Genç ve Jilet Avukat’ın Duruşmadaki Üslubu. Sağlık Olsun. Kaybeden hukuk oldu ! :)

3 dakikada okunabilir.


93
19 paylaşım, 93 points

Mesleğimin daha başlangıç yılları… Sene 2015. Tabi jilet gibiyim, gözlerimden ateş çıkıyor. Şimdiki gibi yaşlı hissedipte herşeyi bırakasım yok. Uzun dönem askerliğimi yeni bitirmişim. Hayat kurma telaşesi var. Herşeye dört elle sarılıyorum.

Bir ortağım var o zamanlar, sizden iyi !! olmasın. Bir müvekkil şirketin iflas erteleme davası açılmış ben askerdeyken. İhtiyati tedbir kararı alınmış. Müvekkile birikmiş kira borcundan dolayı 1.000.000,00-TL (Yalnızca bir milyon Türk Lirası) değerinde ilamsız takip başlatılmış ve tahliye de istenmiş. Benim tecrübeli ortağım da takibe tedbir kararını koymayıp borca itiraz etmiş.Alacaklı vekilince de haliyle icra mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açılmış.Bu arada da alacaklı mülk sahibinin hesabına 250.000,00-TL ödeme yapılmış.

Duruşma günü geldi.Yırtıcı haşin avukat…  olarak jilet gibi takım elbisemin üzerine slim fit cüppemi de giyerek saat daha önce hiç yazılı beyan sunmadığımız 11.50 duruşmasına girdim.

Hakim baya yorulmuş ve acıkmış olacak ki öğle arası vereceği amacıyla;

-Davacı vekilinden soruldu yaz kızım yazılı beyanlarımızı tekrar ederiz.( benden en az 13 yıl tecrübeli davacı vekilinden çıt yok ama)

-Evet davalı vekilinden soruldu yazılı beyanlarımızı tekrar ederiz.

Yırtıcı tuttuğunu koparan avukat olarak hemen atıldım.

-Bi dakka ya yangından mal mı kaçıyoruz sayın hakim. Biz dosyaya daha önce yazılı beyan sunmadık. Heralde dosyanın kapağını açıpta bakmamışssınız bile.( davacı vekili üstat,sayın hakim,sevgili katip ve duruşmayı izleyen sıradaki meslektaşlar şok )

Hakim ve ben karşılıklı olarak:

-Yaz o zaman kızım yazılı beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz.

-Sayın hakim ben sözlü beyanda bulunacağım süre falan talep etmiyorum.Tutanağa siz mi geçirtirsiniz ben mi geçirteyim ?

-Avukat bey neden uzatıyorsunuz bir sürü duruşmam var zaten burda her duruşmaya 40 dk ayıramam ben ağır ceza reisi değilim.

-O zaman yapmayın duruşma yazılı usulle karar verin.Hem siz yorulmayın hem biz.Eğer ben buraya geldiysem söyleyeceklerimi tutanağa geçmek zorundasınız.Benim de müvekkilime karşı sorumluluğum var.Yok geçmem diyorsanız noteri çağırayım geçirmeyin tutanağa (tribünlerden aaaaooouuuuuuvvvvv sesleri )

Hakim sert bir şekilde vücudunu ve yüzünü davacı vekiline dönüp eliyle iyi tamam siz sözleyin katip yazssın dedi.eliyle de anlamsız bir hareketler tavırlar nasıl uyuz oldum

Öncelikle yetkiye itiraz ediyoruz.Mahkeme yetki konusunda karar versin yetkili ise esasa geçeceğim dedim..Hakim sinirle tekrar döndü avukat bey biz son kararla birlikte yetkiye de karar veriyoruz dedi..Ben yine patladım tabi :

-Öyle şey mi olur yaaaaaa..Hadi işin sonunda yetkisizlik kararı dedin biz boşuna mı geldik olacaz o kadar (cümle aynen böyle kuruldu )

Hakim dosyayı şak şak şak çevirdi sözleşmede İstanbul mahkemeleri yetkili kılındığından mahkemenin yetkili olduğuna yetki itirazının reddineeeeee…ben de iyi bari esasa geçeyim dedim madem dedim.yine aynı kelimelerle

-Sayın hakim diye başladım müvekkilin iflas erteleme davası açtığını kiraya ilişkin ödeme yaptığımızı takibin fazla miktardan açıldığını ihtiyati tedbir aldığını tarihleriyle bir güzel katibe tutanağa geçirttim.Bu arada sayın hakim de davacı vekili üstatla muhabbete dalmışlar. Tabiki ben ihtiyati tedbir diyene kadar bana dönmedi bile. Ben tedbir deyince önce bana bakıp sonra da davacı vekiline dönerek:

-Avukat bey tedbir kararı kirayı kapsamıyorsa problem olmaz dedi.

Ben de yine harfiyen ifade edeceğim üzere:

-Ohooo ben çıkayım siz aranızda kararı vermişssiniz zaten.İhsası rey olur bu..( Tedbir kararını çantamdan çıkartarak) Alın size tedbir kararı kira ve tahliyeyi de kapsıyor. Çok merak ediyorsanız bir okursunuz. Sonra yazılı beyanda süreye dönmesin bu..

(Tribünlerden bu deliğaaanlı yürek yemiş, cesaret habı araklamış sabah dediklerini duyar gibiyim.)

Sonra duruşma zaptına post kadar beyanda bulundum.En azından hesap yapılması için dosya bilirkişiye gider diye..Saat olmuş 12.30

Hakim en sonunda döndü bitti mi dedi..Evet bitti dedim..Yaz kızım dedi gerekçesi gerekçeli kararda açıklanacağı üzere İTİRAZIN REDDİNE

Davalıyı haksız ve kötü niyetli itirazından dolayı alacağın %’20 si oranında TAZMİNATA MAHKUM EDİLMESİNE

Hakim kararı yazdıktan sonra benden cevap :

-EYVALLAH, SAĞLIK OLSUN.KAYBEDEN HUKUK OLDU

He bir de unutmadan çıkarken davacı vekili meslektaşımın duyacağı bir ses tonu ile;

-Adam hiç bişe demeden dava kazandı ya la dedim

Ana tema : HAKLI DA OLSAN HAKSIZ DA OLSAN ÜSLUP ÖNEMLİDİR  🙂 ( Meslek hayatında )

Bu anı, -ismini e haklı olarak bu alanlarda anılmasını istemeyen 🙂 – genç bir meslektaşımız tarafından zamanında facebook hukukçular postasında  paylaşılmıştı. Kendisinden izin aldık ve anısını, bu alanlarda, noktasına ve virgülüne dahi dokunmadan aynen yayınladık. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekleyeceğiniz içeriğin türünü seçiniz!
Yazı
Ekleyeceğiniz içerik yazı ağırlıklı ise bu içerik türünü tercih ediniz! Bu formatta yazınıza resim, video, anket, test vb. bütün diğer öğeleri de ekleyebilirsiniz!
İnteraktif İçerik
Oluşturacağınız içeriğe diğer üyelerin de katkı sağlayabileceğini düşünüyor ve aktif katılım sağlamayı amaçlıyorsanız bu formatı tercih edebilirsiniz!
Oylu ve Yorumlu İçerik
Listeli içeriklerinizde, konu başlıklarının oylanmasına ve en çok beğenilenlerin başa geçebilmesine olanak tanınan içerik formatı
Video
Youtube, Vimeo, Dailymotion, Vine ve bir çok video sitesinin videosunu eklemek ve bilgiler vermek istiyorsanız bu formatı seçiniz
Resim
Fotoğraf, resim, hareketli gif resimleri eklemek istiyorsanız ve bilgi vermek istiyorsanız lütfen bu alanı seçiniz!