Ceza Hukuku Özel Pratik-Kur Çalışmalar / 2 – İstanbul Ü.H.F – 2014

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2014 yılı Ceza Hukuku Özel, pratik-kur çalışması ve yanıtları

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

CEZA HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER

EK PRATİK ÇALIŞMA

OLAY I

Kırsal bölgede yaşamakta olan 14 yaşındaki bayan B ile 16 yaşındaki Bay A, babalarının isteği üzerine evlenmeye karar verirler. Resmi nikah yapılmaksızın geleneksel usullerle düğün yapılır. Düğünden 3 ay sonra B’nin hamile olduğu fark edilir.

SORU: Olayda fail ve şeriklerin cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar bakımından ceza sorumluluklarını suçun yapısal unsurlarına ilişkin sistematik çerçevesinde tartışınız.

OLAY II

A, tesadüfen kimliğini gördüğü ve kimliğe göre 16 yaşında olan B ile yakınlaşır. Bir süre sonra B’nin de istemesini ifade etmesi üzerine A, B ile cinsel ilişkiye girer. Ancak 16 yaşına göre oldukça büyük gösteren B’nin gerçekte 14 yaşında olduğu anlaşılır.

SORU: Olayda A’nın ceza sorumluluğunu hangi suç/suçlar çerçevesinde ve suçların hangi unsuru/unsurları çerçevesinde ele alınabileceğini tartışınız.

OLAY III

Doktor D, kasık bölgesindeki ağrı şikayeti nedeniyle muayeneye gelen 16 yaşındaki M’nin kalça ve bacaklarını okşayıp sıkma, elini apış arasından sokarak cinsel organını okşama şeklinde muayeneyi aşan fiillerde bulunur.

SORU: Olayda D’nin ceza sorumluluğunun hangi suç/suçlar çerçevesinde ve suç inceleme yöntemine göre hangi kapsamda ele alınabileceğini tartışınız. D’nin gerçekte doktor olmayıp kendini doktor olarak tanıtması cevabınızda bir değişikliğe yol açar mı? Nasıl?

OLAY IV

Avukat A, müvekkili B aleyhine açılmış boşanma davasında verilen hükme karşı temyiz kanun yoluna başvurur. Temyiz dilekçesinde “Bu hüküm kadı düzenini andıran keyfi bir hükümdür.” ve “Bu hüküm etik değildir.” ifadelerine yer verir.

SORU: Avukat A’nın ceza sorumluluğunu suçun yapısal unsurlarına ilişkin sistematik çerçevesinde tartışınız.

OLAY V

Belediye başkanlığı seçimlerinde aday olan A ve B’den; A, “Karısını aldattığı herkesçe bilinen birine oy vermek size yakışmaz!” şeklinde bir iletiyi twitterda paylaşır. B ise gazeteci G’yi yönlendirerek, “Çocuklarınızı A’dan uzak tutunuz, geçtiğimiz aylarda A’nın 16 yaşındaki C’yi cinsel amaçlarına alet ettiğini bilmeyen var mı? A 5 yıl önce de tecavüzden mahkûm olmuştu.” şeklinde bir haber yapılmasını sağlar.

SORU: Olayda kişilerin ceza sorumluluklarını hangi suç/suçlar çerçevesinde ve suçların hangi unsuru/unsurları çerçevesinde ele alınabileceğini tartışınız.

OLAY VI

A, çantasını çaldığını düşündüğü B hakkında savcılığa verdiği dilekçede, “fırsatçı adi hırsız B, çantamı çalmış!” şeklinde ifadeler kullanır.

SORU: Olayda A’nın ceza sorumluluğunun hangi suç/suçlar çerçevesinde ve suç inceleme yöntemine göre hangi kapsamda ele alınabileceğini tartışınız. A, ayrıca B hakkında “Onun Allah belasını versin!” deseydi, cevabınızda bir değişiklik olur muydu? Nasıl?

OLAY VII

Bir evde hizmetçilik yapan H, ev sahibi E’nin içeceğine uyuşturucu ilaç koymak suretiyle onun kendinden geçmesini sağlar. Sonrasında kendisine hizmetçilik sırasında giymesi için verilen giysi ve aletler ile yatak odasında saklı mücevherleri alarak ortadan kaybolur.

SORU: Olayda H’nin ceza sorumluluğunun hangi suç/suçlar çerçevesinde ve suç inceleme yöntemine göre hangi kapsamda ele alınabileceğini tartışınız.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Yorumda Bulunun!

Yeni Üyelik Kaydı
İsim - Soyisim (gerekli)
Short Description
Long Description
Cinsiyet (gerekli)
Doğum Tarihi (gerekli)
Şehir
Meslek (gerekli)
Okunan/Bitirilen Hukuk Fakültesi (gerekli)
Hakkında

Üye hakkında, kısa, biyografik bilgi

Şifreyi Sıfırla