arama

Fotoğraflarla Osmanlı Modernleşmesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ankahukuk ankahukuk

Fotoğraf 19. yüzyıl sonunda modernliğin aynası, modernleşmenin kanıtıydı. Sanayi ve altyapı görüntüleri, Osmanlıların bu konudaki çabasını belgeliyordu.


Haliç’te yeni Galata Köprüsü’nün inşaartında poz veren kaynakçılar, işçiler ve mühendisler, 21 Mart 1911. Sebah & Joaillier’in fotoğrafı

1885’te henüz yeni yapılmış olan Cibali Tütün Fabrikası’nda çalışan işçiler. İstanbul’da stüdyo işleten Guillaume Berggren’in fotoğrafı – Ömer M. Koç Koleksiyonu

1905’te Hicaz Demiryolu’nun Hayfa hattında demir köprüler yapılıyor. ‘106. kilometrede olup iki buharlı makine ile çalıştığı halde yalnız temel hafriyatı bir sene süren 90 metrelik köprü’.
Haseki Hastanesi: Ameliyattan Sonra
1890’larda Haseki Hastanesi’nde cerrah Ahmed Nureddin ile fotoğrafçı Andriomenos’un işbirliği sonucu, ortaya hasta fotoğraflarından oluşan bir albüm çıkmıştı.

40 yaşındaki Aksaraylı Mişli Hatun.. Hastaların isim ve yaşlarıyla ilgili bilgi. Abdülhamid albümlerinde tekrarlanan resimlerinde yer alıyor. Rahim içinde oluşan kistin batından alınması..

Bir başka hastanede Hüseyin, dalağının alındığı ‘fevkalade nadir ve mühim ameliyat-ı cerrahiye’ büyümüş dalağı elinde, ameliyat izini gösteriyor.

Operatör Cemil Paşa’nın (Topuzlu) Fenerde sakin Matmazel Eleni’nin kırık sol kolu ve bileğini tedavi etmek için yaptığı ameliyat başarıyla sonuçlandı.

Tifo hastalarına ayrılmış payon. 19. yüzyıl sonunda hastaneler geniş alana yayılıyor ve tek bina yerine pavyonlardan oluşuyordu.
Alıntı
Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezi’nde Temmuz 2015’te açılan “Camera Ottoman” adlı sergiden