Bağışlamayı Geri Alma Süresi

Bağışlayanın, bağışlamayı geri alma süresi, Türk Borçlar Kanunu’nun 297. maddesinde düzenlenmiştir.
Bağışlayanın, bağışlamayı geri alma süresi, Türk Borçlar Kanunu’nun 297. maddesinde düzenlenmiştir.
III. Geri alma hakkının süresi ve mirasçılara geçmesi
MADDE 297 –
 Bağışlayan, geri alma sebebini öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde bağışlamayı geri alabilir.
Bağışlayan bir yıllık süre dolmadan ölürse, geri alma hakkı mirasçılarına geçer ve mirasçıları bu sürenin sona ermesine kadar bu hakkı kullanabilirler.
Bağışlayan, sağlığında geri alma sebebini öğrenememişse, mirasçıları, ölümünden başlayarak bir yıl içinde bağışlamayı geri alma hakkını kullanabilirler.
Bağışlanan, bağışlayanı kasten ve hukuka aykırı olarak öldürür veya onun geri alma hakkını kullanmasını engellerse, mirasçıları bağışlamayı geri alabilirler.
Bağışlayan, geri alma sebebini öğrendiği günden başlayarak BİR YIL içinde bağışlamayı geri alabilir. Bağışlayan BİR YILLIK süre dolmadan ölürse, geri alma hakkı mirasçılarına geçer ve mirasçıları bu sürenin sona ermesine kadar bu hakkı kullanabilirler. Bağışlayan, sağlığında geri alma sebebini öğrenememişse, mirasçıları, ölümünden başlayarak BİR YIL içinde bağışlamayı geri alma hakkını kullanabilirler. Bağışlanan, bağışlayanı kasten ve hukuka aykırı olarak öldürür veya onun geri alma hakkını kullanmasını engellerse, mirasçıları bağışlamayı geri alabilirler.

Ankahukuk.Com
Logo
Yeni Üyelik Kaydı
Şifreyi Sıfırla
Araç çubuğuna atla