Sosyal Medya ve Bilişim Suçları

Gerçek hayatta suç olan, sosyal medyada da suçtur. Özgürlük kavramı her ne kadar sosyal medya ortamlarında çok daha geniş anlamlar ifade etse de, belirli sınırlar içerisinde hareket etmek, duygudan anlamayan klavyenin diliyle yazıp çizmek, her zaman için bir adım daha güvende olmamıza yardımcı olacaktır.

Bilgiye ulaşmak çok daha kolay olmalıydı! Dünyadakiher bilgiye ulaşmalı her an kontrol edebilmeleri gerekiyordu. Intranet, Internet derkentahmin bile edemedikleri bir hızla stratejiler teknolojiyi iteleye iteleye bugünlere getirdi. Baktılar böyle olmuyor, bilgiye ulaşmak her an mümkün olmalı fikrinden hareketle dünyanın kaderinin önünden çekildiler. Kader de bizi bugünlere getirdi.Evet, herkesin bir IP’si olmalıydı. Önceleriüniversiteler arasında kurulan iletişim ağları intranetleredaha sonra internete dönüştü. Bir zamanlarinternet sadece bilgisayarlarda kullanılabiliyorken şimdilerde cebimize girdi. Büyüdübüyüdü ve artık herkes bu mecrada kendine biryer satın almış ya da alma gayretine girmiş durumda.Artık herkes her an “online” olma gayretinde.Hayat şimdi daha hızlı akıyor. Şimdi artıkkim kiminle arkadaş? Kim kimi tanıyor? Kimin kiminle tanışma ihtimali var biliniyor? Kim nezaman neredeydi? Hatta ne zaman nerede olacağa kadar! Devasa kapasitelerde veri tabanları bizimgerçek zamanlı hayatımızı an be an kaydediyor.Artık istedikleri bilgiye her an erişebilme imkânları var. Çünkü herkesin bir IP’si var artık. 11 Eylül hadisesinden sonra 10 yıl süreli olarak çıkarılan Patriot Act yasası ise bütün bu yukarıda saydıklarımıza kanuni zemin oluşturuyor. Süresi güvenlik riskleri nedeniyle uzatıldı. Yani Amerika interneti yasal olarak dinliyor!

Sosyal medyanın asosyal insanları olmanın dayanılmaz hafifliğiyle bulutların üzerinde sörf yaparken,eğer dikkat etmezseniz birileri de diğer tarafta aynı hafiflikle hesaplarınız arasında sörf yapıyor olabilir! İşte en temel örnekle buna da biz bilişim suçu diyoruz! Sanal âlemde her insaniyi niyetli olmayabilir. Hatta iyi niyetli olmayan insan sayısının her geçen yıl suç oranına bakacak olursak %100 arttığını görüyoruz. Bu da bize artık internet ortamında daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Bilişim suçları temelde birçok farklı alanı kapsamaktadır. Kredi kartı hırsızlığından tacize, dolandırıcılıktan hakarete,pornografik içerikten çocuk istismarına, şirketlerinbilişim sistemlerine izinsiz erişimden izinsiz yazılım kullanımına kadar farklı birçok konu bilişim suçu olarak değerlendirilmektedir.

Sosyal Medya platformları insanların internet ortamında her türlü bilgi ve belgeyi ister sınırlı,ister sınırsız erişim seçenekleriyle paylaşabildikleri ortamlardır. İnternet, insana mahsusduygu ve düşünce kavramlarına sahip olmadığından üzerinde yaşattığı platformalar da böyle bir kavrama sahip değildir. Yani bir web sitesi bilgisayarın başındaki insanın cinsiyetini, yaşını veya ruh hali gibi hiçbir bilgiyi anlayamaz, algılayamaz. Sadece aldığı cevaplar ile yetinmek ve bu bilgilere göre hareket etmek durumundadır.O halde bir internet sitesi, örneğin, 18 yaşından küçükler için uygun içerik barındırmıyorsa, anasayfasına bu seçenekleri koyması, bilgisayar karşısındaki insanın bu siteye girmesine engel teşkiletmez. Kişi 18+ butonuna basarak siteye girebilir.Bu durum ise; suça sebebiyet vermenin en temel noktalarından birini oluşturmaktadır. Öte yandanTwitter veya Facebook üzerinden kanunen suç teşkil eden bir resim veya yazının başka birkişi tarafından paylaşılmasının suç olabilmesi için, o kişinin hangi niyetle paylaştığından emin olunması gerekir. Amaç suçu yaymaksa suça ortak olunabileceği gibi, paylaşılan içeriği protestoamacıyla tekrar paylaşmak suç olmayabilir. Bilgisayar ve internet siteleri bu duygu ve düşünceleride anlayamaz ve yorumlayamaz.

Gerçek hayatta suç olan, sosyal medyada da suçtur. Özgürlük kavramı her ne kadar sosyal medya ortamlarında çok daha geniş anlamlar ifade etse de, belirli sınırlar içerisinde hareket etmek,duygudan anlamayan klavyenin diliyle yazıp çizmek, her zaman için bir adım daha güvende olmamıza yardımcı olacaktır. Sosyal Medya’da maalesef her geçen gün kötü niyetli insanların hızla arttığı göz önünde bulundurulduğunda söylenecek ve hiç akıldan çıkarılmaması gerekenen güzel söz “Güven, kontrole mani değildir” sözüdür. Facebook üzerinden en yakın arkadaşınızdan dahi enteresan bulduğunuz birpaylaşım aldığınızda yüzde yüz doğru düşüncesiylehareket etmek en büyük yanlış olur. Bubakıp geçilecek bir resim ya da fıkra olabileceği gibi aksiyon gerektiren bir durumda olabilir. Dolayısı ile arkadaşınızın başkası tarafından elegeçirilmiş hesabı üzerinden gelen bilgi ne derecedoğru olabilir? Bu ve benzeri durumlar sosyal medya ortamında karşılaşılan en fazla suç öneklerindendir. Özellikle aksiyon alınması gereken bir hadise var ise telefon v.s ile teyit edilmesi her açıdan sağlıklı olacaktır.

Öte yandan insanlar bazen internet ortamındaki rahatlıktan dolayı hakarete varan yazışmalar yapmakta bir mahzur görmedikleri durumlarla artık sıkça karşılaşıyoruz. Ancak internet ortamında da olsa bir hakaret alenen yapıldığı delillerle tespit edilirse cezası yüz yüze yapılan hakaretten daha ağır olabilmektedir. Bunun nedeni internet ortamında aleni olarak yapılan hakaretin bir anda yüzlerce hatta binlerce insana ulaşarak yayılabilmesidir. Uzmanlar sosyal medya ortamlarında hakarete maruz kalındığında mutlaka suç duyurusunda bulunulmasının toplum nezdinde sosyal medya ortamında işlenecek suçlar hakkında insanların daha hızlı bilinçlenmesine katkı sağlayacağını belirtmektedirler.Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet ortamındaki suçlarda her geçen gün farklılaşarak artmaktadır.

Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesinde internet ortamında veya bilişim sistemlerine karşı işlenen suçların nasıl cezalandırılacağı açıkça belirtilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçları Araştırma Büro Amirliği bu konuda tam yetkili olarak çalışmaktadır. Türkiye’de bilişim suçları hakkında 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” kanun vardır. Bu kanun ile internet ortamında işlenen suçlara karşı kişilerin ve kurumların haklarının korunması amaçlanmıştır. Lakin birçok noktası eksik ve geliştirilmesi gerektiği bütün uzmanlarca belirtilmektedir. En son Şubat 2014 tarihinde güncellenen kanun her geçen gün gelişmekte olan teknolojilerin ortaya çıkardığı farklı sosyalmedya platformları üzerinde işlenen suçlara maalesef cevap verememektedir. Bilişim suçlarıayrıca TCK içerisindeki Bilgisayar yoluyla sahtecilik, dolandırıcılık v.s gibi 503, 507, 316, 368 nolu maddeler ve 5846’nolu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında değerlendirilir ve cezalandırılır. Adli Bilişim çalışması gerektiren durumlar ise CMK 134’de tanımlanmıştır. İnternetde özellikle sosyal medyaplatformlarında işlenen suçların kanun karşısında karşılık bulması için ilgili uygulamanın suçun işlendiği ülke de yerleşik bir adresinin bulunması ve o ülke mahkemelerini tanıması gerekir. Örneğin Facebook ve Twitter üzerinden bir resim ya da hakkınızda hakaret içeren belgeyi kaldırtmak için Amerika mahkemelerinde dava açmanız gerekebilir. Bilindiği kadarıyla Twitter’ın ülkemizde ofisi bulunmamaktadır.

Yazıya başlarken kısaca bahsettiğimiz herkesin bir şekilde takip altında olup yapılan her işlemin kaydedilmesi konusuna geri dönecek olursak, Patriot Act yasasının Gmail ve Hotmail gibi email sistemlerinin milyonlarca veri tabanları içerisinde arama yapabilecek kadar yetki ile hükümeti donatmasının mutlaka çok önemli bir sebebi olduğu kanısına varırız. O halde hiç farkında olmadan bir suça ortak olmak ya da suç teşkil eden hiç girmediğiniz bir siteden hiç çıkmadığınız suçlamasıyla karşı karşıya kalmak internet dünyasında pekâlâ mümkün olabilecek durumlardır. Her ne kadar tüm Dünya internet ortamlarında işlenen suçlar ile mücadele konusunda kararlılıkla mücadele ediyormuş gibi görünse de istihbarat örgütlerinin en yoğun bilgi kaynaklarının yine sosyal medya platformları olduğunu unutmamak gerekir.

Biraz hayalî gelebilir ancak yıllarca Facebook ile aile, eş dost ve akraba ilişkilerimizi paylaştığımız istihbarat birimleri resimlerden tam olarak bizi tespit edemediği için vesikalık resimlerimizi toplamak adına çıkardığı selfie çılgınlığı tüm dünyayı kasıp kavururken Foursquare ile ayak izlerimizi kaydetmekteler. Bütün bunları birleştirdiğinizde aslında büyük fotoğrafın daha danetleştiğini göreceksiniz. Sosyal medyayı bilinçli ve dikkatli kullanalım. İyi niyet her zaman iyi meyve verir derler. Bu söz Sosyal Medya’da böyle olmayabilir!


Fatih Yılmaz Akan 

Bilişim Teknolojileri Şef

Adli Bilişim Dergisi Nisan 2016 sayısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Siteden

Kant’ın Hak Öğretisinde Kazanılmış Hak – Doğal Hak Ayrımı

Doğal Hak - Pozitif Hak ayrımı ile Immanuel Kant’ın ona alternatif...

AİHM Kararları Işığında; Hükümlü, Tutuklu ve Gözaltındakilerin Açlık Grevi, Ölüm Orucu ve Müdahale Sorunu

Bireyler isteklerine ulaşmak ya da beğenmedikleri bir durumu protesto etmek için tarih...

Cumhuriyet Savcısının Delilleri Değerlendirme Yetkisi Ve Yargıtay Uygulaması

Delillerin değerlendirilmesi; soruşturma veya yargılama makamı tarafından, elde edilen delillerin hukuka...

Alman Rant Sigortasına Giriş Tarihinin Türkiye’de Sigorta Başlangıcı Kabul Edilebilmesi

Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi...

İş Hukukundan Kaynaklanan Davalar

4857 sayılı İş Kanunu’na göre işçi sayılan kimselerle (Kanunun 4.maddesinin a, b,...

Siteye Son Eklenenler

Mal Rejimlerinden Kaynaklı Davalar (TMK MADDE 202-281)

Mal Rejimlerinden kaynaklı davalarda araştırılması gereken hususlar ve deliller ,Uygulamada sıkça hataya...

Yargı Reformu’nun 3. paketi olan 7251 Sayılı Kanun Tanıtım Videoları

Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 7251 Sayılı Kanunun...

Barolar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki adli yıl açılışına davet edilmedi; “Bu suça ortak etmemeleri sevindirici”

Yargıtay Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün (1 Eylül) organize edilen adli yıl...

Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik, hayatını kaybetti

Timtik, Avukat Aytaç Ünsal ile birlikte adil yargılanma talebi için başlattığı ölüm...

Avukatın Gözaltındaki Müvekkilleri ile Görüştürülmemesi ve Konu ile İlgili Ombudsman Tavsiye Kararı

Avukatın gözaltında bulunan müvekkilleriyle görüştürülmemesi ve bu süreçte yaşananlar hakkında TBMM Kamu...

Gayrimenkul Satış Vaadine Dayalı Tapu İptal ve Tescil Davaları

Satış vaadine dayalı tapu iptali ve tescil davalarında somut durum gerektirmedikçe keşif...