Desek de İnanmayacaksınız : Hakimlik, AYM Kararına Erişim Yasağı Getirdi!

1 dakikada okunabilir.


85
18 paylaşım, 85 points

Bundan yaklaşık 15  ay önce İzmir 7. Sulh Ceza Hakimliği, son dönemde görülmüş en ilginç erişim engelleme kararlarından birine imza attı ve bir AYM kararına erişim yasağı getirdi.

Mahkeme, İzmir’de polis tarafından dövülen Doktor D. Y’ye ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bireysel başvuru kararına erişim engeli getirdi. 29.03.2017 tarihinde AYM kararıyla birlikte “İzmir’de doktora polis dayağı” başlıklı bazı haberlere de erişim engeli getirildiği ortaya çıktı.

Erişim yasağı sonrası, AYM Kararına erişim kesildi!

Erişim yasağı sonrası, AYM’nin internet sitesinde, kararın bulunduğu sayfada, “Bu internet sitesi (http://www.kararlaryeni.anayasa.gov.tr/BireyselKarar/Content/4699ad0b-aa70-4935-b504-c8344982bd8f?wordsOnly=False) aşağıdaki karara istinaden 5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir. *İZMİR 7. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’nin 29-03-2017 tarih ve 2017/1342 sayılı kararı” şeklinde uyarı çıktı.

Hakimlik, bir devlet kurumuna yönelik verdiği erişim yasağı kararının yanlışlığını fark ettikten sonra neyse ki bu kararını 12.07.2017 tarihinde vermiş olduğu ek kararla kaldırdı ve erişim yeniden sağlandı.  Ancak bir devlet kurumu sayfasının hukukilikten uzak bir karar ile engellenmesi hukuk tarihimizde acı ile anımsanacak.  

ENGELLENEN BİREYSEL BAŞVURU KARARI TAM METNİ

Polisler hakkında “Kötü muameleye maruz kaldığı” şikayeti sonrası açılan davada hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilince, şikayetçi başvurucu konuyu AYM’ye taşımıştı. AYM, 10 Aralık 2014’te, “Başvurucunun eziyet ve insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının usül yönünden ihlal edildiği”ne ve tazminat ödenmesine karar vermişti.

<<İŞTE O KARAR>>


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekleyeceğiniz içeriğin türünü seçiniz!
Yazı
Ekleyeceğiniz içerik yazı ağırlıklı ise bu içerik türünü tercih ediniz! Bu formatta yazınıza resim, video, anket, test vb. bütün diğer öğeleri de ekleyebilirsiniz!
İnteraktif İçerik
Oluşturacağınız içeriğe diğer üyelerin de katkı sağlayabileceğini düşünüyor ve aktif katılım sağlamayı amaçlıyorsanız bu formatı tercih edebilirsiniz!
Oylu ve Yorumlu İçerik
Listeli içeriklerinizde, konu başlıklarının oylanmasına ve en çok beğenilenlerin başa geçebilmesine olanak tanınan içerik formatı
Video
Youtube, Vimeo, Dailymotion, Vine ve bir çok video sitesinin videosunu eklemek ve bilgiler vermek istiyorsanız bu formatı seçiniz
Resim
Fotoğraf, resim, hareketli gif resimleri eklemek istiyorsanız ve bilgi vermek istiyorsanız lütfen bu alanı seçiniz!