Gündem

Gezi Davası Kronolojisi

Osman Kavala’nın 18 Ekim 2017’de gözaltına alınmasıyla başlayan 16 sanığın yargılandığı Gezi davası sürecinde beraat kararı verilen 18 Şubat 2020’ye kadar yaşananlar

Gezi Davasının Silivri’deki 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen altıncı duruşmasında (18 Şubat 2020) 16 sanıktan dokuzuna beraat kararı çıktı.

Gezi davası soruşturması 2013’teki Gezi olaylarından dört yıl sonra başladı. İddianame tam bir yıl önce şubat 2019’da hazırlandı. Mart ayında kabul edildi ve Haziran 2019’da yargılama başladı. Soruşturmanın başlamasından 18.02.2020 günü mahkemenin verdiği beraat kararlarına kadar yaşananlar şöyle:

18 Ekim 2017

Gaziantep’ten uçakla dönmekte olan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

18 Ekim 2017
01 Kasım 2017

Kavala, “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs, hükümeti ortadan kaldırma” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklama talebini içeren sevk yazısında, Kavala’nın Gezi olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğu iddia ediliyordu. Gezi Davası olarak bilinen süreç böyle başladı.

01 Kasım 2017
18 Kasım 2017

Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’ün bazı yöneticilerinin de yer aldığı yeni bir gözaltı dalgası yaşandı. 13 hak savunucusu gözaltına alındı. Aynı gün Yiğit Aksakoğlu tutuklandı.

18 Kasım 2017
19 Şubat 2019

Savcılığın iddianamesi açıklandı. Soruşturmada 16 ayda hazırlanan iddianamede, 16 kişi hakkında müebbet hapis istendi. 657 sayfalık iddianamenin, çoğu dinleme kayıtlarından oluşan 8 bin sayfanın üzerinde ek dokümanı olduğu açıklandı.

19 Şubat 2019
04 Mar 2019

İddianame, Mahkeme tarafından kabul edildi.

04 Mar 2019
22 May 2019

İlk duruşma görülmeden önce Anayasa Mahkemesi Osman Kavala’nın bireysel başvurusuyla ilgili oy çokluğu ile “ihlal yok” kararı verdi. Oysa AYM raportörü “hak ihlali” yönünde görüş bildirmişti.

22 May 2019
24 Haziran 2019

İlk Duruşma

Davanın ilk duruşmasında ilk savunmalar yapıldı. Tutuklu sanık Yiğit Aksakoğlu tahliye edildi. Aksakoğlu, 221 gün tutuklu kaldı.

24 Haziran 2019
25 Haziran 2019

Bir önceki günden devam eden ilk celsenin devamında duruşmada ise mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına hükmetti. Karara muhalefet şerhi koyan mahkeme başkanı Mahmut Başbuğ, Kavala’nın tahliye edilerek ev hapsinde tutulması gerektiğini belirtti

25 Haziran 2019
16 Temmuz 2019

Gezi davası ile ilgili bilgilendirme amacıyla yayın yapan “geziyisavunuyoruz.org” sitesine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirdi..

16 Temmuz 2019
18 Temmuz 2019

İkinci Duruşma

Görülen davanın ikinci duruşması sanık avukatların beyanıyla geçti. Mahkeme ara kararında, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

18 Temmuz 2019
30 Temmuz 2019

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Gezi Davasına bakan mahkemenin başkanı ve üyelerini ikinci heyete gönderdi. HSK yargılamayı yeni oluşturduğu birinci heyetin yapmasına karar verdi. Hem Kavala hem de Aksakoğlu için “tutukluluğun devamı” yönünde oy kullanan kıdemli üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu’nun yeri değişmezken muhalefet şerhi koyan üye başka bir mahkemede görevlendirildi.

30 Temmuz 2019
08 Ekim 2019

Üçüncü Duruşma

Görülen üçüncü duruşmada Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) yasak olmadığı halde önceki duruşmalardan farklı olarak çizim yapılmasını yasaklayarak çizim yapan sanatçı Tarık Tolunay’ı duruşma salonundan çıkardı. SEGBİS sistemindeki arıza nedeniyle de Kavala’yı suçlayan tanıkların ifadeleri dinlenemedi. Osman Kavala bu duruşmada da tahliye edilmedi.

08 Ekim 2019
10 Aralık 2019

AİHM Kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AIHM), Osman Kavala’nın bireysel başvurusuyla ilgili ihlal kararını açıkladı. Üç ayrı gerekçeyle verilen ihlal kararlarının ikisi oy birliği, biri oy çokluğuyla alındı ve Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasına” hükmetti.

10 Aralık 2019
24 Aralık 2019

Dördüncü Duruşma

Duruşmada Osman Kavala yine tahliye edilmedi. AİHM’nin “Derhal bırakılmalı” yönündeki kararı uygulanmadı. AİHM kararının kendilerine henüz ulaşmadığını gerekçe gösteren mahkeme Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olan Mevlüt Saldoğan’ın ‘zarar gördüğü’ iddiasıyla davaya katılma talebini kabul etti. Mahkeme ayrıca Kavala soruşturması dosyasında ‘ihbarcı’ olarak yer alan eski asker Murat Papuç’un can güvenliğinin olmadığını ileri sürerek ifadesinin kimsenin olmadığı bir duruşmada alınmasına hükmetti.
Duruşmanın ardından Adalet Bakanlığı’nın duruşmadan önceki gün, yargılamanın yapıldığı yerel mahkemeye iletilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kararın çevirisini gönderdiği ortaya çıktı..

24 Aralık 2019
28 Ocak 2020

Beşinci Duruşma

Duruşmada dosyada ‘ihbarcı’ olarak yer alan eski asker Murat Papuç’un dinlenmesiyle ilgili usul hatası yapıldığını belirterek mahkeme heyetinin reddini istedi. Mahkeme bu talebi reddederken müdafii avukatlar salonu terk etti. Avukatlara alkışlarla destek veren izleyiciler salondan çıkartıldı. Mahkeme heyeti sanıkların savunmalarını müdafii avukatlar olmadan almak istedi. CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu bu duruma itiraz ederken mahkeme heyeti ara kararı açıklanacağı sırada Tanrıkulu’nu dışarı çıkarttı. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

28 Ocak 2020
06 Şubat 2020

Mütalaasını mahkemeye teslim eden Gezi Davası Savcısı Edip Şahiner, Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı hakkında müebbet hapis istedi.
Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis isteyen Savcı Şahiner, yurtdışında bulunan sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını istedi ama bu sanıkların Kavala, Aksakoğlu ve Yapıcı ile aynı eylemlerde bulunduğunu iddia ederek cezalandırılmalarını istedi.

06 Şubat 2020
18 Şubat 2020

Mahkeme heyeti Osman Kavala, Mücella Yapıcı,Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “mala zarar verme”, “nitelik yağma”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi”, “kasten yaralama”, “ağırlaştırılmış yaralama” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” suçlarından dava açıldığını hatırlatarak, “yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı”ndan sanıkların beraatine karar verdi ve tutuklu Osman Kavala’nın tahliyesine hükmetti.
Yurtdışındaki sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, bu sanıklar haklarındaki yakalama kararlarını kaldırdı. Mahkeme, bu sanıklar hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

18 Şubat 2020
Recommend0 recommendationsPublished in Gündem
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.