Tarih

‘Açız ama komünist değiliz’

Türkiye tarihindeki en ilginç işçi eylemlerinden biri 3 Mayıs 1962’de Ankara’da yapılan ‘Açlar Yürüyüşü’dür. 5 bin kişilik yürüyüşü Türkiye İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası düzenlemiştir ama katılanların çoğu inşaat mevsiminde köylerden çalışmaya gelen örgütsüz işçilerdir.

Türkiye tarihindeki en ilginç işçi eylemlerinden biri 3 Mayıs 1962’de Ankara’da yapılan ‘Açlar Yürüyüşü’dür. 5 bin kişilik yürüyüşü Türkiye  İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası düzenlemiştir ama katılanların çoğu inşaat mevsiminde köylerden çalışmaya gelen örgütsüz işçilerdir.

Sendikanın sektördeki işsizliği protesto yürüyüşü izni başvurusuna Valilik’ten ‘Ankara’da işsiz yoktur, dolayısıyla yürümeye lüzum da yoktur’  yanıtı gelir. Buna rağmen Ulus’ta toplanan işçiler, koşarak Sıhhıye Meydanı’na gider, polis barikatını yarıp Meclis’e ulaşan işçileri Muhafız Birliği güçlükle durdurur.

Ellerindeki pankartlarda ‘Türk işçisi aç ve işsiz olabilir ama komünist olamaz’ ve ‘Bu sefalet solculara fırsat vermek için mi?’ yazan işçiler polis tarafından coplanır, onlarcası gözaltına alınır. Tercüman gazetesinin ‘Üstü başı yırtık binlerce işçinin bağırarak koşması Ankara sokaklarında heyecan yaratmıştır’ diye aktardığı olay, işçiler her ne kadar politik saiklerle yola çıkmış olmasa da, ilerleyen yıllarda güçlenecek işçi hareketinin tarihi açısından önemli bir eylem olarak kabul edilir.

MURAT TOKLUCU
#TARİH Dergisi – MAYIS 2015

İnşaat İşçilerinin Ankara’dakiyle aynı gün Afyon’da düzenlediği izinli yürüyüş ise olaysız sona erer. Ailelerinin de destek verdiği 500 işçi çıplak ayaklarla yürüyüş yaptıktan sonra Zafer Anıtı’na çelenk koymuştur.
‘Açlar’, Ankara’daki yürüyüşün ardından toplu halde yemek yiyor.
Recommend0 recommendationsPublished in Tarih
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.