FotoğrafGaleri

Bir Kareleri Bin Sözcüğe Bedel – Geçmişten 15 fotoğraf

Fotoğrafın , basın için vazgeçilmez önemi ve değeri, 1908 temmuzundan sonra, II.Meşrutiyet’in getirdiği “özgürlük” ortamında anlaşıldı. Resimli Kitap foto muhabiri olarak polise başvuran Ferit İbrahim, Türkiye’de foto muhabirlerine verilen 1 numaralı vesikanın sahibi oldu.
Osmanlı döneminde 19. yüzyılın ikinci yarısında çıkan gazetelere ancak gündelik hayata dair kareler giriyordu. II. Abdulhamid döneminin baskıcı rejimi, yayıncılıkta otosansürün egemenliği demekti.

Fotoğrafın , basın için vazgeçilmez önemi ve değeri, 1908 temmuzundan sonra, II.Meşrutiyet’in getirdiği “özgürlük” ortamında anlaşıldı. Resimli Kitap foto muhabiri olarak polise başvuran Ferit İbrahim, Türkiye’de foto muhabirlerine verilen 1 numaralı vesikanın sahibi oldu.

1910’dan itibaren ilki The Daily Graphic olmak üzere çeşitli gazeteler için çalışan Ferit İbrahim, 1914’te Sirkeci’deli Büyük Postane karşısında ilk fotoğrafhanesini açtı. 1919’da Beyoğlu’na taşınarak burada fotoğraf stüdyosu açan ilk Türk olarak tarihe geçti. Ardından gelenler arasında Aşil Samancı (Apollon Fotoğrafhanesi), Jean Weinberg, Sebah & Joaillier, Boğos Tarkulyan (Febus Fotoğrafhanesi) sayılabilir.

Kurtuluş Savaşı döneminde, Garp Cephesi’nin fotoğrafçılığını yapan Etem Tem, ilk savaş muhabirlerinden idi. Süleyman Süreyya Bükey ise, fotoğrafçılığının yanında Foto Magazin ve Foto Süreyya gibi ilk fotoğraf dergilerini yayınlayan yayıncı olarak ünlendi.

1914’te Namık Görgüç, Beşiktaş Halkevi’nde çektiği fotoğrafları projeksiyon makinesiyle göstererek başka bir ilke imza attı.

1948’de Londra Olimpiyatları’nda çektiği fotoğraflarla Hürriyet Gazetesi’ne hatrı sayılır bir tiraj kazandıran Âli Ersan, spor fotoğraflarının ilk kez bir gazetenin birinci sayfasında büyük kullanılmasını sağlamış oldu.

10 Kasım 1965’te kendi çektiği Atatürk fotoğrafları ile Ankara’da Alman Kültür Merkezi’nde Atatürk fotoğrafları sergisi açan Cemal Işıksel de yeni Türkiye’nin tarihini binlerce kareyle belgeleyen ilk foto muhabirleri arasındadır.

Kaynak: NTV Tarih, Mayıs 2013

Foto muhabiri etem (Tem) Bey 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe’de “Büyük Taarruz” için keşif yapan Mustafa Kemal’in bu anıtsal fotoğrafını çekerek tarihe unutulmaz bir not düştü

3 Temmuz 1918’de VI. Mehmed’in cülusunu özel izinle görüntüleyen tek fotoğrafçı Boğos Tarkulyan’dı.

Veliefendi Çayırı’nda At yarışları ödülü tevzii, 1915, fotoğraf: Ferit İbrahim
II. Meşrutiyet’in ilk seçimlerinde Taksim’deki Topçu Kışlası önünde seçim sandıkları halka gösteriliyor. 24 Kasım 1908
Boğaz’a 1929’dan sonra 1954’te ikinci kez gelen buz kütlelerinde hatıra, fotoğraf: Ara Güler

Milliyet gazetesinin Cağaloğlu’ndaki ilk binasının önünde toplanan baskı ve haber meraklısı kalabalık
Süleymaniye Camii’nde Hafız Kemal Bey Türkçe Kur’an okuyor. Muhabirler Âli Ersan (sağdan ikinci) yanında Selahattin Giz. Fotoğrafı çeken bilinmiyor, 1932
Bulgaristan’dan Türkiye’ye 36.000 Türk göçmen geldi. Galata Rıhtımı’nda gemiden inen göçmenler
1930 yılı Türkiye Güzeli Mübeccel Namık Kemal Hanım, fotoğraf : Süleyman Süreyya Büke
Bayram yerinde çocuklar, 22 Nisan 1958
15-16 Haziran Olayları, daha çok spor fotoğrafları ile tanınan Hüseyin Kırcalı’nın objektifinden, 1970
Bozdoğan Kemeri’nden 1965’te açılan Atatürk Bulvarı, fotoğraf: Hilmi Şahenk
Kadıköy’de son tramvay,1968, fotoğraf: Şevket Uygun
Kanserle Mücadele Derneği’nin Hilton’da düzenlediği kermes, 2 Nisan 1969
Eminönü Bahçekapı’daki Sümerbank Mağazası %60’a varan tenzilat yapıncafırsatı kaçırmak istemeyenler, 4 Mart 1970

Recommend0 recommendationsPublished in Fotoğraf, Galeri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.