Cumartesi, Ağu 24, 2019
Image default
Eğitim Yazıları

Neden Hukuk Eğitimi?

Hukuk fakülteleri, meslek kazandıran fakültelerdir. Hukuk fakültesinden mezun olursanız, pek çok mesleğe girebilirsiniz. Bir kere avukatlık, hakimlik ve gibi meslekler sadece hukuk fakültesi mezunlarına açık mesleklerdir.

Hukuk fakülteleri, meslek kazandıran fakültelerdir. Hukuk fakültesinden mezun olursanız, pek çok mesleğe girebilirsiniz. Bir kere avukatlık, hakimlik ve gibi meslekler sadece hukuk fakültesi mezunlarına açık mesleklerdir. Diğer yandan, hukuk fakültesi mezunları arzu ederlerse, kaymakamlık, dışişleri meslek memurluğu gibi başka mesleklere de girebilirler. Keza hukuk fakültesi mezunları gerek devlet kurumlarında, gerekse özel sektör kuruluşlarında hukuk danışmanı (müşaviri) olarak çalışabilirler.

Burada belirtelim ki, haliyle, hukuk fakültesi diploması otomatik olarak bu mesleklere girme hakkını vermez. Diploma sadece başvuru hakkını verir. Her mesleğe kabul konusunda çeşitli şartlar ve bu arada çeşitli sınavlar olabilir. Bununla birlikte avukatlık mesleğine girişte bir sınav yoktur. Hukuk fakültesi mezunları arzu ederlerse, ayrı bir sınava girmeksizin, baroya kayıt ve staj gibi diğer şartları yerine getirerek avukat olabilirler. Hukuk fakültesi mezunu bir kişinin işsiz kalması düşük bir ihtimaldir.

Hukuk mesleği sadece maddi tatmin değil, manevi tatmin de sağlar. Hukuk mesleği zevkli bir meslektir. Bu meslekte uğraşanlar, adalet ve adaletsizliklerle iç içe yaşarlar. İdealist insanların hukuk mesleğinde yapacağı çok şeyler vardır. Nasıl doktorlar hayat kurtarırsa, hukukçular da bir nevi hayat kurtarır.

Diğer yandan hukuk eğitimi de fevkalade zevkli bir eğitimdir. Hukuk öğrencisi eğitimi boyunca siyasi ve sosyal meseleleri yakından tanır. Hukuk eğitimi basit teknik bir eğitim değildir. Hukuk eğitimi, yoğun bir genel kültür, felsefe, sosyoloji, psikoloji, iktisat, tarih, siyaset bilimi eğitimiyle desteklenir. Felsefe eğitimi belki hukuk eğitiminden daha zevkli olabilir. Bununla birlikte, felsefe mezunları iş bulma konusunda hukuk fakültesi mezunları kadar şanslı olmayabilirler.

Kısacası eşit ağırlıklı puan türünden tercihte bulunacak üniversite adaylarına birinci tercih olarak hukuk fakültelerini yazmalarını öneriyoruz.

Sonuç: “Hukuk, bir ‘meslek’tir. Hukuk fakülteleri size bir meslek sunar”.

Kaynak

Kategoriden Diğer İçerikler

Türkiye’de hukuk eğitimi: Eksik Adalet Tanrıçası

ankahukuk

Hukuk Dili

ankahukuk

Küreselleşen Dünyada Öğretim ve Eğitimin Önemi ve Bu Kapsamda Hukuk Öğretimi ve Eğitimi

ankahukuk

Hukuk Yorumdur

ankahukuk

Hukuksal Problem Çözümünde İzlenecek Yol ve Dikkate Alınacak Noktalar

ankahukuk

Tarihi Temelleri İle Hukuk Öğretimi ve Günümüz Hukuk Öğretiminin Temel Sorunları

ankahukuk

Bu içeriğimiz ile ilgili düşünceniz?