arama

Nefret Suçlarının Kovuşturulması

Nefret suçları, önyargı ve hoşgörüsüzlükle işlenen cezai eylemlerdir. Her ülkede ortaya çıkan bu eylemler, doğası gereği şiddetlidir ve hem mağdurlara hem de toplumlara karşı ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • ankahukuk ankahukuk

Nefret suçları, önyargı ve hoşgörüsüzlükle işlenen cezai eylemlerdir. Her ülkede ortaya çıkan bu eylemler, doğası gereği şiddetlidir ve hem mağdurlara hem de toplumlara karşı ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu Kılavuz, savcıların nefret suçlarını tanımalarına, anlamalarına ve bu suçları daha etkin biçimde kovuşturmalarına yardımcı olması için geliştirilmiştir.

Bu Kılavuz, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (DKİHB, İng. ODIHR) ve Uluslararası Savcılar Birliği (IAP) tarafından ortaklaşa yayımlanmıştır.

AGİT, 57 katılımcı Devletten oluşan dünyanın en geniş bölgesel güvenlik örgütüdür. AGİT Bakanlar Konseyi, nefret suçlarının yalnızca kişi güvenliğini etkilemediğini, geniş çaplı çatışma ve şiddete yol açabileceğini sıklıkla tekrarlamaktadır. 2003’ten bu yana, AGİT katılımcısı Devletler, nefret suçlarına dikkat çeken pek çok taahhütte bulunmuştur. Katılımcı Devletler, “ceza adalet sistemlerinin bütün sektörlerine yönelik (kolluk kuvvetleri, savcılar ve hâkimler) eğitimleri güçlendirme” taahhüdünde özellikle bulunmuşlardır.

Bakanlar Konseyi’nin kararlarına karşılık DKİHB, katılımcı Devletlerin nefret suçlarını etkili ve kapsamlı şekilde ele almalarını kolaylaştırmak üzere bir dizi program ve yayın geliştirmiştir. DKİHB nefret suçlarıyla mücadelede atılan izole adımların sınırlı etki yaratacağının farkındadır. Nefret suçlarının kovuşturulması ancak kapsamlı bir yaklaşımın bir parçası olduğunda başarıya ulaşabilir. Bu nedenle, DKİHB bu kılavuzun geliştirilmesine katkıda bulunurken, Ofis’in nefret suçlarına dikkat çekmenin pek çok yönüne dair sahip olduğu geniş bilgi birikiminden ve AGİT bölgesinde farklı ülke bağlamlarında yaptığı çalışmalar sonucunda elde ettiği deneyimlerinden yararlanmıştır.

Michael Georg Link                               Elisabeth Howe

Direktör                                                     Genel Danışman

DKİHB Uluslararası Savcılar Birliği

Bu kitap AGİT [İng. OSCE] Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB, İng. ODIHR) tarafından yayımlanmıştır. Ul. Miodowa 1000-251 Varşova-Polonya www.osce.org/odihr © OSCE/ODIHR 2014