Gündem

Berfin İzole Yaşıyor, Onu Yakan Sanığa Tahliye İsteniyor

Avukat Mehtap Sert, “Yüzü yakılan Berfin, bir yıldır bir odada neredeyse bir hapis yaşarken, Savcı’nın ‘kasten yaralama’ diye ceza istediği sanık Casim Ozan Çeltik, 7 Ocak’taki duruşmada bir yıl dahi yatmadan cezaevinden çıkmış olabilir” diyor.

“Hatırlatırım sanatçı Bergen’i yanıcı madde yaralayan erkek cezaevinden çıktıktan sonra onu öldürmüştü. Şimdi aynı tehlike Berfin için de söz konusu. Savcı, sanığın ‘yaralamaya kastettiği’ yönünde hukuki görüşünü açıkladı.

“Yani, ödül gibi ceza istedi. Görüşü hukuki olmadığı gibi kadına yönelik şiddeti de meşrulaştırıyor.”

Avukat Mehtap SertBerfin Özek‘in yüzünü yanıcı madde ile yakan sanık Casim Ozan Çeltik‘in yargılandığı duruşmadaki savcı görüşünü böyle yorumladı.

Duruşma İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Davanın üçüncü duruşmasıydı.

Savcı, sanığın “Kasten yaralama” suçundan ceza almasını istedi. Oysa, Berfin Özek’İn avukatı Mehtap Sert, durumun tam da öyle olmadığını aksine “Sanığın Berfin’i öldürmeyi hedeflediğini” söylüyor.

Bunu da “Öldürmeye kasıt yoksa neden bir kişi bir buçuk litre yanıcı maddeyi kadının üzerine atsın ki?” diyerek güçlendiriyor.

Sanığın Berfin Özek’in yanında yüzü kapalı, kendisini gizler bir halde gittiğini de hatırlatan avukat Sert, şöyle diyor:

“Şans eseri ölmemiş bir kadın Berfin. Bir yıldır bir odada izole neredeyse hapis hayatı yaşıyor. 7 Ocak’ta görülen duruşmada, eğer karar savcının istediği gibi çıkarsa sanık olayın üzerinden bir yıl dahi geçmeden serbest bırakılmış olacak. Bu kararı biz nasıl hukuki bulalım?

‘Savcı, kadının mağduriyetini görmüyor’

“Berfin ölmedi diye cezalandırılıyor sanık ise ödüllendiriliyor. Berfin, bedenen ölmedi belki ama ruhu öldü. Hayatı altüst oldu. Duyamıyor, yemek yiyemiyor, konuşamıyor, burun deliklerinden nefes alamıyor. Ağladığında gözlerinden yaş akmıyor, akamıyor. Yüz dokusu paramparça olan bir kadının hayatı tamamen bitmiş durumda olan bir kadına ölmedi demek başta kadının mağduriyetini görmemektir.

“Savcının istediği gibi bir karar çıkarsa sadece kadınların değil tüm kamuoyunun vicdanı adalet duygusu yara alacak. Çünkü, herkes Berfin’in hayatının ne yönde değiştiğini görüyor.”

“Davadan çıkacak karar başka erkekleri cesaretlendirmemeli”

Sert, sanığın “kasten öldürme” suçundan ceza almasını istediklerini belirterek bunun için de hukuki yollardan mücadele edeceklerini belirtti:

“25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nden bir gün sonra bu karar verildi. Berfin Özek kadına şiddetinin yanıcı yüzünü temsil ediyordu. Ancak savcı kamuoyunun gördüğü adaletsizliği görmedi.

“Savcı istediği ceza ile erkek şiddetini meşrulaştırıyor. Bu davadan çıkacak olan karar başka erkeklere de cesaret veren türden olmamalı aksine eğer kadınlara bu şekilde saldırırlarsa ağır cezalarla karşılaşacaklarını bilmeleri gerekir. Bu davadan çıkacak olan karar bu nedenle çok önemli.”

Ne olmuştu?Casim Ozan Çeltik, Hatay’ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak 2019’da dershaneden çıkıp eve giden Berfin Özek’in yolunu kesti. Çeltik, Özek’in yüzüne asit türevi bir sıvı atıp, kaçtı.Özek, kaldırıldığı hastanede uzun süre tedavi gördü. Yüzü yanan Özek’in bir gözü görme yetisini tamamen, diğer gözü de kısmen kaybetti.Siyasiler ve sivil toplum kuruluşları Özek’in estetik ameliyatlarının masraflarının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması için girişimlerde bulundu.Berfin bir dizi ameliyat geçirse de sağlık koşulları yaşamını idame ettirecek kadar iyileşemedi.

Evrim Kepenek

Recommend0 recommendations
Published in Gündem
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.