arama

İdare Hukuku Ders Notu – 2015/2016 Yılı – İstanbul Üniversitesi H.F.

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ankahukuk ankahukuk

İdare hukuku, idarenin hukuku ile eş anlamlı değildir. Kavramda yer alan idare organik bakımdan bir idare değildir. Esasında, özetlemek gerekirse; idare hukukunu, idari faaliyetlere uygulanan özellikli hukuk olarak algılamak gerekir. İdare Hukuku idareye uygulanan hukuk değil, çünkü idareye özel hukuk da uygulanıyor.

İdare hukuku, idarenin hukuku ile eş anlamlı değildir. Kavramda yer alan idare organik bakımdan bir idare değildir. Esasında, özetlemek gerekirse; idare hukukunu, idari faaliyetlere uygulanan özellikli hukuk olarak algılamak gerekir. İdare Hukuku idareye uygulanan hukuk değil, çünkü idareye özel hukuk da uygulanıyor. Dolayısıyla idarenin hukuku yaklaşımından ziyade idari faaliyetlere uygulanan hukuku anlamaya idrak etmeye çalışacağız. Niçin idari faaliyetlere uygulanan ayrı bir hukuka ihtiyaç var onu anlamaya çalışacağız? Hangi ihtiyaçtan ortaya çıktığını anlamaya çalışacağız?
Bir kurgu yapalım : Her şey 8 Şubat 1873’te kavramlaşmaya başladı. Bu başlangıç daha önce idare hukuku yoktu anlamına gelmez. Ancak 8 Şubat 1873’den itibaren, daha sonra bakıldığında, bu tarihi bir başlangıç göstererek ayrı bir yaklaşım başlamıştı. Fransa’da bu tarihden önce de ayrı bir yargı düzeni vardı. Fransa’da iktidarın normal mahkemelere tabi olmamak konusunda ki yaklaşımı bir idari yargı kurumuna yol açmıştı. Ama bu yaklaşım sadece yargı yeri bakımından farklılık oluşturuyordu. 8 Şubat 1873’de, şimdi artık Blanco kararı diye meşhur olmuş bir kararla, Fransız uyuşmazlık mahkemesi “Agnês Blanco” diye
bir küçük kız çocuğu demiryolunda tütün taşımada kullanılan bir vagonunun çarpmasıyla yaralanınca, bundan kaynaklanan tazminat davasının çözümünde faaliyetin tabi olduğu hukuk sebebiyle özellik taşıdığından hareketle ayrı bir hukuk (idare hukuku) uygulanması gerekir, bu bir idari faaliyetten kaynaklanan sorumluluktur yaklaşımıyla idare hukuku olarak gelişecek
bir yaklaşıma ivme kazandırıyor.

DERS NOTUNUN TAMAMINI 3  PARÇA PDF DOSYASI OLARAK SİZLERE SUNUYORUZ. AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN DERS NOTLARINI İNDİREBİLİRSİNİZ!

Ders-Notları-1-İdare-Hukuku-açılış-dersi-07.10.2015

Ders-Notları-2-İdare-Hukuku-08.10.2015-İlkeler-ve-Kavramlar

Ders-Notları-3-İdare-Hukuku-14-15.10.2015-Melikşah-Hoca-onaylı

BU DERS NOTU, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ İDARE HUKUKU ANABİLİM DALI WEB SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.

Son Eklenen Ders Notları