GaleriTarih

Muhtemelen Daha Önce Görmediğiniz 26 Tarihi Fotoğraf

Bir resim, bin kelimeye bedelmiş derler. Onun için sözü fazla uzatmıyor ve daha önce gördüğünüze ihtimal vermediğimiz, birbirinden gizemli 26 tarihi fotoğrafı, hikayeleri ile birlikte sunuyoruz.

1 . Gettysburg Konuşması’nda Abraham Lincoln

Amerikan İç Savaşı’nın en büyük ve kanlı çarpışması Gettysburg Muharebesi’ni Birlik’in kazanmasıyla, Amerika Konfedere Devletleri’nin savaş ve bağımsızlık çabasına darbe indirilmiş oldu. Fakat Birlik Güçleri’nin asker sayısı azaldığı için daha fazla asker gerekliydi. Lincoln 1863 yılında seferberlik çağrısında bulundu. Seferbirliğin halka duyurulması ile birlikte New York Eyaleti’nde hükümete karşı bir isyan çıktı. Lincoln, halkı sakinleştirmek ve savaşa karşı birlik olma konusunda halka çağrı için 1863 yılında Gettysburg konuşmasını yaptı. ( Kaynak )

1863 yılındaki konuşmanın fotoğraflara yansıyan belki de tek karesi, yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf. Lincoln’ün konuşmasının tam metni:

“87 yıl önce atalarımız bu kıtada, özgürlük içinde bütün insanların eşit yaratıldıkları ilkesine inanarak yeni bir ulus yarattılar. Şimdi bizler böyle bir temel üzerine kurulmuş herhangi bir ulusun ayakta kalıp kalamayacağını test eden büyük bir iç savaşın içindeyiz. Şu anda büyük bir çarpışmanın gerçekleştiği bir alanda bulunuyoruz. Biz buraya, bu alanın bir parçasını, bu ulusun yaşayabilmesi için canlarını verenlere son bir istirahatgâh yeri olarak armağan etmeye geldik. Bir diğer taraftan, bu toprağı kutsamamız, kutlu kılmamız mümkün değildir. Burada çarpışarak hayatını feda etmiş insanlar, burasını öylesine kutlu kılmışlardır ki ona bir şey eklemek ya da ondan bir şey eksiltmek bizim gücümüzün üstündedir. Dünya burada söylediklerimize az önem verse de, umursamasa da, o insanların burada yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacaktır.

Burada bundan böyle kendini esas adaması gerekenler hayatta kalmış olanlardır. Bu bitmemiş görevi, bu cesur insanların bu kadar ilerlettiği noktadan alıp daha ileriye taşımalıyız. Biz hayatta kalanlar, işte bu görevi sırtlanıp, burada hayatını vermiş olanların fedakarlığından aldığımız kuvvetle daha çok ilerlemek zorundayız ki bu insanların bir hiç uğruna ölmediğini ispatlayalım. Tanrı’nın şahitliğindeki bu ülkenin yeni bir özgürlük doğuşu yaşamasını sağlayalım ve halkın, halk tarafından halk için yönetimi olduğu bu devlet yeryüzünden silinmesin.”

 

2. Hasanlu Aşıkları – 2800 Yıllık Öpücük

1972 yılında, Pennsylvania Üniversitesi’nden Robert Dyson liderliğindeki arkeoloji ekibinin çalışmaları sonrasında, “Teppe Hasanlu” veya “Tappeh Hassanlu” denilen ve bugün Azerbaycan sınırları içinde bulunan antik şehirde, 2800 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen iki insan iskeleti bulundu. İskeletler, bir kadın ve bir erkeğe aitti ve birbirini öper vaziyette gömülmüşlerdi. Ölümsüz sevginin nişanesi olarak görünen ve bulundukları an fotoğraflanan bu iskeletlere, “Hasanlu Aşıkları” veya “2800 yıllık öpücük” adı verildi.

Mezarda, iki iskelet ve erkek olan iskeletin başının altında bir taş levha dışında hiç bir nesne bulunmamıştır.

 

3. Theodore Roosevelt ve Geyik Seyahati

Resimdeki ABD’nin 26. devlet başkanı  Roosevelt. Nehirde ve bir geyiğin üzerinde.

 

4. Albert Einstein ve Fizik Teoremlerini Bir Kenara Bırakıp, Eğlenceye Çıktığı Bir Vakit

Akıllı insanlar da eğlenceye çıkıp, eğlenebilir, eğlenceli görüntüler bırakabilirler. Günümüzün en büyük dahilerden sayılan Albert Einstein da, Büyük Calyon ‘da işte bu eğlenceli görüntüleri sergilemişti.

 

5. Genç Winston Churchill

Winston Leonard Spencer-Churchill (d. 30 Kasım 1874, Oxfordshire – ö. 24 Ocak 1965, Londra), Britanyalı politikacı.

 

6. Bonnie ve Clyde (Polis Baskını Sonrası)

Ünlü Amerikalı kanun kaçakları, Bonnie Parker (1 Ekim 1910 – 23 Mayıs 1934) ve Clyde Barrow (24 Mart 1909 – 23 Mayıs 1934), 1930’lu yıllarda Amerika’da bir çok banka ve dükkânı soymuşlardı. Kapitalizme ateş püsküren halkın gözünde Robin Hood statüsüne yükselerek kahraman olmuşlardı.

Bonnie ve Clyde, Louisiana’da, Bienville Parish’da, bir kırsal yolda, 23 Mayıs 1934 tarihinde polisler tarafından pusuya düşürülmüş ve öldürülmüşlerdir. Sizinle paylaştığımız bu fotoğraf ise, bu olayın hemen akabinde çekilmiştir.

 

7. II. Meşrutiyetin İlk Seçimi ve Taksim

II. Meşrutiyet’in ilk seçimlerinde Taksim’deki Topçu Kışlası önünde seçim sandıkları halka gösteriliyor. 24 Kasım 1908

 

8. Bulgaristan Göçü – 1936

Bulgaristan’dan Türkiye’ye 36.000 Türk göçmen geldi. Galata Rıhtımı’nda gemiden inen göçmenler

 

9. John Quincy Adams (İlk Resmi Başkanlık Fotoğrafı)

John Quincy Adams’ın, ABD Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra çekindiği, ilk resmi fotoğraftaki durgunluğu ve ciddiyeti, adeta herkese, “Size başkanlığın ne olduğunu göstereceğim” der gibi.

 

10. Abraham Lincoln’ün Balkon Konuşması

Abraham Lincoln’ün başkan seçildikten sonra katıldığı ikinci açılış töreni akabinde yaptığı balkon konuşması. 

 

11. Hoover Barajı İnşası Sırasında Çekilen Bir Fotoğraf

Modern mühendisliğin zaferi olarak nitelendirilen Hoover Barajı 1930’lu yıllardan günümüze, dünyanın en büyük barajlarından birisi olma özelliğini devam ettirmiştir. 

Hoover barajının inşası sırasında çekilen bu fotoğraf, barajın büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

 

12. Kurşun Geçirmez Yelek Testi

Ateşli silahlardan çıkan kurşunların etkisini azaltmak ve patlama sonucunda oluşabilecek şarapnellerden korunmak amacıyla Jan Szczepanik ve Kazimierz Żegleń adlı iki Polonyalı tarafından 1901 yılında icat edilen kurşun geçirmez yeleklerin gelişim sürecinde kimi zamanlar cesaret isteyen fedakarlıklar da sergilenmiştir. Fotoğraftaki enstantane de bu fedakarlıklardan biridir.

Yıl 1923. Üretilen geçirmez yeleğin dayanıklılığı, canlı bir denek üzerinde deneniyor.

 

13. Gaz Maskesi Takan Alman Askerleri

1.Dünya Savaşı sırasında, gazdan etkilenmemek için gaz maskesini hem kendilerine hem de katırlarına takan Alman askerleri

 

14. Elvis Presley ve Militer Fotoğrafı

Rock’n Roll müziğinin kralı Elvis Presley’nin askerlik yıllarında çektirdiği, bilinmeyen bir fotoğrafı

 

15. ABD’nin Nükleer Bomba Denemesi

ABD ordusunun 25 Temmuz 1946’de Mikronezya ‘da gerçekleştirdiği ve “Baker Denemesi” adı verilen atom bombası denemesi.

 

16. İlk Atom Bombası (Little Boy)

İşte gerçekten tarihi fotoğraf. İlk atom bombasının (Sonrasında “Little boy” adı verilmiştir.) yapım aşamasındaki görüntüsü.

Little Boy,  6 Ağustos 1945 sabahı ABD tarafından, Japonya’nın Hiroşima şehrine atılmıştır.

 

17. Londra’ya Düşen Bomba

1945 yılında, Alman Savaş Uçakları tarafından Londra’nın bombalanması sırasında çekilen bir fotoğraf. Fotoğrafta, hedefine doğru giden bomba açıkça görülmekte.

 

18. Hitler’in İntihar Ettiği Oda

Savaş sonucunda Almanya’nın yenilgisinin kesinleşmesi ve ümitsizliğin iyice artması üzerine 30 Nisan 1945’te Berlin’de eşi Eva Braun’la birlikte intihar etmeye karar verirler. Kendilerini işte bu odaya kaparlar ve önce Eva Braun içinde siyanür bulunan bir kapsülü ısırır ve zehir saniyeler içinde etkisini gösterir, hemen ardından ise Hitler bir siyanür kapsülünü ısırır ve eş zamanlı olarak tabancayla sağ şakağına ateş eder.

 

19.

Bu fotoğraf, küçük Hitler’in de içinde bulunduğu bir fotoğraf. Adolf Hitler’in haris hırsı dikkate alınırsa aslında Hitler’in nerde olduğunu tahmin etmek hiç de zor olmayacak. Fotoğrafa dikkatle bakın, Hitler’i bulmaya çalışın! Bulamıyorsanız cevabı aşağıda.

.

.

.

.

.

Hitler, fotoğrafta en üstte ve ortada ( x ile işaretlenmiş)

 

20. Ernest Hemingway ve Banyo Keyfi

Ernest Hemingway ve Banyo Keyfi

 

21. Kamuya Açık Bir İnfaz Görüntüsü

Yıl 1936. Yer ABD. Suçlu bulunan bir kişinin cezası kalabalıklar önünde asılması suretiyle infaz ediliyor. 

 

22. John Lennon’un Kanlı Gözlüğü

The Beatles’ın üyelerinden John Lennon, Kariyerinde yeniden yükselmeye başladığı bir dönemde, Beatles hayranı olduğunu iddia eden ve akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen Mark David Chapman tarafından, 8 Aralık 1980’de New York’ta kaldığı otelin önünde öldürülmüştü.

 

23. Hiroşima’ya Atılan Atom Bombasının Acı Etkilerinden Biri.

1945 yılında, ABD tarafından Hiroşima’ya bırakılan atom bombasının olumsuz etkilerinden birini de fotoğraftaki küçük kız yaşamıştı. Atom bombasının yaydığı enerji ile etki alanı içindeki canlıları paramparça etmesinin yanında, etki alanının dışındaki canlıları kör etme etkisi de bulunmaktaydı.

 

24. Titanik’in Son Fotoğrafı

RMS Titanic, White Star Line şirketine ait Olympic sınıfı bir yolcu gemisiydi. Harland and Wolff (Belfast, İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir. 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştür. 1912’de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlandı ve dünya savaşları dışındaki en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.

 

25. Son Yahudi!

Vinnitsa’yı işgal eden Naziler, 28 bin Yahudi’yi öldürür.

1941 tarihli fotonun arkasında şu yazar: “Son Yahudi”

 

26. Sadık Dost

II. Dünya Savaşı’nda Amerikan Ordusu’nun önde gelen komutanlarından General George S. Patton’ın, 1945 yılında bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi gününde köpeği. Yürek burkan bir görüntü.

Recommend0 recommendationsPublished in Galeri, Tarih
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.