İstinaf Mahkemesi, Cumhuriyet Davası Kararını Onadı

Bu içeriğimizi2 Dakika, 31 Saniyede okuyabilirsiniz!

Cumhuriyet davasındaki kararını veren İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Cezası beş yıldan az olanlar için karar kesinleşti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet davasının kararını onadı.

Karar uyarınca beş yıla kadar* hapis cezası almış olan Kadri Gürsel, Güray Öz, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Önder Çelik, Bülent Utku ve Hakan Kara’nın cezası kesinleşmiş oldu.

Davada beş yılın üzerinde ağır hapis cezası alan Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Ahmet Kemal Aydoğdu ve Ahmet Şık’ın cezaları Yargıtay’da incelenebilecek.

* Ceza Muhakemeleri Kanunu Madde 286/2-a: “İlk derece mahkemelerinden verilen beş yıl veya daha az hapis cezaları ile miktarı ne olursa olsun adlî para cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları temyiz edilemez.

Beraat ve mahkumiyette temyiz yolu

İstinaf Mahkemesinin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, mahkumiyet hükümleri yönünden cezaların kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından, istinaf başvurusunda bulunan Cumhuriyet savcısı ve sanıklar müdafilerinin ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiştir.”

İstinaf Mahkemesi, sanıklar Ahmet Kemal Aydoğdu, Akın Atalay, Aydın Engin, Hikmet Aslan Çetinkaya, Mehmet Murat Sabuncu, Mehmet Orhan Erinç ve Ahmet Şık hakkında “Silahlı Terör Örgütüne Bilerek ve İsteyerek Yardım Etme” suçları yönünden verilen mahkumiyet kararları ve sanıklar Bülent Yener, Günseli Özaltay ve Turhan Günay hakkında “Silahlı  Terör Örgütüne Bilerek ve İsteyerek Yardım Etme  suçları” yönünden verilen beraat kararları açısından temyiz yolunun açık olduğunu yazdı.

Karar neydi?

20 sanıklı Cumhuriyet davasında, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi kararını 25 Nisan 2018’de açıkladı; 15 kişi hakkında toplam 81 yıl, 45 gün hapis cezası verildi, üç kişi beraat etti. Can Dündar ve İlhan Tanır’ın dosyaları ayrıldı.

Mahkemenin hükmettiği cezalar şöyle:

* Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın “güveni kötüye kullanmak” suçlamasından beraatına, “örgüte yardım” suçlamasından 7 yıl, 3 ay, 15 gün hapis cezası verilmesine ve tahliyesine,

* Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay, Murat Sabuncu hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasından toplam 7 yıl 6 ay, Kadri Gürsel hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasından toplam 2 yıl 6 ay, Güray Öz hakkında “örgüte yardım” suçlamasından toplam 3 yıl 9 ay, Musa Kart hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay, Aydın Engin hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 7 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 6 yıl 3 ay, Ahmet Şık hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan toplam 7 yıl 6 ay, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 3’er yıl 9’ar ay, Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında 10 yıl, Emre İper hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün, Bülent Utku “görevi kötüye kullanma” suçundan beraatına; “terör örgütüne yardım ve propaganda” suçlamasından ise 4 yıl 6 ay hapsine,

* Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay’ın beraatına,

* Mahkumiyet alan tüm tutuksuz sanıklara adli kontrol uygulanmasına hükmedildi.

* Mahkumiyet ve beraat kararları oybirliğiyle alınırken, sadece Kadri Gürsel’in mahkumiyetine oy çokluğuyla hükmedildi.

* Can Dündar ve İlhanTanır’ın dosyaları ayrıldı.  (BiaNet)

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Yorumda Bulunun!

Ankahukuk.Com
Logo
Yeni Üyelik Kaydı
Şifreyi Sıfırla