Image default
Seyahat

Büyüleyici 9 Adet Simgesel Anıt

Iguazu Milli Parkı 

Arjantinin Ulusal Parklarından birisi olan Iguazu Ulusal Park Arjantin Misiones vilayetinin kuzeyinde yer almaktadır ve 550 km2 lik bir alana sahiptir. Yerli Guarani dilinde Büyük sular anlamına gelen Iguassu, dünyanın en muhteşem görüntülerinden birini sunan bir şelaleler topluluğudur.

Şelaleler topluluğu 2,7 km boyunca 275 şelaleden oluşur ve çoğu 60-80 metre arasında olmak üzere aşağıya dökülür. Şelalelerin en büyüğü olan “şeytanın gırtlağı” 150 metre genişliğinde ve 700 metre uzunluğundadır.

Park 1934 yılında kurulmuş olup, Arjantin en büyük doğal güzelliklerinden biri olan Iguazu şelalelerini barındırır. Bu şelaleler, tropikal ormanlarla çevrilidir.

İguazu Nehrinin karşısında Brezilyanın benzer bir park olan Iguaçu ulusal parkı uzanmaktadır.

Park alanı 10.000 yıl önceki avcı-toplayıcı Eldoradense kültürünün yaşadığı alandır.Park, Alto Paraná Atlantik ormanları ekolojik Bölgesi içinde yer almakta olup, faunası birçok tehlike altındaki hayvan türlerine evsahipliği yapmaktadır…

Iguazu milli parkına ulaşmak için öncelikle Brezilya’nın Foz do Iguaçu veya Arjantin’in Puetro Iguazu şehirlerinden birisine uçmak gerekir. Park, Nisan ve Eylül ayları arasında 8.00-18.00; Ekim ve Mart ayları arasında ise 7.30-18.30 saatleri arasında açıktır.

KAYNAK: © UNESCO World Heritage Center – © Wikipedia.org
ÇEVİRİ : © Emre Akdağ / Gezialemi.com

Bu içeriğimiz ile ilgili düşünceniz?