Image default
Makale

Hastane Enfeksiyonlarının Hukuki Yansımaları

<<  MAKALE BAŞLIKLARI

TEDAVİSİ

Hastane enfeksiyonlarından korunma güçlüğü kadar, ortaya çıkması halinde tedavisi de son derece pahalı ve güçtür. Zira Hastane enfeksiyonları çeşitli nedenlerle görülebilmekte, tablonun gelişmesi halinde tedavisi de, tabloya neden olan mikroorganizmaların direnci sebebiyle son derece güç olmakta ve büyük maliyetlere sebebiyet vermektedir. Çoğu zaman ölümlere kadar gidebilen bu tabloda, geniş etki alanlı antibiyotikler kullanılmak zorunda kalınmakta ve bu sebeple antibiyotik direnci kontrolsüz biçimde bazen daha artmaktadır.

Hastanelerin fiziki şartları yetersiz olduğundan hastaların birbirinden ayrı tutulması söz konusu olamamakta, gerekli izolasyon ve dezenfeksiyon tedbirleri uygulanamadığından enfeksiyonun yayılımı kolaylaşmaktadır.

Tedaviye alınan hastalar enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın türüne ve direncine göre 3ila 22 gün arasında ortalama tedavi görmekte iseler de bu hastaların tekrar hayata dönebilmeleri oldukça uzun ve masraflı bir tedavi gerektirmekte ve bazen de hastalar kaybedilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bu içeriğimiz ile ilgili düşünceniz?