliyor.

13.15:

MİT: “Akıncı Üssü ve Kara Havacılık’ta operasyonlar sürüyor.” açıklamasını yaptı.

13.20:

THY uçuşlarının 14.30’dan itibaren kademeli olarak normale döneceği açıklandı.

13.21:

MİT: Sistematik operasyon bitti, nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.

13.30:

Darbeye girişen isimlerden bazıları helikopterle Yunanistan’a kaçtı. Türkiye iadelerini talep ediyor.

14.25:

2 bin 475 hakim HSYK tarafından açığa alındı…

15.02:

Operasyon Danıştay’a da sıçradı…

15.25:

Gözaltına alınan asker sayısı artıyor. Kalkışmaya destek için yola çıkan 467 Kara Harp Okulu öğrencisi, 20 subay gözaltına alındı.

15.40:

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınlayarak mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını istedi.

17.00:

Meclis Genel Kurulu, Başkan İsmail Kahraman’ın başkanlığında ve 4 partinin katılımıyla olağanüstü toplandı.

17.25:

Genel Kurul’a seslenen Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün Ak Parti’nin, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin ve tüm partilerin darbeye karşı çıktıkları bir gündür. Bugün bir milattır. İnanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır” dedi.

18.10:

Soruşturma kapsamında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

18.15:

Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

18.55:

Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

19.15:

3’ncü Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı.

20.00:

Darbecilerin rehin aldığı Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin de kurtarıldığı bildirildi.

20.15:

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan, ilçede görevli Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurbay Albay Osman Akman gözaltına alındı.

21.35:

Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından yapılan çalışmalarda gözaltına alınan Albay Erhan Baltacıoğlu tutuklanırken, Kayseri polisi Tuğgeneral Cemal Akyıldız’ın İstanbul’da yakalanmasını sağladı.

22:40:

1’inci Ordu Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ve İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan gözaltına alındı.

22.50:

11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dört yıl boyunca yaverliğini yürüten Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer gözaltına alındı.

23.50:

Darbe girişimi soruşturması kapsamında aranan pilot Albay Murat Karakuş ve İstanbul Hava Harp Okulu Dekanı Albay Ahmet Gümüş, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Midilli Adası’na geçmek isterken yakalandı. İlçe merkezinde saat 17:30 sıralarında yakalanan iki asker sağlık kontrollerinin ardından Ankara’ya gönderildi.

Recommend0 recommendationsPublished in Gündem
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.