FotoğrafGaleriTarih

Bertillon Antropometrisi : Haydutlar Galerisi

Antropometri : İnsan vücudunun boyutları ile ilgilenen özel bir bilim dalıdır. Yunanca anthropo (insan) ve metrikos (ölçme) sözcüklerinden türetilmiştir.

Antropometri bilimi, bireyler veya gruplar arasında, anatomi, coğrafi bölge ve meslek grupları gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan farklılıkları ve benzerlikleri saptayarak daha geniş bir insan kitlesine uygun tasarımlar yapma imkânı sağlar. Bu tasarımlar için belirlediği vücut ölçüleri arasında, vücut hareketsiz ve belirli bir standart pozisyondayken alınan yapısal vücut ölçüleri ve vücut hareket halindeyken alınan fonksiyonel vücut ölçüleri bulunur. (= > Daha çok bilgi)

Fotoğrafçılığın icadından sonraki ilk on yılda, polis güçleri şüpheli ve hükümlülerin görüntü koleksiyonlarını “haydut galerileri” adı altında toplamaya başladı.

Bu galeriler, kariyerine 1879'da Paris'teki polis merkezinde katip olarak başlayan Alphonse Bertillon'un işin içine girinceye  kadar, herhangi bir sistematik şekilde organize edilmedi.

Şüpheli suçluların özelliklerini kaydetmek ve bunları yararlı bir şekilde düzenlemek için bir tür düzenli sistem yaratmaya çalışan Bertillon, Bertillon sistemi olarak adlandırılan bir antropometri sistemi geliştirdi.

Beş temel ölçüm kaydedildi: başın uzunluğu, başın genişliği, orta parmağın uzunluğu, sol ayağın uzunluğu ve “kübitenin” uzunluğu veya dirsekten orta parmağın sonuna kadar olan uzunluk.

Bu ölçümler daha sonra, bir kişinin kendi özellik kombinasyonuna dayanarak bir kaydının alınmasına izin veren karmaşık bir dosyalama sisteminde organize edildi.

Bertillon, cinayet sahnelerini adli doğrulukla ve diğer araştırmacı inovasyonlarla fotoğraflamak için özel bir yukarıdan aşağıya tripod (Fotoğraf makinesinin veyahut kameranın bir dengeye alarak sabitlemeye sağlayan 3 ayaktan oluşan alet) tasarladı.

Bununla birlikte, en dayanıklı buluşu, ikonik “kupa vuruşu” idi - bir profille eşleştirilmiş bir ön portre.

Alphonse Bertillon

Paris'teki polis merkezinin avlusunda bir şüpheli fotoğrafını çekimi

Antropometrik ölçümlerin yapıldığı bir oda.

Bir cinayet kurbanını fotoğraflamak için oluşturulmuş özel bir tripod düzenlemesi

Bertillon, bir şüphelinin ayağını ölçmekte.

İris tabakasının altı tonunun ölçülmesi.

Küpün ölçülmesi veya dirsekten orta parmağın sonuna kadar olan uzunluk

Kulağın karşılaştırmalı formları

Burnun karşılaştırmalı formları

Yüzün karşılaştırmalı formlar

Recommend0 recommendations
Published in Fotoğraf, Galeri, Tarih
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.