MüzikTarih

Christine Haydar’ın esrarengiz plağı!

Christine Haydar’ın, sanat yaşamındaki ilk plağı tartışmalara yol açtı. Tanıklar, plaktaki sesin Christine’e ait olduğunu söylese de, bir çok kişi aynı görüşte değil…

Christine Haydar’ın, sanat yaşamındaki ilk plağı tartışmalara yol açtı. Tanıklar, plaktaki sesin Christine’e ait olduğunu söylese de, bir çok kişi aynı görüşte değil…

İlk tepki, geçen yıl İzmir Fuar’ı sırasında geldi…

“Haydar Paşa’nın gelini” olarak lanse edilen Christine Haydar, Fuar’da gecede 150 bin lira alıyordu. Ama karşılığında sahneye açık saçık giysiler içinde çıkıp dans ediyordu…Geri planda ise sesi “play back” olarak hoparlörlerden geliyordu, izleyenler de, şöyle diyordu:

– “Bu kadın, şarkı filan söylemiyor. Sadece, ağzını açıp kapıyor.”

Ancak, Christine Haydar’ın çarpıcı fiziği yanında, bu sözlerin hükmü kalmıyordu. Çok kişi onu “dinlemek için” değil, “seyretmek için” geliyordu.

Aradan 9 ay kadar bir süre geçti. Paris’ten, istanbul’a gelen Christine Haydar, şimdi de bir büyük gazinoda çalışıyor. Yine, sahnede bol bol dans ediyor. Yine vücudunu sergiliyor. Ve şarkı söylüyor…

Ama aynı Christine Haydar, bu kez bir de uzunçalar yaptı Türkiye’de. Hayatındaki ilk plağı… Ve bu plak, piyasaya da çıktı. Gelgelelim, şimdi müzik çevrelerinde bir iddia kulaktan kulağa dolaşıyor:

İddiaları aynen Christine Haydar’ın kendisine ilettik… Reddetti. Elbette reddedecekti! Ve şu yanıtı verdi:

– “Bu söylentiyi, ben de duydum. Asılsız bir iddia. Sahnede ‘play back’ kullanmam doğal. Çok hızlı dans ediyorum. Nefes nefese şarkı söyleyemem. Bu, Fransa’da da böyledir. Sylvie Vartan, Sheila da sahnede ‘play back’ kullanır. Ayrıca iddia edildiği gibi bandı Paris’te değil, İstanbul’da yaptım. Tanıklarım da, bandın yapılışı sırasında görev alan tonmayster Sıtkı Acım ile düzenlemeleri yapan Hurşit Yenigün’dür…”

Christine Haydar, böyle diyor… Ya Sıtkı Acım ve Hurşit Yenigün? Onlar da, Christine Haydar’ın sözlerini doğruluyor. Hem de, plakta yer alan “Gölge Etme” adlı Türkçe şarkıyı hatasız ve bir kerede okuduğunu da söylüyorlar.

İşte böyle…

Christine Haydar’ın “play back” konusunda gösterdiği neden; bir anlamda mantıklı. Üstelik tanıklı.

Ancak; gelelim yine plağa…

Evet; Christine Haydar’ın şu sıra piyasaya çıkmış bir plağı (uzunçaları) var. Bu plağın, bir de kapağı var. Ve kapağın iç bölümünde, şöyle de bir satırcık yazı var: “Bu plak, Christine Haydar’ın İzmir Göl Gazinosu’ndaki programından kayda alınmıştır”.

Sanırız; iş, bu noktada karışıyor. Christine Haydar dün de, bugün de sahnede “play back”ten okuyor. Yani geride, bir bantdan plak çalıyor, şarkı söyleniyor. O, önde hareket ediyor.

Plak kapağının içinde, kaydın, İzmir’deki Fuar programı sırasında, gazinoda yapıldığı yazıyor. “Plaktaki ses bana aittir” diyen Christine Haydar’ın gösterdiği tanıklar da, neredeyse yemin billah ederek, onun bant kaydını, istanbul’da yaptıklarını söylüyor.

Peki; bu durumda, biz kime inanalım? Christine Haydar’a mı? Tanıklara mı? Plak kapağının içindeki yazıya mı? Piyasadaki dedikodulara mı?

Oysa; bütün bunlara ne gerek var? Zaten herkes Christine’in sesine değil, güzel vücuduna gelmiyor mu? (20 Mayıs 1981) 

Kaynak: http://www.turknostalji.com/haber/christine-haydarin-esrarengiz-plagi-727.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz, ücretsiz hizmet vermektedir. Hizmetlerin devamı için takdir edileceği üzere reklam ve reklam gelirlerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu nedenle, sitemizde gezinebilmeniz için lütfen öncelikle reklam engelleyici programı kapatınız!