Sanal Duruşma – Çağ Üniversitesi H. F. – 2014

Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Sanal Duruşma argümanları.

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SAVCILIĞI

HAZIRLIK NO: 2013/1

ESAS NO            : 2013/10

İDDİANAME NO: 2013/12

İDDİANAME

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

ŞÜPHELİLER

1) KADİR AYDİŞ, Halime’den doğma, Kudret oğlu, 11.09. 1978 Doğumlu, Antalya Hastane Bayırı, Gülçü Sokak nüfusuna kayıtlı, Adana, Asmalı Konak Mahallesi, Sormagit Sok, No: 21’de oturur, bekar, ilkokul mezunu, işsiz, sabıkasız.

MÜDAFİİ                             : Av. ÇAĞRI HANÇER

2) MESUT KIZILBAN, Nezile’den doğma, Halit oğlu, 20.05.1980 Doğumlu, Adana, Ceyhan Uluçınar Köyü nüfusuna kayıtlı, Adana, Baraj Yolu No: 10’da oturur, evli iki çocuklu, ortaokul terk, işsiz ve sabıkasız.

MÜDAFİİ                             : Av. BETÜL ATTAROĞLU

3) SEZGİ DİRİL                  :

MÜDAFİİ                             : Av. FİRUZE DOĞRU

SUÇLAR                              :

HIRSIZLIK. YAĞMA. BİLİNÇLİ TAKSİRLE YARALAMA. TAKSİRLE YARALAMA RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMA. SUÇLUYU KAYIRMA

MAĞDURLAR                   :

1) VURAL ERGÜN

VEKİLİ                                 : AV. İSMAİL YERSEL

2) AFŞİN BACANLI, Ayşe’den doğma, Hamza oğlu, 1975 Doğumlu, Adana Yukarı Bayır Mahallesi, Dargeçit Sok, 10, Nüfusuna Kayıtlı, Adana Havaalanı Yolu, 43 Numarada oturur, Ortaokul mezunu, ASKİ’de işçi olarak çalışır.

VEKİLİ                                : Av. VEYSİ GÜNEŞ

3) AGAH ÖZTÜRK, Nazan’dan doğma, Veli oğlu, 1967 Doğumlu, Adana Akçapınar Mahallesi, Akarsu Sok, No: 22, Nüfusuna Kayıtlı, Adana Akbayır Mah. Güven Yolu 42 Numarada oturur, Üniversite mezunu, devlet memuru.

VEKİLİ                                : Av. PAKİZE ATASEVEN

4) GÖKÇE ÇETİN, Neriman’dan doğma, Hasan kızı, 1983 Doğumlu, Mersin Kurtuluş Mahallesi, Gündüz Sok, 15, Nüfusuna Kayıtlı, Adana, T.Cemal Beriker Bulvarı 10 Numarada oturur, Lise mezunu, Ziraat Bankasında memur.

VEKİLİ                                : Av. NEVAL YURTTAŞ

 TARİHİ                                :Adana, 16 Temmuz 2013, 11.00

GÖZALTI TARİHİ             : 16 Temmuz 2013

TUTUKLAMA TARİHİ    : 17 Temmuz 2013

SEVK MADDELERİ         : SANIK KADİR AYDİŞ YÖNÜNDEN HIRSIZLIK. TCK.NUN 142/1-E, 145, YAĞMA. TCK.NUN 149/1-c, 150/2, BİLİNÇLİ TAKSİRLE YARALAMA SUÇU YÖNÜNDEN TCK.NUN 89/2-c, 21/2 RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMA. 6136 SAYILI K.NUN 13.

SANIK MESUT KIZILBAN YÖNÜNDEN HIRSIZLIK. TCK.NUN 142/1-e, 145, YAĞMA. TCK.NUN 149/1-c, 150/2 VE TAKSİRLE YARALAMAYA SEBEBİYET VERME SUÇUNDAN TCK. Nün  89/1

SANIK SEZGİ DİRİL YÖNÜNDEN SUÇLUYU KAYIRMA TCK.NUN 283/1

DELİLLER  : İDDİA, SAVUNMA, TANIKLAR, RAPORLAR VE DOSYADA MEVCUT TÜM DELİLLER

OLAY                        : İşsiz olmaları nedeniyle, ekonomik durumları bozuk olan ve Adana’da yıllardır arkadaşlık eden Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban’ın, bir motosiklet çalarak bununla bir kişinin  çantasını alıp kaçmaya karar vermişler ve bu amaçla  Adana’da caddeleri dolaşarak çalınması mümkün ve kolay olan bir motosiklet aramaya başlamışlardır. Olay günü saat 11.00 sıralarında GALERİA’DA park yerinde, kenara çekilmiş vaziyette duran mağdur müşteki Vural Ergün’e ait 2.500.00 TL. değerinde 01 TY 3567 Plakalı motosikleti tanık İrem Atila’nın  belirttiği üzere, alarak kaçmışladır.

Daha sonra, Ziya Paşa Caddesinde şüpheli Mesut Kızılban’ın kullandığı ve arkasında şüpheli Kadir Aydiş’in oturduğu motosiklet ile seyir halindeler iken, tanıklar, Mağdur Tanık Gökçe Çetin ve Agah Öztürk İrem Atila ile Baran Hidayet’in belirttikleri gibi, beden bakımından kendisini savunamayacak durumda olan müşteki Afşin Bacanlı’nın yanına hızla yaklaşmışlar ve şüpheli Kadir Aydiş mağdur şikayetçi Afşin Bacanlı’nın kolunda asılı vaziyette duran ve içinde 350.00 TL. değerinde bir cep telefonu ile 65.00 TL. nakit para ve kredi kartları bulunan çantasını zorla çekerek almaya çalışmış ve Afşin Bacanlı’nın direnmesi üzerine tekme atarak yer düşmesini sağlamış ve çantasını almıştır. Ancak, bu sırada yakalanacağı endişesiyle, şüpheli Kadir Aydiş yanında taşıdığı ruhsatsız 7.65 çapındaki Browning marka tabanca ile bir el yere doğru ateş etmiştir. Yolun kalabalık olması nedeniyle, silahtan çıkan mermi o sırada yoldan geçen mağdur şikayetçi Agah Öztürk’ün’un sol ayağına isabet ederek, ayak kemiğinin kırılmasına neden olmuştur. Aynı anda, motosikletin hakimiyetini kaybeden şüpheli Mesut Kızılban da, motosikletle mağdur şikayetçi Gökçe Çetin’e çarparak, basit tıbbi müdahale ile geçebilecek şekilde yaralanmasına neden olmuştur.

Bunun üzerine şüpheliler hızla olay yerinden uzaklaşmak için motosikletle kaçmışlar ve şüpheli Kadir Aydiş’in kız arkadaşı olan Sezgi Diril’in evine sığınmışlar ve durumu kendisine anlatmışlardır. Ancak, şüpheli Sezgi Diril’in ev sahibi olan Melike Dalçık’ın eve gelen Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban’dan şüphelenmesi ve polise ihbar etmesi sonucu eve yapılan baskında şüpheliler yakalanmışlar ve çaldıkları motosiklet ile yağma ettikleri çanta ve içindekiler ele geçirilmiştir.

Mağdur şikayetçiler Vural Ergin, Afşin Bacanlı, Agah Öztürk ve Gökçe Çetin ile tanıklar Baran Hidayet, İrem Atila ve Melike Dalçık’ın beyanları, dosyada mevcut olay tutanağı, Agah Öztürk ile Gökçe Çetin’e ait adli tıp raporu, tabanca ve kovana ait expertiz raporu, sabıka kayıtları, keşif tutanağı, yakalama tutanağı ve şüphelilerin ifadeleri ile üzerlerine yüklenen suçları işledikleri anlaşılmaktadır.

TALEP VE İDDİA              : Yukarıda açıklandığı üzere;

Şüpheli Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban’ın birlikte suç konusunu oluşturan az değerdeki motosikleti malikinin rızası dışında almak suretiyle, Hırsızlık Suçunu işledikleri anlaşıldığından eylemlerine uyan TCK.nun 141/1 ve 145. Maddeleri, yine suç konusu az değerdeki çanta ve içindekilerin cebir ve şiddet kullanılmak suretiyle, beden bakımından kendisini koruyamayacak durumda olan Afşin Bacanlı’dan alınması suretiyle Nitelikli Yağma Suçunu işledikleri anlaşıldığından, TCK.nun 149/c-e ve 150/2 Maddeleri, Kadir Aydiş’in Bilinçli Taksirle Yaralama Suçunu işlediği anlaşıldığından, TCK.nun 89/2-c ve 22/3 ve Ruhsatsız Silah Taşıma Suçunu işlediği anlaşıldığından 6136 Sayılı Kanunun 13. Maddesi uyarınca cezalandırılmaları, şüpheli Mesut Kızılban’ın Gökçe Çetin’e karşı işlemiş olduğu taksirle yaralama suçundan TCK.nun 89/1 maddesi uyarınca cezalandırılması, şüpheli Sezgi Diril’in suçluyu kayırma suçunu işlediği anlaşıldığından TCK.nun 283/1 maddesi uyarınca cezalandırılması, her üç şüphelinin de TCK.nun 53 üncü Maddesi uyarınca Belli Hakları Kullanmaktan Yoksun Bırakılmaları, TCK. 63/1 nci Maddesine göre, Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban’ın Gözaltında ve Tutuklulukta Geçen Sürelerinin Mahkümiyet Sürelerinden İndirilmesi, Ruhsatsız Tabancanın TCK.nun maddesi uyarınca Müsadere Edilmesi ve yargılanmalarının Mersin Çağ Üniversitesi Ağır Ceza Mahkemesinde yapılması talep ve iddia olunur. 10.10.2013

                                                                                             Çağla Melis Şeref

                                                                                             Çağ Üni. C. Savcısı

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

Türk Millet adına yargılama yetkisini kullanan Çağ Üniversitesi Ağır Ceza Mahkemesi;

Başkan                                               Hakim ALİ DOĞAN AKALIN

                                                                     Hakim GÖZDE ZÖHRE

Üye                                        Hakim ABDÜLSAMET CEM TEKİN

(Tüm bu sözleri Başkan söyleyecek) İddia Makamında C. Savcısı ÇAĞLA MELİS ŞEREF ile HAKAN SARI, Tutanakta tutanak yazmanı YAĞMUR ULUDAĞ oldukları halde 9 Nisan 2014 tarihinde saat 12.30’da özel salonda toplandı.

Oturum açıldı. Sanık KADİR AYDİŞ ile MESUT KIZILBAN’ın tutuklu olarak getirildiği diğer sanık SEZGİ DİRİL’İN serbest olarak geldikleri görüldü. Tutuklu sanıklar bağsız olarak yerlerine alındı. Sanık KADİR AYDİŞ ile müdafii Av. ÇAĞRI HANÇER, sanık MESUT KIZILBAN ile müdafii Av. BETÜL ATTAROĞLU VE SANIK SEZGİ DİRİL ile müdafii FİRUZE DOĞRU ’nun geldiği görülerek yerlerine alındı. Ayrıca, MÜŞTEKİ Vural Ergün ile vekili Av. İSMAİL YERSEL, müşteki AFŞİN BACANLI ile vekili Av. VEYSİ GÜNEŞ, Müşteki GÖKÇE ÇETİN ile VEKİLİ AV. NEVAL YURTTAŞ, Müşteki AGAH ÖZTÜRK ile vekili Av. PAKİZE ATASEVEN ve Tanıkların geldikleri görüldü.(Başkan, tanıklar salondan çıkabilirler diyecek) Tanıklar salondan dışarı çıkartıldı. (Tanıkların salondan çıkartılmasını mübaşir SAMET KARAERKEK sağlayacak)

Bundan sonra, BAŞKAN İDDİANAMENİN KABULÜ HAKKINDAKİ KARARI,

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ C. SAVCILIĞININ HAZIRLAMIŞ OLDUĞU 10.10.2013 TARİHLİ VE HAZIRLIK NO: 2013/1, ESAS NO: 2013/10 VE İDDİANAME NO: 2013/12 SAYILI İDDİANAME İNCELENMİŞ VE CMK.NUN 170 İNCİ MADDESİNE UYGUN OLDUĞU TESPİT EDİLEREK KABULÜNE KARAR VERİLMİŞTİR. Şeklinde okuyacak.

OKUMA BİTTİKTEN SONRA, (BAŞKAN DEVAM EDECEK VE. Sanıkların kimliklerinin tespitine geçildi.

(DİYECEK VE BAŞKAN SANIK KADİR AYDİŞ’E DOĞRU YÖNELEREK, KİMLİĞİNİ BİLDİRMESİNİ İSTEYECEK VE SANIK DA KİMLİĞİNİ SÖYLEYECEK.)

Sanık KADİR AYDİŞ, Halime’den doğma, Kudret oğlu, 11.09. 1978 Doğumlu, Antalya Hastane Bayırı, Gülçü Sokak nüfusuna kayıtlı, Adana, Asmalı Konak Mahallesi, Sormagit Sok, No: 21’de oturur, bekar, ilkokul mezunu, işsiz, sabıkasız (Diyecek)

BAŞKAN DA BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK VE DAHA SONRA VE DEVAM EDECEK. SONRA )

(MESUT KIZILBAN’a DOĞRU YÖNELEREK, KİMLİĞİNİ BİLDİRMESİNİ İSTEYECEK VE MESUT KIZILBAN DA KİMLİĞİNİ SÖYLEYECEK.)

Sanık MESUT KIZILBAN, Nezile’den doğma, Halit oğlu, 20.05.1980 Doğumlu, Adana, Ceyhan Uluçınar Köyü nüfusuna kayıtlı, Adana, Baraj Yolu No: 10’da oturur, evli iki çocuklu, ortaokul terk, işsiz ve sabıkasızım.

BAŞKAN SANIK SEZGİ DİRİL’E DOĞRU YÖNELEREK, KİMLİĞİNİ BİLDİRMESİNİ İSTEYECEK VE SANIK DA KİMLİĞİNİ SÖYLEYECEK.)

SANIK SEZGİ DİRİL,

                      BAŞKAN DA BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK VE SONRA, MÜŞTEKİLERİN KİMLİKLERİNİ SAPTAMAYA GEÇECEK

VURAL ERGÜN MÜŞTEKİ MOTORU ÇALINAN

(AFŞİN BACANLI kimliğini aynen söyleyecek) Ayşe’den doğma, Hamza oğlu, 1975 Doğumlu, Adana Yukarı Bayır Mahallesi, Dargeçit Sok, 10, Nüfusuna Kayıtlı, Adana Havaalanı Yolu, 43 Numarada oturuyorum. Ortaokul mezunuyum, ASKİ’de işçi olarak çalışırım. DİYECEK

BAŞKAN AYNEN KİMLİĞİ ZAPTA GEÇİRTECEK.

(AGAH ÖZTÜRK  kimliğini söyleyecek)

AGAH ÖZTÜRK, Neriman’dan doğma, Hasan kızı, 1983 Doğumlu, Mersin Kurtuluş Mahallesi, Gündüz Sok, 15, Nüfusuna Kayıtlı, Adana, T.Cemal Beriker Bulvarı 10 Numarada oturur, Lise mezunu, Ziraat Bankasında memurum. DİYECEK. BAŞKAN AYNEN KİMLİĞİ ZAPTA GEÇİRTECEK.

(GÖKÇE ÇETİN, kimliğini söyleyecek)

GÖKÇE ÇETİN, Nazan’dan’dan doğma, Veli oğlu, 1967 Doğumlu, Adana Akçapınar Mahallesi, Akarsu Sok, No: 22, Nüfusuna Kayıtlı, Adana Akbayır Mah. Güven Yolu 42 Numarada otururum, Üniversite mezunu, devlet memuruyum. DİYECEK BAŞKAN AYNEN KİMLİĞİ ZAPTA GEÇİRTECEK.

BUNDAN SONRA BAŞKAN AYNEN, SANIKLARA AYRI AYRI, CEZA MUHAKEMESİ KANUNUNUN 147 NCİ MADDESİ UYARINCA, HAKLARI HATIRLATILDI VE YÜKLENİLEN SUÇLAR HAKKINDA AÇIKLAMADA BULUNMAMALARININ VE SUSMA HAKLARININ OLDUĞU, ŞÜPHEDEN KURTULMAK İÇİN SOMUT DELİLLERİN TOPLANMASINI İSTEYEBİLECEKLERİ, LEHLERİNE OLAN HUSUSLARI İLERİ SÜREBİLECEKLERİ, SAVUNMA İÇİN SÜRE İSTEYEBİLECEKLERİ AÇIKLANDI. (DİYEREK ZAPTA GEÇİRECEK VE DEVAM EDECEK)

DOSYA İNCELENDİ, İDDİANAMEYİ İÇEREN DAVETİYENİN SANIKLARA, TUTUKEVİNDE 15.02.2013 TARİHİNDE TEBLİĞ EDİLDİĞİ VE CEZA MUHAKEMESİ KANUNUNUN 176/4 NCÜ MADDESİNDE BELİRTİLEN BİR HAFTALIK SÜRENİN GEÇTİĞİ ANLAŞILDI. DİYECEK ZAPTA GEÇİRECEK VE SONRA AYNEN

İDDANAMESİNİ OKUYUP AÇIKLAMAK ÜZERE, SÖZ CUMHURİYET SAVCISINA VERİLDİ. (DİYECEK)

BU BÖLÜMDE C. SAVCISI ÇAĞLA MELİS ŞEREF İDDİANAMEYİ AYAKTA BAŞTAN SONA KADAR OKUYARAK İDDİA VE TALEBİNİ BİLDİRECEK. OKUMA BİTTİKTEN SONRA,

BAŞKAN, İDDİANAMENİN OKUNMASINDAN SONRA, İDDİAYA KARŞI, SANIKLARIN SORGULARINA GEÇİLDİ. DİYECEK VE SANIK KADİR AYDİŞ’E DOĞRU YÖNELEREK AYAĞA KALK VE HAKKINDAKİ İDDİAYI VE YÜKLENEN SUÇLAMALARI DİNLEDİN BU KONUDA SORGUNU YAPACAĞIM, AYRICA HIRSIZLIK BİLİNÇLİ TAKSİRLE SUÇUNDAN CEZALANDIRILMAN HALİNDE,  HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINI İSTİYORMUSUN? OLAYLA İLGİLİ ANLATMAK İSTEDİKLERİNİ ANLAT DİYECEK

Sanık KADİR AYDİŞ sorgusunda: (

KADİR AYDİŞ OLAYI ANLATACAK, Ben, arkadaşım MESUT KIZILBAN ile birlikte olay günü GALERİA’NIN bulunduğu YERDE, OTOPARKTA sahibi yanında olmayan bir motosiklet gördük, motosikleti ile gezmek amacıyla alıp binerek oradan uzaklaştık. Daha sonra motosikleti yerine bırakacaktık. Motosikleti arkadaşım Mesut Kızılban kullanıyordu, ben de arkada oturuyordum. Adana Ziyapaşa Caddesinde motosikletle dolaşırken bir bayın çantasını yere düşürdüğünü görünce, bir anda çantayı alıp kaçmak aklımızdan geçti ve çantayı ben aldım arkadaşım Mesut Kızılban ile beraberce kaçmaya çalıştık. Ancak motosiklete doğru gelenlerin olduğunu görünce panikledim ve yere doğru tabancam ile ateş ettim. Kurşun yerden sekmiş olabilir. Bu sırada Mesut Kızılban heyecanla bir bayana çarptı, bayan yere düştü. Hemen oradan uzaklaştık. Kız arkadaşım olan Sezgi Diril’in evine gittik ve olayı anlattık. Fakat bir süre sonra eve polisler baskın yaptı ve yakalandık. Daha sonra da, ekip gelerek bizi merkeze götürdüler. Benim hırsızlık yapma gibi bir niyetim yoktu, sadece motorla gezmek istedim. Çantayı ben yerden aldım. Herhangi bir şekilde zor kullanmadım. Silahla yere doğru ateş ettim. kimseyi de bilerek ve isteyerek yaralamadım. Herhangi birinin yaralandığını da görmedim. Yüklenen suçları kabul etmiyorum. Hakkımda CMK.nun 231 nci maddesinin uygulanmasını istiyorum. DİYECEK

BAŞKAN SORGUYU ZAPTA GEÇİRECEK BAŞKAN, Sizin çantayı zorla aldığınızı gören tanıklar var. Ayrıca, çantanın sahibi Afşin Bacanlı da cebir ve şiddet kullanarak ve kendisini yere düşürerek çantayı aldığınızı ifade ediyor. Bunun için ne diyorsun? ŞEKLİNDE SORU SORACAK.

SANIK KADİR AYDİŞ CEVAP VERECEK. Söylediklerim doğrudur. Biz Afşin Bacanlı’ya cebir ve şiddet uygulamadık. Uyguladığımızı da, herhangi bir kişinin gördüğünü zannetmiyorum. Ben çantayı kendisinden almadım. Çantayı özürlü olması nedeniyle, kendisi yere düşürmüştü, ben bundan istifade ettim. Afşin Bacanlı’nın neden bu şekilde beyanda bulunduğunu bilmiyorum. Dedi. ŞEKLİNDE ZAPTA GEÇİRİLECEK VE BAŞKAN

Sanık KADİR AYDİŞ’in HAZIRLIK SORUŞTURMASINDA TESPİT EDİLEN İFADELERİ OKUNDU, C. SAVCILIĞINCA ALINAN 17 TEMMUZ 2013 TARİHLİ İFADESİ İLE AYNI TARİHLİ SULH CEZA HAKİMİNİN TUTUKLAMA SIRASINDA ALDIĞI SORGUSU OKUNDU. BU İFADELERDE, KADİR AYDİŞ’in ÇANTAYI ZORLA ALDIĞINI İFADE ETTİĞİN GÖRÜLÜYOR. DİYECEK VE DEVAM EDECEK SORUŞTURMA AŞAMASINDAKİ İFADESİ İLE DURUŞMADAKİ SORGUSUNDA YER ALAN BU ÇELİŞKİNİN GİDERİLEBİLMESİ AMACIYLA,

BAŞKAN, SANIKTAN NEDEN SORUŞTURMA SIRASINDA BU ŞEKİLDE İFADE VERDİN DİYE SORACAK

BUNUN ÜZERİNE, KADİR AYDİŞ CEVAP VERECEK, Ben o sırada ne dediğimi hatırlamıyorum. Olayın üzerinden kısa bir zaman geçmesinden sonra yakalanınca, heyecandan ve korkudan bu şekilde konuşmuş olabilirim. Ben çantayı zorla almadım. Şimdi söylediklerim doğrudur. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK,

DAHA SONRA BAŞKAN SANIK KADİR AYDİŞ’e SORACAK. BAŞKACA İLAVE ETMEK İSTEDİĞİN BİR HUSUS VAR MI?

SANIK KADİR AYDİŞ CEVAP VERECEK. Şu anda başkaca söyleyeceğim bir şey yok, affınıza sığınıyorum. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA AYNEN GEÇİRECEK

VE DEVAMLA, KADİR AYDİŞ Müdafii AV.ÇAĞRI HANÇER’e söz verildi. DİYECEK,

ÇAĞRI HANÇER, MAHKEMEYE HİTABEN KONUŞACAK Sayın Mahkeme Heyeti, olay müvekkilim Kadir Aydiş’in’ın anlattığı şekilde gerçekleşmiştir. Hırsızlıkla ilgili iddiayı kabul ediyoruz. Ancak, bu eylemi geçici olarak kullanma amacıyla gerçekleştirdiği için kullanma hırsızlığı olabilir. Çünkü tamamen motosikletle gezmek amacıyla bulunduğu yerden almışlardır ve hırsızlık özel kastı yani bir yarar sağlamak maksadıyla alma kasttı bulunmamaktadır. Bu nedenle, hırsızlık suçu manevi unsur açısından oluşmamaktadır. Zira, gezme zevklerini tatmin ettikten sonra, motosikleti yerine bırakacaklardı. Ayrıca, müvekkilim doğrudan doğruya yağma suçunu işlememiş olup, şikayetçi Afşin Bacanlı’nın yere düşen çantasını almıştır. Dolayısıyla, bu eylemi de hırsızlık suçunu oluşturur. Yağma suçu ile uzak yakın ilişkisi bulunmamaktadır. Olayda, şikayetçiye karşı gerçekleştirilen bir cebir de yoktur. Diğer taraftan, müvekkilim Kadir Aydiş’in Gökçe Çetin’i yaralaması yasal unsurları itibariyle, bilinçli taksir olmayıp, taksirle yaralama suçunu oluşturabilir. Zira, yere doğru ateş etmiş ve seken kurşun Agah Öztürk’e isabet etmiştir. Ayrıca, Müvekkilimin kullandığı tabanca, kuru sıkı tabancadan bozma çakma tabancadır. 6136 Sayılı Kanun kapsamındaki silah tanımına uymamaktadır. Bu nedenle, ortada 6136 Sayılı Kanuna muhalefet suçu da yoktur. Şimdilik sorgu ile ilgili açıklamalarım bundan ibarettir. Müvekkilim hakkında hırsızlık ve bilinçli taksirle yaralama suçundan mahkumiyet kararı verilmesi halinde, CMK.nun 231 nci maddesinin uygulanmasını talep ediyorum. Daha sonra yeri geldiğinde ve savunma aşamasında gerekli açıklamalarda bulunacağım sayın Başkan, DİYECEK,

BAŞKAN BUNLARI YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK

VE DAHA SONRA, BAŞKAN TARAFINDAN, C. SAVCISINA, SANIĞIN SORGUSUNA KARŞI BİR DİYECEĞİ OLUP OLMADIĞI VEYA DOĞRUDAN SORU YÖNELTİP YÖNELTMEYECEĞİ SORULACAK

C. SAVCISI HAKAN SARI, KADİR AYDİŞ’E DÖNEREK, SEN SİLAHI NEREDEN VE NE ŞEKİLDE TEMİN ETTİN, KRİMİNAL İNCELEMEYE GÖRE TABANCA BROVNİNG MARKA TABANCA, BUNU NASIL AÇIKLIYORSUN? DİYE SORU YÖNELTECEK.

KADİR AYDİŞ, HAYVAN PAZARINDAN TANIMADIĞIM BİR KİŞİDEN ALDIM, TABANCA ÇAKMADIR, SATAN KİŞİ ÖYLE SÖYLEDİ. ÜZERİNE MARKA VURULMUŞ. BEN TABANCADAN ANLAMAM. DİYECEK.

BU SÖZLER BAŞKAN TARAFINDAN ZAPTA GEÇİRİLECEK,

DEVAMLA, SANIK KADİR AYDİŞ’İN SORGUSU BİTTİĞİNDEN, DİĞER SANIK MESUT KIZILBAN’IN SORGUSUNA GEÇİLDİ DİYECEK. MESUT KIZILBAN’A DOĞRU YÖNELEREK AYAĞA KALK VE HAKKINDAKİ İDDİAYI VE YÜKLENEN SUÇLAMALARI DİNLEDİN BU KONUDA SORGUNU YAPACAĞIM, AYRICA HIRSIZLIK VE TAKSİRLE YARALAMA SUÇUNDAN CEZALANDIRILMAN HALİNDE, HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINI İSTİYORMUSUN? OLAYLA İLGİLİ ANLATMAK İSTEDİKLERİNİ ANLAT DİYECEK

Sanık MESUT KIZILBAN OLAYI ANLATACAK, Olay aynen arkadaşım Kadir Aydiş’in anlattığı gibi meydana gelmiştir. Olay günü, arkadaşım KADİR AYDİŞ ile birlikte GALERİA’NIN bulunduğu yerde can sıkıntısı içinde dolaşıyorduk, bu sırada kırmızı renkli, kaldırımda duran ve kilitli de olmayan bir motosiklet gördük, can sıkıntımızı gidermek ve motosiklet ile gezmek amacıyla alıp öne ben oturdum ve motosikleti kullandım, arkaya da KADİR AYDİŞ binerek oradan uzaklaştık. Biraz gezdikten sonra, motosikleti yerine bırakacaktık. Motosikleti çalma gibi bir kastımız yoktu. Ancak, Adana Ziyapaşa Caddesine motosikletle geldiğimizde bir bayın çantasını yere düşürdüğünü görünce, herhalde bir anda çantayı alıp kaçmak Kadir’in aklına geldi ve motosikletin arkasından yere eğilerek çantayı yerden aldı ve beraberce kaçtık. Bu sırada, bay ve orada bulunanlar hırsız var diye bağırmaya başlayınca korkudan Kadir yanında taşıdığı çakma tabanca ile korkutma ve arkamızdan gelmelerini önlemek amacıyla, yer doğru bir ateş etti. Amacı kimseyi yaralamak değildi. Bir kişinin yaralandığını fark etmedim bile, derhal oradan uzaklaştık. Ancak, bu sırada olay yerine doğru hızla gelen motosiklete doğru hamle yapan bir bayana hafifçe çarptım. Daha sonra da polisler Kadir’in kız arkadaşı olan Sezgi Diril’in evine bizi yakalayarak polis merkezine götürdüler. Benim hırsızlık yapma gibi bir niyetim yoktu, sadece motorla gezmek istedim. Çantayı ben zorla, bayana cebir şiddet kullanarak almadım. Yüklenen suçları da, kabul etmiyorum. Yaptıklarımdan çok pişmanım, başıma ilk böyle bir olay geldi, şeytana uydum, pişmanım sayın Başkan, Hakkımda CMK.nun 231 nci maddesinin uygulanmasını istiyorum. DİYECEK,

BAŞKAN BUNLARI YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK VE DAHA SONRA, BAŞKAN TARAFINDAN, Sizin çantayı zorla aldığınızı gören tanıklar var. Ayrıca, çantanın sahibi Afşin Bacanlı da kendisine cebir ve şiddet kullanarak çantayı aldığınızı ifade ediyor. Sizin, Afşin Bacanlı ile herhangi bir şekilde vücut temasınız oldu mu? ŞEKLİNDE SORU SORULACAK.

SANIK MESUT KIZILBAN CEVAP VERECEK. Söylediklerim doğrudur. Ben Afşin Bacanlı’ya cebir ve şiddet uygulamadım. Herhangi bir şekilde elimle veya bacağım ile de Afşin Bacanlı’ya vurmadım, tehdit içeren bir söz de sarf etmedim. Kadir de vurmadı ve cebir kullanmadı. Olay, çok kısa bir anda oldu. Kadir’in yere düşen çantayı aldığı için, cebir şiddet kullanması da mümkün değil, çanta Afşin Bacanlı’nın elinde değildi. DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

ÜYE HAKİM GÖZDE ZÖHRE, KADİR AYDİŞ’İN SİLAHI NEREDEN BULDUĞUNU VE YANINDA TAŞIDIĞINI VE ATEŞ EDEBİLECEĞİNİCEĞİNİ BİLİYORMUYDUN? ŞEKLİNDE SORU SORACAK.

SANIK MESUT KIZILBAN CEVAP VERECEK. Tabanca oyuncak tabancadan dönüştürme çakma bir tabanca imiş, Kadir tabancayı bundan altı ay kadar önce hayvan pazarında bir kişiden almış, olayda ateş edeceğini ve bir kimseyi yaralayabileceğini bilmiyordum, olay spontone oldu zannedersem. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

DEVAMLA, SANIK MESUT KIZILBAN’IN SORUŞTURMA AŞAMASINDA TESPİT EDİLEN İFADELERİ OKUNDU, C. SAVCILIĞINCA ALINAN 17 TEMMUZ 2013 TARİHLİ İFADESİ İLE AYNI TARİHLİ SULH CEZA HAKİMİNİN TUTUKLAMA SIRASINDA ALDIĞI SORGUSU OKUNDU. BU İFADELERİN AYNI DOĞRULTUDA OLDUĞU, ANLAŞILDI. DİYECEK VE BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRECEK,

DAHA SONRA BAŞKAN SANIK MESUT KIZILBAN’A, BAŞKACA İLAVE ETMEK İSTEDİĞİN BİR HUSUS VAR MI DİYE SORACAK?

SANIK MESUT KIZILBAN CEVAP VERECEK. Şu anda başkaca söyleyeceğim bir şey yok, olan olaylardan pişmanlık duyuyorum. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA AYNEN GEÇİRECEK VE

MESUT KIZILBAN’IN MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU’NA SÖZ VERİLDİ. DİYECEK,

BETÜL ATTAROĞLU DA MAHKEMEYE HİTABEN KONUŞACAK Sayın Mahkeme Heyeti, müvekkilim MESUT KIZILBAN iddiaları oluşturan olayı samimiyetle, duraksamaksızın anlatmıştır. Bu nedenle, ben iddiaları kısaca hukuki yönden değerlendirmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki, müvekkilim MESUT KIZILBAN’IN Vural Ergün’ün motosikletini, arkadaşı Kadir Aydiş ile alması hırsızlık suçunun unsurlarını taşımamaktadır. Eylemi tamamen anılan aracı kullanmaya yöneliktir. Zira. motosikleti geçici bir süre kullanıp zilyedine teslim edilmek üzere almışlardır. Afşin Bacanlı’ya karşı yağma suçunu işlediği iddiası da geçersiz. Çünkü, müvekkilim tarafından olayda herhangi bir şekilde cebir, şiddet veya tehdit söz konusu değildir. Bu nedenle, yağma suçunun unsurları oluşmadığı gibi, bu suça olsa iştiraki de yasal yönden mümkün değildir. Müvekkilim sadece motosikleti kullanmıştır. Eylemi Kadir Aydiş’in hırsızlık suçuna yardım etme şeklinde iştirak olabilir. Tam olay yerinden uzaklaştığı anda, panikle motosiklete doğru gelen ve önüne çıkan Gökçe Çetin’e hafifçe çarpması göz önüne alındığında, bu eylemin mağdurenin kendi fiilinden kaynaklandığı, olayda herhangi bir taksirinin bulunmadığı kabul edilmelidir. Daha sonra yeri geldiğinde ve savunma aşamasında gerekli açıklamalarda bulunacağım sayın Başkan, Müvekkilim hakkında hırsızlık ve taksirle yaralama suçundan mahkumiyet kararı verilmesi halinde CMK.nun 231 nci maddesinin uygulanmasını talep ediyorum.  DİYECEK,

BAŞKAN BUNLARI YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK VE DAHA SONRA,

BAŞKAN TARAFINDAN, C. SAVCISINA, SANIĞIN SORGUSUNA KARŞI BİR DİYECEĞİ OLUP OLMADIĞI VEYA DOĞRUDAN SORU YÖNELTİP YÖNELTMEYECEĞİ SORULACAK

C. SAVCISI ÇAĞLA MELİS ŞEREF, SANIĞA, Kadir Aydiş’in, yere doğru ateş ettiğini ileri sürüyorsun, olay yerinde insanlar var mıydı, siz insanları görmediniz mi? DİYE SORU YÖNELTECEK.

MESUT KIZILBAN DA, Ben korkuyla hareket ettiğim için etrafta insan olup olmadığına dikkat etmedim. KADİR’in dikkat ettiğini zannetmiyorum. Agah Öztürk’ün yaralandığını da olay arkamda gerçekleştiğinden görmedim. DİYECEK.

BU SÖZLER, BAŞKAN TARAFINDAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRİLECEK VE DEVAMLA,

DEVAMLA, DEVAMLA, SANIK MESUT KIZILBAN’IN SORGUSU BİTTİĞİNDEN, DİĞER SANIK SEZGİ DİRİL’İN SORGUSUNA GEÇİLDİ DİYECEK. SEZGİ DİRİL’E DOĞRU YÖNELEREK AYAĞA KALK VE HAKKINDAKİ İDDİAYI VE YÜKLENEN SUÇLAMALARI DİNLEDİN BU KONUDA SORGUNU YAPACAĞIM, AYRICA SUÇLUYU KAYIRMA SUÇUNDAN CEZALANDIRILMAN HALİNDE, HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINI İSTİYORMUSUN? OLAYLA İLGİLİ ANLATMAK İSTEDİKLERİNİ ANLAT DİYECEK

SANIK SEZGİ DİRİL SORGUSUNDA,

SAYIN MAHKEME HEYETİ, BENİM BU OLAYLARLA UZAK YAKIN BİR İLİŞKİM OLMAMIŞTIR. KADİR AYDİŞ BENİM ÜÇ YILLIK ERKEK ARKADAŞIMDIR. ZOR DURUMDA KALINCA BENİM EVİME GELDİLER, BEN DE KENDİLERİNE NE OLDUĞUNU SORDUM, BANA OLAYI KISACA ANLATTILAR. EVDEN HEMEN ÇIKIP GİDECEKLERDİ, TAM BU SIRADA POLİSLER BASKIN YAPTI, BENİM SANIKLARI SAKLAMAK GİZLEMEK GİBİ BİR AMACIM YOKTU. ZİRA, KADİR’İ TANIYAN KİME SORSALAR BENİM EVİME GELİP GİTTİĞİNİ SÖYLERLER. BU DURUMDA KADİR’İ VE ARKADAŞI MESUT KIZILBAN’IN YAKALANMADAN KURTULMALARI İÇİN İMKAN SAĞLAMAM MÜMKÜN DEĞİL. BANA YÜKLENEN SUÇTAN BERAATİME KARAR VERİLMESİNİ ve ŞAYET CEZA VERİLECEK İSE, HAKKIMDA CMK.NUN 231 NCİ MADDESİNİN UYGULANMASINI TALEP EDİYORUM, SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BU SÖZLER, BAŞKAN TARAFINDAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRİLECEK VE DEVAMLA,

SANIK SEZGİ DİRİL’İN SORUŞTURMA AŞAMSINDA, C. SAVCILIĞINCA ALINAN 17 TEMMUZ 2013 TARİHLİ İFADESİ AYNI NİTELİKTE OLDUĞU ANLAŞILDI. DİYECEK VE DAHA SONRA BAŞKAN SANIK SEZGİ DİRİL’E, BAŞKACA İLAVE ETMEK İSTEDİĞİN BİR HUSUS VAR MI DİYE SORACAK?

SEZGİ DİRİL BAŞKACA İLAVE EDECEK BİR SÖZÜM YOK DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA AYNEN GEÇİRECEK VE DEVAMLA, SEGİ DİRİL’İN Müdafii AV. FİRUZE DOĞRU’YA söz verildi. DİYECEK,

AV. FİRUZE DOĞRU, Sayın başkan, TCK.nun 283/1 nci maddesinde yazılı olan suçluyu kayırma-Yataklık, suçunun maddi unsurunu suça önceden ya da suç anında katılmaksızın, suç işlemiş kişiye bilerek barınacak yer gösterme, suç konusu bir eylemle elde edilmiş şeyleri bilerek kabul etme, saklama, satın alma ya da bu işlere aracılık etme, suç işleyen bir kişiye araştırma ve yakalanmadan kurtulmak için imkan sağlama fiilleri oluşturmaktadır. Maddi unsurun oluşabilmesi için en azından şüphelilerin araştırılması ve yakalanması için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Oysa, sanık Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban eve gelir gelmez ihbar üzerine yakalanmışlardır. Sanıkların müvekkilim tarafından gizlenmesi ve saklanması söz konusu değildir. Kaldı ki, sanıklar evden hemen ayrılacaklarını söylemişler, ancak buna imkan kalmadan yakalanmışlardır. Diğer taraftan olayda müvekkilimin sanıkları kayırma kastıyla hareket ettiği de, her türlü şüpheden uzak bir biçimde ortaya konulamamıştır. Olay, kesin bir biçimde kanıtlanamadığından, şüpheden sanık yararlanır ilkesi uyarınca, müvekkilim hakkında beraat kararı verilmesi gerekmektedir. Ancak, cezalandırılması halinde hakkında CMK.nun 231 nci maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini Arz ve talep ederim sayın başkan diyecek.

BAŞKAN BUNLARI YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK VE DAHA SONRA,

BAŞKAN TARAFINDAN, C. SAVCISINA, SANIK SEZGİ DİRİL’İN SORGUSUNA KARŞI BİR DİYECEĞİ OLUP OLMADIĞI VEYA DOĞRUDAN SORU YÖNELTİP YÖNELTMEYECEĞİ SORULACAK

C. SAVCISI ÇAĞLA MELİS ŞEREF, SANIĞA, İFADEN DE KISA BİR SÜRE GEÇTİ DİYORSUN, OYSA YAKALAMA TUTANAĞINA GÖRE, OLAYDAN BİR SAAT SONRA POLİSLER EVİNE BASKIN DÜZENLEMİŞLER. BU SÜRE İÇİNDE NEDEN GİTMELERİNİ İHBAR EDECEĞİNİ SÖYLEMEDİN? DİYE SORU YÖNELTECEK.

SEZGİ DİRİL CEVABEN, OLAYIN OLDUĞU YER ZİYAPAŞA CADDESİDİR. BENİM EVİM İSE TURGUT ÖZAL BULVARININ SONUNDADIR. SANIKLARIN BENİM EVİME GELMELERİ, ZATEN EN AZINDAN YARIM SAATİ ALIR. AYRICA, EV SAHİBİNİN İHBAR EDİP POLİSLERİN GELMESİ DE BİR O KADAR SÜRE TUTAR. BU NEDENLE, BENİM BU ŞEKİLDE HAREKET ETMEM MÜMKÜN DEĞİLDİ. POLİSLER HEMEN EVE GELDİLER. DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYECEK VE ZAPTA GEÇİRTECEK

BAŞKAN SANIKLARIN SORGULARININ SONA ERDİĞİ ANLAŞILDIĞINDAN, MÜŞTEKİLERİN DİNLENİLMESİNE GEÇİLDİ. DİYECEK.

BAŞKAN, MÜŞTEKİ VURAL ERGÜN’DEN ŞİKAYET VE DELİLLERİ, ŞİKAYETÇİ İSE DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İSTEYİP İSTEMEDİĞİ SORULDU. DİYECEK.

VURAL ERGÜN KONUŞACAK Ben sanıkları tanımıyorum. Şimdi kendilerini gördüm. Olay Günü, GALERİADA ALIŞ VERİŞE GİTMİŞTİM. 2.500.00 TL civarında olan kırmızı renkli Motosikletimi PARK YERİNDE kenara bırakıp, binaya girdim. Çıktığımda, motosikletimin yerinde olmadığını gördüm. Sorduğumda, orada bulunan İrem Atila adlı bayan bana, iki genç kişinin motosiklete binip gittiklerini söyledi. Hemen, karakola gittim ve motosikletimin iki kişi tarafından çalındığını bildirdim ve bu kişiyi de tanık olarak gösterdim. Aradan birkaç saat geçtikten sonra, beni karakoldan aradılar ve motosikletimi çalan kişileri yakaladıklarını ve motosikletimi almam ve ifade vermem için karakola gelmemi söylediler. Karakola gittim ve motosikletimi aldım. Motosikletimi çalanlardan şikayetçiyim cezalandırılmalarını istiyorum. Davaya katılacağım. DİYECEK

BAŞKAN ZABIT KATİBİNE DÖNEREK YAZ KIZIM DİYECEK VE AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

DAHA SONRA, MÜŞTEKİNİN KARAKOLDA ALINAN İFADESİ OKUNDU. DİYECEK.

MÜŞTEKİ VURAL ERGÜN, DOĞRUDUR AYNEN TEKRAR EDİYORUM. DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU DA YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

DAHA SONRA, C. SAVCISINA, SANIKLARA VE MÜDAFİLERİNE İFADEYE KARŞI AYRI AYRI BİR DİYECEKLERİ OLUP OLMADIĞINI SORACAK

C. SAVCISI HAKAN SARI, Vural Ergün’e, motosikletinin tipi ve değeri ne kadardı, değerini bir yerde belirttin mi? Karakoldan motosikleti aldığında herhangi bir eksiği veya hasarlı bir yeri var mıydı? DİYE SORACAK.

VURAL ERGÜN, motosikletim elektrikli mobilet tipi idi, bu motorlar ehliyetsiz kullanılıyor. Değerini herhangi bir yerde tespit ettirmedim sadece tahmin ediyorum. 3.000,00 TL.ye almıştım kullandığım için, 2.500.00 TL. civarında değeri olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir arızası ve hasarı yoktu. DİYECEK

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

MÜŞTEKİ VURAL ERGÜN VEKİLİ AV. İSMAİL YERSEL SÖZ ALACAK, Müvekkilimin olayı anlattığı üzere, olay çok açıktır. Her iki sanık da, hırsızlık kastıyla hareket ederek, müvekkilimin motosikletini rızası dışında bulunduğu yerden almışlardır. Sanıkların fiilinin kullanma hırsızlığını oluşturması düşünülemez. Zira bu kastla hareket kişilerin, ayrıca diğer suçları işlememeleri gerekir. Bu bakımdan, eylemleri fiili birlikte gerçekleştirme şeklinde TCK.nun 37/1 maddesi göndermesiyle, TCK.nun 142 nci maddesinde yazılı olan hırsızlık suçunu oluşturmaktadır. Sanıkların cezalandırılmalarını ve davaya katılmamıza karar verilmesini arz ve talep ediyorum. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK. VE,

SANIK KADİR AYDİŞ SÖZ ALACAK VE VURAL ERGÜN’ÜN ifadesini kabul etmiyorum. Biz motosikleti hırsızlık amacıyla yerinden almadık. DİYECEK. BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

KADİR AYDİŞ MÜDAFİİ AV. ÇAĞRI HANÇER SÖZ ALACAK VE, müvekkilim motoru hırsızlık kastıyla almamıştır. Böyle bir kastları olsa idi, motoru alıp olay yerinden hızla uzaklaşır ve izlerini kaybettirirlerdi. Oysa, GALERİA ile ZİYAPAŞA Caddesi birbirine paralel ve yakındır. Bu nedenle ifadeyi kabul etmiyoruz. Sayın başkan DİYECEK.

BAŞKAN BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN SÖZ ALACAK VE Ben kesinlikle motoru, hırsızlık amacıyla almadım. Amacımız, motorla dolaşıp yerine bırakmaktı. DİYECEK.

BAŞKAN BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU SÖZ ALACAK VE, Müvekkilim gerçeği beyan etmektedir. Motoru alma nedenleri sadece kullanmaya yöneliktir. Bu nedenle, özel kastla işlenebilen hırsızlık suçunda bu kastın ortaya çıkarılması gerekmektedir. bu nedenle hırsızlık suçunun oluşmadığı, aksine kullanma hırsızlığı suçunun olduğu ortadadır. Değerlendirmenin bu şekilde yapılmasını arz ederim. DİYECEK.

BAŞKAN BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK. VE MÜŞTEKİ AFŞİN BACANLI’DAN ŞİKAYET VE DELİLLERİ, ŞİKAYETÇİ İSE DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İSTEYİP İSTEMEDİĞİ SORULDU. DİYECEK.

AFŞİN BACANLI KONUŞACAK Ben sanıkları daha önce tanımıyordum. Şimdi olay nedeniyle tanıyorum. Olay günü, ZİYAPAŞA Caddesinde yürüyordum. Caddeye bakan tarafımda sol omzumda, çanta asılıydı ve elimle de tutuyordum. Bir anda ne olduğumu anlamadım. Omzumdan, sanıklardan KADİR AYDİŞ’in çantamı çektiğini gördüm, çantamı vermemek için direndim ve bağırmaya başladım, ancak KADİR AYDİŞ adlı sanık, bir TEKME ile beni yere düşürdü ve çantamı alıp kaçtı. Ben özürlü olduğum için fazlaca ellerimle direnemedim. Bu sırada, bağırmaya başladım. KADİR AYDİŞ motosikletle kaçarken tabancası ile biraz da yere doğru eğik vaziyette ateş etti. Çıkan mermi kendisini olay nedeniyle tanıdığım Agah Öztürk’ün ayağına isabet etti. Oradakiler bir taksiye bindirerek hastaneye götürdüler. Ayrıca, sanıklar motorla kaçarken, Gökçe Çetin adlı bayana çarptılar, bayan bu çarpmanın etkisiyle yere düştü. Olayla ilgili benim bilgim bundan ibarettir. Çantamı çalanlardan şikayetçiyim cezalandırılmalarını istiyorum. Ayrıca, davaya katılmak istiyorum. DİYECEK

BAŞKAN ZABIT KATİBİNE DÖNEREK YAZ KIZIM DİYECEK VE AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

DAHA SONRA, MÜŞTEKİNİN KARAKOLDA ALINAN İFADESİ OKUNDU. DİYECEK.

MÜŞTEKİ AFŞİN BACANLI, DOĞRUDUR AYNEN TEKRAR EDİYORUM. DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU DA ZAPTA GEÇİRTECEK.

DAHA SONRA, C. SAVCISINA, MÜŞTEKİLER İLE VEKİLLERİNE SANIKLARA VE MÜDAFİLERİNE İFADEYE KARŞI AYRI AYRI BİR DİYECEKLERİ OLUP OLMADIĞINI SORACAK

C. SAVCISI HAKAN SARI, ÇANTANIZDA NELER VARDI DİYE SORACAK.

AFŞİN BACANLI DA Çantamda Samsung marka bir cep telefonum ve 65.00 TL ile iki kredi kartım vardı. Sanıklar yakalandıktan sonra, karakolda çantamı bana verdiler. Herhangi eksik bir şey yoktu. DİYECEK.

C. SAVCISI, AFŞİN BACANLI’YA, Yere düştüğünüzde herhangi bir yerinizden yaralandınız mı, herhangi bir sakatlanmanız oldu mu? Diye soracak

AFŞİN BACANLI, Olay günü sırtımda kalın mont vardı onun için herhangi bir yerim yaralanmadı. Herhangi bir şekilde sağlığıma bir zarar gelmedi ve bir acı da çekmedim. DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

AFŞİN BACANLI VEKİLİ Av. VEYSİ GÜNEŞ, Sayın başkan, sanık Kadir Aydiş, müvekkilim Afşin Bacanlı’nın özürlü olmasından ve kendisini koruyamayacak durumda bulunmasından istifade ederek omzunda taşıdığı çantayı zorla ve kendisine tekme atıp ve yere düşürerek almıştır. Müvekkilimin çantasını kendisinin yere düşürdüğü ve Kadir Aydiş’in çantayı yerden aldığı söylemi, tamamen yağma suçunun cezasından kurtulabilmesi için kurguladığı bir senaryodur. Kaldı ki, bu hususu dinlenecek olay tanıkları da açıkça anlatacaklardır. Her iki sanık da birlikte suçu işlemişledir. Sanıklardan şikayetçiyiz. Davaya katılmak istiyoruz. Arz ederim sayın başkan. DİYECEK.

BAŞKAN, ZABIT KATİBİNE YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK

SANIKLARDAN KADİR AYDİŞ SÖZ ALARAK, Sayın Başkan, ŞİKAYETÇİ yalan söylüyor, Biz kendisini yere düşürmedik, kendisi çantasını özürlü olduğu için yere düşürmüştü. Çantanın da zorla alınması söz konusu değildir. Çantayı yerden aldım. Herhalde hakkımda tazminat davası açabilmek için bu şekilde ifade veriyor. İfadeyi kabul etmiyorum. DİYECEK.

DİYECEK. BAŞKAN, ZABIT KATİBİNE YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

KADİR AYDİŞ MÜDAFİİ AV. ÇAĞRI HANÇER SÖZ ALACAK VE, Sayın Başkan, müşteki gerçekleri çarpıtarak beyanda bulunmaktadır. Müvekkilimin daha çok ceza alması için bu şekilde anlatımda bulunduğunu düşünmekteyim. Yoksa, yere düşen bir kişinin mutlaka yaralanması ve hastaneye gitmesi gerekirdi. Bu nedenle, müştekinin beyanlarını kabul etmediğimizi bildiririm. DİYECEK.

BAŞKAN, ZABIT KATİBİNE YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

BUNDAN SONRA, BAŞKAN, MÜŞTEKİ AGAH ÖZTÜRK’TEN ŞİKAYET VE DELİLLERİ, ŞİKAYETÇİ İSE DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İSTEYİP İSTEMEDİĞİ SORULDU. DİYECEK.

AGAH ÖZTÜRK, (konuşacak) Sayın hakim, ben olay günü Ziyapaşa Caddesinde yaya yolunda yürüyordum. Aniden bağırmalar duydum. O tarafa baktığımda, iki kişinin olduğu bir motosikletten arkada oturan şimdi kendisini gördüğüm Kadir Aydiş adlı şahıs, Afşin Bacanlı’nın omuzundaki çantayı çekiyordu, alamayınca tekme attı ve Afşin Bacanlı yere düştü, Şahıs çantayı aldı, ancak bu sırada nedenini bilmediğim bir sebeple belinden çıkardığı tabancasını biraz da yere doğru yönelterek ateş etti, çıkan mermi doğrudan ayağıma isabet etti. Ben can acısıyla yere düştüm, orada bulunanlar beni hastaneye götürdüler. Polis gelerek hastanede ifademi aldı. DİYECEK. BAŞKAN ZABIT KATİBİNE DÖNEREK YAZ KIZIM DİYECEK VE AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

DAHA SONRA, MÜŞTEKİNİN KARAKOLDA ALINAN İFADESİ OKUNDU. DİYECEK.

MÜŞTEKİ AGAH ÖZTÜRK, Doğrudur aynen tekrar ediyorum. DİYECEK.

BAŞKAN BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK,

HAKİM ÜYE ABDÜLSAMET CEM TEKİN SÖZ ALARAK, ayağındaki yaralanmanın derecesi nedir? Yaralanmadan dolayı herhangi bir sekel kaldı mı? DİYE AGAH ÖZTÜRK’E SORU YÖNELTECEK.

AGAH ÖZTÜRK,YARALANMA SONUCU AYAK KEMİĞİM KIRILDI, AMELİYAT OLDUM, BİR AY ALÇIDA KALDI. ŞU ANDA HALEN AKSAYARAK KOLTUK DEĞNEĞİ İLE YÜRÜYEBİLİYORUM. FİZİK TEDAVİ OLUYORUM. DOKTORLAR BİR SÜRE SONRA NORMALE DÖNEBİLECEĞİMİ SÖYLEDİLER VE BÖYLE RAPOR VERDİLER. DİYECEK

BAŞKAN, BUNU DA ZAPTA GEÇİRTECEK. DAHA SONRA, C. SAVCISINA, SANIKLARA VE MÜDAFİLERİNE VE MÜŞTEKİLER İLE VEKİLLERİNE İFADEYE KARŞI AYRI AYRI BİR DİYECEKLERİ OLUP OLMADIĞINI SORACAK

C. SAVCISI, AGAH ÖZTÜRK’E Sizinle motosiklet arasında ne kadar mesafe vardı. KADİR AYDİŞ ateş ederken sizi gördü mü? DİYE SORACAK.

AGAH ÖZTÜRK de, İki metre kadar bir mesafe vardı. Ancak ben Afşin Bacanlı’nın bağırdığını duyunca motosiklete doğru hamle yapmak istedim. O sırada kurşunla yaralandım, beni görmemesi mümkün değildi. DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU DA ZAPTA GEÇİRTECEK.

AGAH ÖZTÜRK’ÜN vekili Av. PAKİZE ATASEVEN SÖZ ALACAK VE, Sayın başkan, olay müvekkilim AGAH ÖZTÜRK’ÜN anlattığı şekilde meydana gelmiştir. Sanığın eylemi, iddianamede belirtildiği şekilde kalabalık bir caddede insanların olmasına karşın, ateş etmesi nedeniyle, olası kastla yaralama suçunu oluşturmaktadır. Zira, sanık oluşabilecek neticeyi öngörmesine karşın, yere doğru olsa da ateş etmiş ve netice meydana gelmiştir, yani müvekkilim yaralanmıştır. Sanığın eylemi TCK.nun 22/3 maddesinde belirtilen bilinçli taksir tanımına tamamen uymaktadır. Bu nedenle cezalandırılmasını ve davaya katılmamıza karar verilmesini talep ediyoruz. DİYECEK.

BAŞKAN, ZABIT KATİBİNE YAZ KIZIM DİYECEK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

SANIK KADİR AYDİŞ SÖZ ALACAK VE İfadeyi kabul etmiyorum. Ben müştekiyi görmedim. Olay aniden gelişti. Görseydim, ateş etmezdim. Başıma böyle bir şey geldiği için korkudan yere doğru ateş ettim. DEDİ, DİYECEK VE BAŞKAN BUNU AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

MÜDAFİİ, AV. ÇAĞRI HANÇER SÖZ ALACAK ve Sayın Başkan müştekinin anlatımlarını kabul etmiyoruz. Müvekkilim KADİR AYDİŞ, müştekiyi görmemiş ve ona doğru da ateş etmemiştir. Müşteki tamamen tesadüfen yaralanmıştır. Aralarında müştekinin belirttiği gibi, iki metre kadar mesafe olsaydı mutlaka görürdü ve ateş etmezdi. Yaralanması nedeniyle, bu şekilde beyanda bulunduğunu düşünmekteyim. Olayın heyecanı ve müşteki psikolojisi ile bu şekilde ifade veriyor. Olayı soğuk kanlıkla değerlendirdiğini zannetmiyorum, müvekkilimin fiili sabit görüldüğü takdirde taksirle yaralamaya sebebiyet verme suçunu oluşturabilir. sayın başkan. DİYECEK.

BAŞKAN, ZABIT KATİBİNE YAZ KIZIM DİYECEK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

BUNDAN SONRA, BAŞKAN, MÜŞTEKİ GÖKÇE ÇETİN’DEN ŞİKAYET VE DELİLLERİ, ŞİKAYETÇİ İSE DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İSTEYİP İSTEMEDİĞİ SORULDU. DİYECEK.

MÜŞTEKİ GÖKÇE ÇETİN, Sayın başkan, sanık Mesut Kızılban, olay yerinde motosikletini kaçmak için üzerime doğru sürmüş ve bana çarparak yaralanmama neden olmuştur. Olay anlattığı şekilde meydana gelmemiştir. Ben motosiklete doğru koşmadım, kendisi bana doğru gelerek çarptı. Sanığın cezalandırılmasını ve davaya katılmama karar verilmesini istiyorum. DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU DA ZAPTA GEÇİRTECEK.

GÖKÇE ÇETİN’İN vekili Av. NEVAL YURTTAŞ SÖZ ALACAK VE Olay müvekkilemin anlattığı şekilde meydana gelmiştir. Sanık Mesut Kızılban, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranmak suretiyle, taksirle yaralama suçunu işlemiştir. Müvekkilemin motosiklete doğru koşması ve bu nedenle motosikletin kendisine çarparak yaralanması söz konusu değildir. Bu şekildeki anlatım da hayatın olağan akışına ve hayat tecrübelerine aykırıdır. Bu bakımdan sanıktan şikayetçiyiz ve davaya katılmak istiyoruz.  DİYECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN SÖZ ALACAK VE BEN BİLEREK GÖKÇE ÇETİN’E ÇARPMADIM, O BANA DOĞRU GELİNCE ÇARPMA MEYDANA GELDİ DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU DA ZAPTA GEÇİRTECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU, MÜŞTEKİNİN BEYANLARINI KABUL ETMİYORUZ. OLAY MÜVEKKİLİMİN ANLATTIĞI ŞEKİLDE MEYDANA GELMİŞTİR. DİYECEK.

BAŞKAN, BUNU DA ZAPTA GEÇİRTECEK.

DEVAMLA BAŞKAN İDDİA MAKAMINDAN VE SANIKLAR İLE MÜDAFİİLERİNDEN MÜŞTEKİLERİN DAVAYA KATILMA TALEBLERİNİ SORDU, DİYECEK.

İDDİA MAKAMI- SAVCI HAKAN SARI, Müştekilerin sanıklara yüklenen suçlardan zarar gördükleri anlaşılmaktadır. Bu nedenle, CMK.nun 237 ve 238 nci  maddeleri uyarınca davaya katılma istemlerinin kabulüne karar verilmesini talep ediyoruz. DİYECEK.

SANIKLAR KADİR AYDİŞ, MESUT KIZILBAN İLE MÜDAFİİLERİ, TAKDİR MAHKEMENİNDİR. DİYECEKLER.

BAŞKAN, ZABIT KATİBİNE YAZ KIZIM DİYECEK AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK. DAHA SONRA DA,

KARAR GEREĞİ GÖRÜŞÜLDÜ DÜŞÜNÜLDÜ, DİYECEK VE YAZDIRMAYA BAŞLAYACAK.

1) Suçtan zarar görmeleri ihtimaline karşı, CMK.nun 237 ve 238 maddeleri uyarınca, müştekiler VURAL ERGÜN, AFŞİN BACANLI, AGAH ÖZTÜRK VE GÖKÇE ÇETİN’İN davaya katılmasına ve vekilleri, Av. VEYSİ GÜNEŞ, Av. İSMAİL YERSEL Av. NEVAL YURTTAŞ VE AV. PAKİZE ATASEVEN’İN katılan vekilleri olarak dava ve duruşmalara kabulüne,

2) Av. ÇAĞRI HANÇER, BETÜL ATTAROĞLU VE FİRUZE DOĞRU’NUN sanıklar müdafileri olarak dava ve duruşmalara kabulüne Oybirliği karar verildi.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

BAŞKAN, ARA KARARINDAN SONRA DURUŞMAYA DEVAM EDİLDİ VE TANIKLARIN DİNLANİLMESİNE GEÇİLDİ DİYECEK.

VE ARDINDAN MÜBAŞİR SAMET KARAERKEK’E TANIK İREM ATİLA COŞKAN’I ÇAĞIR DİYECEK.

MÜBAŞİR SAMET KARAERKEK TARAFINDAN TANIK İREM ATİLA DİYE SESLENİLENEREK SALONA ALACAK YERİNİ GÖSTERECEK

BAŞKAN, TANIK YERİNE ALINDI. DİYECEK VE DAHA SONRA DA TANIĞIN KİMLİĞİNİN TESPİTİNE GEÇİLDİ. ŞEKLİNDE ZAPTA GEÇİRTECEK.

TANIK İREM ATİLA KİMLİĞİNİ TEK TEK SÖYLEYECEK.

TANIK İREM ATİLA, Hatice’den doğma, Hasan oğlu, 1985 Doğumlu, ADANA, Yukarı Selvi Sok, No: 18, Nüfusuna Kayıtlı, Adana, Hastaneler Kavşağı, Uçan Sok. No: 33’de oturur, Ortaokul mezunu, evli üç çocuklu, Adana Çarşısı No 14’de Kuyumculuk yaparım DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRECEK VE .

BAŞKAN, SANIKLARI TANIĞA GÖSTERECEK VE TANIKLIĞA VE YEMİNE ENGEL HALİ BULUNUP BULUNMADIĞINI SORACAK VE TANIK HAKLARINI HATIRLATACAK,

BAŞKAN, TANIĞIN TANIKLIĞA VE YEMİNE ENGEL BİR HALİ OLMADIĞI ANLAŞILDIĞINDAN, TANIK YEMİNE DAVET EDİLDİ. DİYECEK VE YEMİN ETTİRECEK. YEMİN VERİLİRKEN HERKES AYAĞA KALKACAK VE İREM ATİLA CMK.NUN 55 NCİ MADDESİNDEN YEMİNİ,

“BİLDİĞİMİ NAMUSUM VE VİCDANIM ÜZERİNE DOSDOĞRU SÖYLEYECEĞİME YEMİN EDERİM” ŞEKLİNDE TEKER TEKER OKUYACAK,

BAŞKAN, TANIĞIN DİNLENİLMESİNE GEÇİLDİ DİYECEK VE OLAYLA İLGİLİ BİLGİSİ TANIKTAN SORULDU. DİYECEK

TANIK İREM ATİLA ANLATMAYA BAŞLAYACAK)

Ben sanıkları olay günü VURAL ERGÜN’ÜN motosikletini aldıkları anda gördüm ve böylece tanıdım. GALERİA’DA, bir iş arkadaşıma uğradım. Dükkanında yoktu. Ben de kapıda beklemeye başladım. O sırada VURAL ERGÜN kırmızı renkli eski bir motosikletle geldi ve motosikleti hemen  PARKA YERİNE duvarın kenarına bırakarak GALERİA’YA girdi, bir iki dakika sonra şimdi sanık sandalyesinde oturan gençler geldiler ve motoru çalıştırıp, üzerine binerek gittiler. Arkasından, VURAL ERGÜN geldi ve motosikletini sordu, ben de iki gencin alıp gittiklerini söyledim. Benim kimliğimi ve adresimi alarak karakola gitti. Sonra ben tanık olarak karakoldan çağrıldım ve ifade verdim. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

DAHA SONRA, TANIĞIN HAZIRLIK İFADESİ OKUNDU BİR ÇELİŞKİ OLMADIĞI ANLAŞILDI DİYEREK DEVAM EDECEK,

VE KATILANLAR, VEKİLLERİ, C. SAVCISI, SANIKLAR VE MÜDAFİİLERİNDEN, TANIĞIN İFADESİNE KARŞI HERHANGİ ŞEY DİYECEKLERİ VEYA BİR SORULARI OLUP OLMADIĞI AYRI AYRI SORULDU DİYECEK

VURAL ERGÜN VEKİLİ, Av.İSMAİL YERSEL SÖZ ALARAK

Sayın Mahkeme Heyeti, tanığın anlatımı, müvekkilim VURAL ERGÜN’ÜN anlatımlarını doğrulamaktadır. Sanıkların birlikte hırsızlık suçunu işlediklerinde şüphe yoktur. Amaçlarının motosikleti gezmek için bulunduğu yerden almaları söz konusu olamaz. ADET VE VE KULLANIM GEREĞİ ÇIKTA BIRAKILMIŞ EŞYA ÜZERİNDE HIRSIZLIK SUÇU İŞLENMİŞTİR. BU FİİL BU NEDENLE HIRSIZLIK SUÇUNUN NİTELİKLİ HALİNİ OLUŞTURMAKTADIR. Arz ederim. DİYECEK

BAŞKAN BUNLARI YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK

SAVCI SÖZ ALACAK VE İREM ATİLA’YA, sanıklar motoru nasıl çalıştırdılar. Anahtarı üstünde miydi? DİYE SORACAK,

İREM ATİLA, motosikletin anahtarı olup olmadığını bilmiyorum.ben sadece . sanıklar üzerine binip gittiklerini gördüm. DİYECEK.

BAŞKAN BUNU YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

SANIK KADİR AYDİŞ, Müştekinin ve Tanık İREM ATİLA’NIN, ifadesine karşı bir diyeceğim yok. Ancak, biz motosikleti gezmek için aldık. Biraz dolaştıktan sonra, yerine bırakacaktık DİYECEK.

BAŞKAN BUNLARI YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK VE

KADİR AYDİŞ MÜDAFİİ AV. ÇAĞRI HANÇER SÖZ ALACAK VE, Tanığın ifadesi, motosikletin yerinden alındığı maddi olgusunu açıklamaktadır. Ancak, müvekkilim KADİR AYDİŞ’İN motosikleti hangi kasıt ve amaçla aldığını ispatlamaya yaramaz. Müvekkilim tamamen motosikleti kullanma amacıyla yerinden almıştır. Bu bakımdan, kullanma hırsızlığından söz edilmesi gerekir. Sayın başkan. DİYECEK

BAŞKAN BUNU YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN SÖZ ALACAK VE Tanığın ifadesine karşı bir diyeceğim. Arkadaşım KAFDİR AYDİŞ’İN dediği gibi motosikleti hırsızlık amacıyla almadık, dolaşmak için aldık, sayın başkan. DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK,

SONRA SÖZ ALAN MESUT KIZILBAN MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU, Motosikletin salt bulunduğu yerden alınması hırsızlık suçunun oluşması için yeterli değildir. Ayrıca, müvekkilim Can Akciğer’in, motosikleti hırsızlık kastıyla aldığının da kanıtlanması gerekmektedir. Eylemi bu haliyle, kullanma hırsızlığına vücut vermektedir. Sayın başkan. DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

BAŞKAN, MÜBAŞİR SAMET KARAERKEK’E TANIK MELİKE DALÇIK’I ÇAĞIR DİYECEK.

MÜBAŞİR SAMET KARAERKEK TARAFINDAN TANIK MELİKE DALÇIK DİYE SESLENİLENEREK SALONA ALACAK YERİNİ GÖSTERECEK

BAŞKAN, TANIK YERİNE ALINDI. DİYECEK VE DAHA SONRA DA TANIĞIN KİMLİĞİNİN TESPİTİNE GEÇİLDİ. ŞEKLİNDE ZAPTA GEÇİRTECEK. TANIK MELİKE DALÇIK KİMLİĞİNİ TEK TEK SÖYLEYECEK.

TANIK MELİKE DALÇIK, , Güzide’den doğma, Okan oğlu, 1978 Doğumlu, Ordu Dağbaşı Beldesi, Nüfusuna Kayıtlı, Mersin Yeni Dünya Mah. 15 nci Sok. oturur, Çağ Üniversitesi öğrencisiyim DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRECEK VE .

BAŞKAN, SANIKLARI TANIĞA GÖSTERECEK VE TANIKLIĞA VE YEMİNE ENGEL HALİ BULUNUP BULUNMADIĞINI SORACAK, TANIKLIK HAKLARI RINI AHTIRLATACAK

BAŞKAN, TANIĞIN TANIKLIĞA VE YEMİNE ENGEL BİR HALİ OLMADIĞI ANLAŞILDIĞINDAN, TANIK YEMİNE DAVET EDİLDİ. DİYECEK VE YEMİN ETTİRECEK. YEMİN VERİLİRKEN HERKES AYAĞA KALKACAK VE MELİKE DALÇIK CMK.NUN 55 NCİ MADDESİNDEN YEMİNİ,

“BİLDİĞİMİ NAMUSUM VE VİCDANIM ÜZERİNE DOSDOĞRU SÖYLEYECEĞİME YEMİN EDERİM” ŞEKLİNDE TEKER TEKER OKUYACAK,

BAŞKAN, TANIĞIN DİNLENİLMESİNE GEÇİLDİ DİYECEK VE OLAYLA İLGİLİ BİLGİSİ TANIKTAN SORULDU. DİYECEK

TANIK MELİKE DALÇIK ANLATMAYA BAŞLAYACAK)

Ben sanıkları olay nedeniyle tanırım. Sezgi Diril benim kiracım olur. Olay günü, kırmızı bir bisikletle, şüpheli ve korkulu bir vaziyette iki genç, apartmana geldiler ve motosikleti bahçeye kenara bırakıp, Sezgi Diril’in dairesine çıktılar. Ben, bu kişilerin tedirgin ve korkulu hallerinden, şüphelendim ve hemen polis 155’ arayarak durumu anlattım. Polis de, bir olay nedeniyle, iki kişinin arandığını, kimseye bir şey söylemeden dairemde beklememi söyledi. Ben de dairemde beklerken pencereden baktığımda, ekip otosunun geldiğini gördüm. Polisler Sezgi Diril’in dairesine çıkarak, kapıyı çaldılar ve sanıkları buradan alıp götürdüler. Daha sonra da beni karakoldan çağırdılar gidip ifademi verdim. Benim olay ile ilgili söyleyeceklerim bundan ibarettir, sayın başkan. DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

DAHA SONRA, TANIĞIN HAZIRLIK İFADESİ OKUNDU BİR ÇELİŞKİ OLMADIĞI ANLAŞILDI DİYEREK DEVAM EDECEK,

VE KATILANLAR, VEKİLLERİ, C. SAVCISI, SANIKLAR VE MÜDAFİİLERİNDEN, TANIĞIN İFADESİNE KARŞI HERHANGİ ŞEY DİYECEKLERİ VEYA BİR SORULARI OLUP OLMADIĞI AYRI AYRI SORULDU DİYECEK

SANIK SEZGİ DİRİL MÜDAFİİ AV.FİRUZE ATASEVEN SÖZ ALARAK, SAYIN BAŞKAN TANIĞA SANIKLARIN HANGİ SAATTE EVE GELDİKLERİNİ VE TELEFON ETTİKTEN SONRA, HANGİ SAATE POLİSLERİN GELDİĞİNİ SORMAK İSTİYORUM DİYECEK. BAŞKAN SORUYU TANIĞA YÖNELTECEK.

TANIK MELİKE DALÇIK, SANIKLAR EVE GELİR GELMEZ BEN POLİSİ ARADIM VE ZANNEDERSEM ARADAN 15-20 DAKİKA GEÇİNCE EVE GELDİLER, FAZLA BİR ZAMAN GEÇMEDİ DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK SEZGİ DİRİL MÜDAFİİ AV. FİRUZE ATASEVEN BUNUN ÜZERİNE TEKRAR SÖZ ALACAK VE tanığın anlatımı, müvekkilim Sezgi Diril’in beyanını doğrulamaktadır. Tanığın anlatımını müvekkilimin fiilinin suç oluşturmadığı açısından, bu çerçevede değerlendirmenizi talep ediyorum. DİYECEK

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK

SAVCI ÇAĞLA MELİS TANIK MELİKE DALGIÇ’A, SEN DAHA ÖNCE SANIK KADİR AYDİŞ’İN SEZGİ DİRİL’İN DAİRESİNE GELDİĞİNİ GÖRDÜN MÜ? DİYE SORACAK.

MELİKE DALÇIK, TAM HATIRLAMIYORUM, ANCAK KADİR AYDİŞ’E BENZER BİRİNİN BİR KAÇ KEZ GELDİĞİNİ GÖRDÜM. O ZAMAN SAKALI YOKTU. DİYECEK.

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK BAŞKAN, MÜBAŞİR SAMET KARAERKEK’E TANIK BARAN HİDAYET’İ ÇAĞIR DİYECEK.

MÜBAŞİR SAMET KARAERKEK TARAFINDAN TANIK BARAN HİDAYET DİYE SESLENİLENEREK SALONA ALACAK YERİNİ GÖSTERECEK

BAŞKAN, TANIK YERİNE ALINDI. DİYECEK VE DAHA SONRA DA TANIĞIN KİMLİĞİNİN TESPİTİNE GEÇİLDİ. ŞEKLİNDE ZAPTA GEÇİRTECEK. TANIK BARAN HİDAYET KİMLİĞİNİ TEK TEK SÖYLEYECEK.

TANIK BARAN HİDAYET Güzide’den doğma, Okan oğlu, 1978 Doğumlu, Ordu Dağbaşı Beldesi, Nüfusuna Kayıtlı, Mersin Yeni Dünya Mah. 15 nci Sok. oturur, Çağ Üniversitesi öğrencisiyim DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRECEK VE .

BAŞKAN, SANIKLARI TANIĞA GÖSTERECEK VE TANIKLIĞA VE YEMİNE ENGEL HALİ BULUNUP BULUNMADIĞINI SORACAK, TANIKLIK HAKLARI RINI AHTIRLATACAK

BAŞKAN, TANIĞIN TANIKLIĞA VE YEMİNE ENGEL BİR HALİ OLMADIĞI ANLAŞILDIĞINDAN, TANIK YEMİNE DAVET EDİLDİ. DİYECEK VE YEMİN ETTİRECEK. YEMİN VERİLİRKEN HERKES AYAĞA KALKACAK VE BARAN HİDAYET CMK.NUN 55 NCİ MADDESİNDEN YEMİNİ,

“BİLDİĞİMİ NAMUSUM VE VİCDANIM ÜZERİNE DOSDOĞRU SÖYLEYECEĞİME YEMİN EDERİM” ŞEKLİNDE TEKER TEKER OKUYACAK,

BAŞKAN, TANIĞIN DİNLENİLMESİNE GEÇİLDİ DİYECEK VE OLAYLA İLGİLİ BİLGİSİ TANIKTAN SORULDU. DİYECEK

TANIK BARAN HİDAYET İFADESİNDE; BEN OLAY GÜNÜ ZİYAPAŞA CADDESİNDE KALDIRIMDA YÜRÜYORDUM, BAĞIRMA SESLERİ DUYDUM, DÖNÜP BAKTIĞIMDA KIRMIZI BİR MOTOSİKLETİN ÜZERİN OLAN İKİ KİŞİDEN ARKADA OTURANIN VE ADININ ŞİMDİ KADİR AYDİŞ OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİM SANIK ÖZÜRLÜ OLAN ŞU ARKADAŞA TEKME ATIP TAŞIDIĞI ÇANTASINI ALIP KAÇMAYA ÇALIŞTIĞINI GÖRDÜM. BU SIRADABAZI KİŞİLER O TARAFA DOĞRU KOŞUNCA, KADİR AYDİŞ BİRDEN BELİNDEN BİR TABANCA ÇIKARTTI VE YERE DOĞRULTARAK ATEŞ ETTİ. BU ATEŞ SONUCU AGAH ÖZTÜRK YARALANDI. AYNI ZAMANDA MOTOSİKLETİ KULLANAN MESUT KIZILBAN DA PANİĞE KAPILDI VE MOTOSİKLETLE GÖKÇE ÇETİN’E HAFİFÇE ÇARPARAK YERE DÜŞMESİNE NEDEN OLDU, SONRA OLAY YERİNDEN HIZLA KAÇTILAR.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

DAHA SONRA, TANIĞIN HAZIRLIK İFADESİ OKUNDU BİR ÇELİŞKİ OLMADIĞI ANLAŞILDI DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK.

ÜYE HAKİM GÖZDE ZÖHRE SÖZ ALACAK VE TANIĞA OLAY YERİNDE BURADA KİMLER VAR DI? SORU YÖNELTECEK

TANIK BARAN HİDAYET DAHA ÖNCE BELİRTTİĞİM GİBİ, BURADA BULUNAN SANIKLAR DIŞINDA, MAĞDUR KONUMUNDA OLAN AFŞİN BACANLI, AGAH ÖZTÜRK VE GÖKÇE ÇETİN VARDI. AYRICA BİR BAYAN DA VARDI. ZANNEDERSEM ADI İREM ATİLA İMİŞ. DAHA BAŞKA KİŞİLER DE VARDI, ANCAK ONLAR HERHALDE KENDİLERİNİ TANIK OLARAK YAZDIRMADILAR. DYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK. VE DEVAM EDECEK, VE KATILANLAR, VEKİLLERİ, C. SAVCISI, SANIKLAR VE MÜDAFİİLERİNDEN, TANIĞIN İFADESİNE KARŞI HERHANGİ ŞEY DİYECEKLERİ VEYA BİR SORULARI OLUP OLMADIĞI AYRI AYRI SORULDU DİYECEK.

KATILAN AFŞİN BACANLI VEKİLİ AV. VEYSİ GÜNEŞ SÖZ ALACAK VE, BU TANIĞIN BEYANI, MÜVEKKİLİM AFŞİN BACANLININ ÇANTASININ ŞİDDET KULANILARAK, SANIKLAR TARAFINDAN ZORLA ALINDIĞINI ORTAYA KOYMAKTADIR. SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

KATILAN AGAH ÖZRÜK VEKİLİ AV. PAKİZE ATASEVEN SÖZ ALACAK VE, TANIĞIN ANLATIMLARINDAN SANIK KADİR AYDİŞ’İN ATEŞ ETMESİ SONUCU, MÜVEKKİLİM AGAH ÖZTÜRK’ÜN AYAĞINDAN YARALANDIĞI AÇIK BİR ŞEKİLDE ANLAŞILMAKTADIR. SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

KATILAN GÖKÇE ÇETİN VEKİLİ AV. NEVAL YURTTAŞ SÖZ ALACAK VE SANIK MESUT KIZILBAN HER NE KADAR MÜVEKKİLEM GÖKÇE ÇETİN’E MOTOSİKLETLE ÇARPMADIĞINI İLERİ SÜRMEKTE İSE DE, BUNUN GERÇEK OLMADIĞI, TANIK TARAFINDAN BELİRTİLMEKTEDİR SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

C. SAVCISI ÇALA MELİS ŞEREF SÖZ ALACAK VE TANIĞA SANIK KADİR AYDİŞ ATEŞ ETTİĞİ SIRADA, AGAH ÖZTÜRK İLE ARALARINDA NE KADAR MESAFE VARDI? DİYE SORACAK.

TANIK BARAN HİDAYET TAM AHTIRLAMAMAKLA BİRLİKTE ZANNEDERSEM 3-5 METRE VARDI DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK KADİR AYDİŞ SÖZ ALACAK VE TANIK OLAYI ÇARPIRTARAK ANLATMAKTADIR. BEN ÇANTAYI ZORLA ALMADIM. AFŞİN BACANLIYA TEKME ATMADIM. AGAH ÖZTÜRK’Ü DE BİLEREK YARALAMADIM, KORKUDAN YERE DOĞRU ATEŞ ETTİM DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

KADİR AYDİŞ MÜDAFİİ AV. ÇAĞRI HANÇE SÖZ ALACAK VE TANIĞIN ÇANTANIN ZORLA ALINDIĞINA İLİŞKİN BEYANLARINI KABUL ETMİYORUZ. ANCAK, MÜVEKKİLİMİN YERE DOĞRU ATEŞ ETTİĞİ ŞEKLİNDEKİ ANLATIMI DOĞRUDUR. SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN SÖZ ALACAK VE TANIK BENİM ÇANTAYI ALDIĞIMI SÖYLEMEMEKTE, ANCAK ÇOĞU TAKI KULLANARAK SANIKLAR ÇANTAYI ALDI DEMEKTEDİR. DİĞER TARAFTANBENİM GÖKÇE ÇARPTIĞIM ŞEKLİNDEKİ BEYANI DA KABUL ETMİYORUM SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU SÖZ ALACAK VE TANIK OLAYIN ÜZERİNDEN UZUNCA BİR ZAMAN GEÇMESİ NEDENİYLE, OLAYI BEYNİNDE CANLANDIRIP BİR NETİCEYE VARMAK İSTEMEKTEDİR. BU NEDENLE BEYANINI KABUL ETMİYORUZ. SAYIN BAŞKAN DİYECEK.

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYEREK AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

BAŞKACA SÖZ ALAN OLMADIĞINDAN, BAŞKAN, TÜM TANIKLARIN DİNLENİLMESİ SONA ERDİĞİNDEN, DOSYADA MEVCUT YAZILI DELİLLERİN VE BELGELERİN OKUNMASINA GEÇİLDİ. DİYECEK VE OKUMAYA BAŞLAYACAK

DOSYA 1 SIRADAKİ, OLAY YERİ TUTANAĞI, 2 SIRADA SANIKLARIN YAKALANDIKLARINA İLİŞKİN TUTANAK, 5 SIRADAKİ AYNI TARİHLİ AGAH ÖZTÜRK’E AİT ADLİ TIP RAPORU, 6 SIRADA GÖKÇE ÇETİN’E AİT ADLİ TIP RAPORU 37 SIRADAKİ AFŞİN BACANLI’NIN ÇANTASINDA 350.00 TL. DEĞERİNDE BİR CEP TELEFONU İLE 65.00 TL. NAKİT PARA VE KREDİ KARTLARI OLDUĞUNU BELİRTEN TUTANAK, 40 SIRADAKİ ADLİ SİCİL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN GELEN SANIKLARIN SABIKALARININ OLMADIĞININ BİLDİREN KAYITLAR, 52 SIRADAKİ MOTOSİKLETİN DEĞERİNİN 2.000,00 TL. OLDUĞUNA İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU, TABANCANIN ATIŞA ELVERİŞLİ OLDUĞUNA İLİŞKİN EKSPERTİZ RAPORU, 55. SIRADAKİ SANIK KADİR AYDİŞ’TEN ALINAN AVUÇ İÇİ VE EL ÜSTÜ SVAPLARINDA BARUT İZİ BULUNDUĞUNA İLİŞKİN RAPOR VE TABANCANIN ÜZERİNDE KADİR AYDİŞ’E AİT PARMAK İZLERİNİ SAPTAYAN RAPOR İLE DİĞER BELGELER OKUNDU. DİYECEK VE DEVAMLA, OKUNAN BELGELERE KARŞI, KATILANLARIN, VEKİLLLERİNİN, C. SAVCISININ, SANIKLARIN VE MÜDAFİİLERİNİN BİR DİYECEKLERİ OLUP OLMADIĞI, AYRI AYRI SORULDU ŞEKLİNDE BAŞKAN TARAFINDAN SÖYLENECEK.

C. SAVCISI, Yazılı belgelere karşı bir diyeceğimiz yoktur. Bunların değerlendirmesini Esas Hakkındaki mütalaamızda yapacağız. DİYECEK, BAŞKAN AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK KADİR AYDİŞ SÖZ ALACAK VE, Okunan belgelere karşı benim bir şey söyleyeceğim yok. Sayın başkan DİYECEK.

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK KADİR AYDİŞ MÜDAFİİ ÇAĞRI HANÇER SÖZ ALACAK VE, Okunan belgelere karşı benim bir şey söyleyeceğim yok. Gerekli değerlendirmeleri savunmamızda yapacağım Sayın başkan DİYECEK.

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK MESUT KIZILBAN SÖZ ALACAK VE benim doğrudan yağma ve silahla yaralama suçuyla ilgim yok. Belgelere karşı bir şey demeyeceğim. Sayın Başkan diyecek

SANIK MESUT KIZILBAN MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU SÖZ ALARAK, Sayın başkan, belgelere karşı bir diyeceğimiz yok, AYRINTILI AÇIKLAMAYI SAVUNMAMDA YAPACAĞIMI arz ederim SAYIN BAŞKAN. DİYECEK,

BAŞKAN YAZ KIZIM DİYECEK VE ZAPTA GEÇİRTECEK, BU SIRADA SANIK SANIK SEZGİ DİRİL, sanıkların yakalanma saati bellidir. Ayrıca olay saati de bellidir. Bu nedenle, okunan olay tutanağı ile yakalama tutanağının göz önüne alınmasını araz ederim sayın başkan, BENİM BU OLAYDA HERHANGİ BİR SUÇUM YOK, DİYECEK.

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

SANIK SEZGİ DİRİL MÜDAFİİ AV. FİRUZE DOĞRU SÖZ ALARAK, Sayın başkan müvekkilemin suçluyu kayırma gibi, bir eylemi bulunmamaktadır. Okunan belgelerle de bu doğrulanmaktadır. Arz ederim Sayın Başkan DİYECEK.

BAŞKAN, SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ KONUSUNDA BİR TALEPLERİ OLUP OLMADIĞINI AYRI AYRI, KATILANLAR, VEKİLLERİ, C. SAVCISI SANIKLAR VE MÜDAFİLERİNE  SORACAK,

HEPSİ AYRI AYRI BİR TALEPLERİ OLMADIĞINI BİLDİRECEK.

BUNUN ÜZERİNE BAŞKAN, DELİLLERİN İLERİ SÜRÜLMESİ VE TARTIŞILMASI SONA ERDİĞİNDEN VE TARAFLARIN DA SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ YÖNÜNDE HERHANGİ BİR TALEPLERİNİN OLMADIĞI ANLAŞILDIĞINDAN, İDDİA VE SÖZLERİNİ BİLDİRMEK ÜZERE, ÖNCE KATILAN VURAL ERGÜN’E, SÖZ VERİLDİ. DİYECEK

KATILAN VURAL ERGÜN SÖZ ALACAK VE, Sanıklar benim motosikletimi iznim ve haberim olmadan çalmışlardır. Tanık anlatımları ile suçu işledikleri subüta ermiştir. Sanıklar cezadan kurtulmak için yalan söylemektedirler. Bunun göz önüne alınarak En ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum, DİYECEK.

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

VURAL ERGÜN VEKİLİ AV. İSMAİL YERSEL SÖZ ALACAK VE,

 Sanıklar Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban birlikte, müvekkilim mağdur Vural Egün’ün motosikletini bulunduğu yerden almak suretiyle hırsızlık suçunu işlemişlerdir. Kendileri de motosikleti aldıklarını kabul etmektedirler. Ancak, alma kastlarının hırsızlık olmayıp, kulanma amacına yönelik olduğunu ileri sürmektedirler. Sanıklara yüklenilen diğer suçların da oluşumu göz önüne alındığında, kastlarının hırsızlık olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Bu nedenle, her iki sanığın da, hırsızlık suçundan mahkumiyetlerine karar verilmesini arz ve talep ederim. Sayın Başkan DİYECEK.

BAŞKAN DA AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK.

KATILAN AFŞİN BACANLIYA SÖZ VERECEK AFŞİN BACANLI, Sanıklar haberim olmadan gizlice motorla yanıma yaklaşarak ve beni yere düşürerek çantamı bana tekme atarak ve zorla almışlardır. Her ne kadar çantamı doğrudan alan KADİR AYDİŞ ise de, bunu anlaşarak birlikte yaptıklarını biliyorum, olayın oluşumu da bu şekilde gerçekleşti, motosikletle yanıma gelmesele Kadir Aydiş çantamı alamazdı, ikisinin de cezalandırılmasını istiyorum. DİYECEK, BAŞKAN BUNU YAZ KIZIM DİYEREK ZAPTA GEÇİRTECEK. VE ARKASINDAN AFŞİN BACANLI VEKİLİ AV. VEYSİ GÜNEŞE SÖZ VERİLDİ DİYECEK

AFŞİN BACANLI VEKİLİ AV. VEYSİ GÜNEŞ SÖZ ALACAK VE tüm deliller toplanmış ve tanıklar dinlenmiştir. Sonuç olarak maddi gerçek ortaya çıkmıştır. Olayın oluşumunda her ne kadar KADİR AYDİŞ ön planda gözükmekte ise de, motoru kullanan MESUT KIZILBAN’DIR, motorla müvekkilim AFŞİN BACANLI’NIN yürüdüğü yaya kaldırımına ve kendisine yaklaşmamış olsa, KADİR AYDİŞ’İN çantayı zorla alması mümkün olmayacaktı. Olayda, çantanın yere düşmesi ve yerden alınması söz konusu değildir. Müvekkilim Afşin Bacanlı’ya tekme atmak ve direncini kırmak suretiyle çantasının alınması gerçekleşmiştir. Bu bakımdan, yağma suçunu iştirak halinde asli fail olarak birlikte işlemişlerdir. Gerek müvekkilim AFŞİN BACANLI’NIN ve DİĞER MÜŞTEKİ TANIKLARIN beyanı gerekse tanık anlatımları, yağma suçunun tüm unsurları ile oluştuğunu ortaya koymaktadır. Olayda, müvekkilime karşı, cebir ve şiddet kullanılmıştır. Bu nedenle, iddianamede ileri sürüldüğü üzere, her iki sanığın da ayrı ayrı yağma suçundan dolayı cezalandırılmasını talep ederiz. Sayın başkan DİYECEK. BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK.

VE ARKASINDAN AGAH ÖZTÜRK’E SÖZ VERİLDİ DİYECEK VE KATILAN AGAH ÖZTÜRK SÖZ ALACAK, Beni doğrudan doğruya silahla yaralayan KADİR AYDİŞ’TİR. Beni görmemesi mümkün değildir. Bilerek ateş etmiştir. Yaralanmam nedeniyle, büyük ızdırap çektim. Hala sağlığıma kavuşmuş değilim. Sakat kaldım koltuk değneği ile yürüyebiliyorum. Bu nedenle, sanık KADİR AYDİŞ’İN yaralama suçundan EN AĞIR ŞEKİLDE cezalandırılmasını istiyorum. Sayın başkan DİYECEK.

BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK. VE ARKASINDAN AGAH ÖZTÜRK VEKİLİ AV. NEVAL YURTTAŞ’A SÖZ VERİLDİ DİYECEK

KATILAN AGAH ÖZTÜRK VEKİLİ AV. PAKİZE ATASEVEN SÖZ ALACAK, Olay tanıklarının anlatımları ve yazılı belgelerle, sanık KADİR AYDİŞ’İN müvekkilim Mustafa AGAH ÖZTÜRK’Ü ayağından yaraladığı kesin bir biçimde anlaşılmaktadır. Kendisine yüklenilen bilinçli taksirle yaralama suçu sübuta ermiştir. Her ne kadar sanık ve müdafii, eylemi taksirle yaralama suçuna sokmaya çalışmakta islerde, caddenin kalabalık bir cadde olması ve sanığın bilerek ve isteyerek eylemine devam ederek, ne olursa olsun kastıyla ateş etmesi ve yaralamaya sebebiyet vermesi nedeniyle, eylemi olası kastla yaralama suçunu oluşturmaktadır. Bu nedenle, sanığın olası kastla yaralama suçundan mahkumiyetine karar verilmesini ve cezalandırılmasını talep ederiz. DİYECEK.

BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK. VE ARKASINDAN SÖZ KATILAN GÖKÇE ÇETİN’YE VERİLDİ DİYECEK VE KATILAN GÖKÇE ÇETİN SÖZ ALACAK, Sayın Başkan, ben olay günü caddede yürüyordum. Sesler duymam üzerine o tarafa baktığımda, motosikletli iki kişinin adının sonradan Afşin Bacanlı olduğunu öğrendiğim kişinin çantasını alarak kaçmaya çalıştıklarını gördü. Ancak. Motosikleti kullanan sanık Mesut Kızılban korku ve panik halin motosikleti bana doğru sürdü ve çarptı yere düştüm, fakat herhangi bir yerim yaralanmadı. Sanıktan şikayetçiyim ve cezalandırılmasını istiyorum. DİYECEK.

BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK. VE ARKASINDAN SÖZ KATILAN GÖKÇE ÇETİN VEKİLİ AV. NEVAL YURTTAŞ’A VERİLDİ DİYECEK VE NEVAL YURTTAŞ SÖZ ALACAK VE,DURUŞMADA DİNLENİLEN GEREK KATILANLARIN GEREKSE TANIKLARIN ANLATIMLARINDAN, SANIK MESUT KIZILBAN’IN MÜVEKKİLEM GÖKÇE ÇETİN’İ TAMAMEN TRAFİK KURALLARINA YKIRI BİR BİÇİDE MOTOSİKLETİ SÜRMEK SURETİYLE TAKSİRLE YARALADIĞI AÇIK VE KESİN BİR BİÇMDE SÜBUTA  ERMİŞ BULUNMAKTADIR. MÜVEKKİLEMİN MOTOSİKLETE ÇARTIĞI İDDİASI, SANIĞIN CEZLANDIRILMAKTAN KURTULMAK AMACIYLA KURGULADIĞI BİR SENARYODUR. BU NEDENLE, SANIK HAKKINDA İDDİANAMEDE BELİRTİLDİĞİ ŞEKİLDE MAHKUMİYET HÜKMÜ TESİS EDİLMESİNİ ARZ VE TALEP EDERİM. SAYIN BAŞKAN DİYECEK. BAŞKAN YAZ KIZIM DİYECEK VE ZAPTA GEÇİRTECEK,

VE DAHA SONRA, ESAS HAKKINDAKİ MÜTALAASINI BİLDİRMEK ÜZERE SÖZ SAVCIYA VERİLDİ. DİYECEK

SAVCI MÜTALAASINI BİLDİRECEK İşsiz olmaları nedeniyle, ekonomik durumlarının bozuk olan ve Adana’da yıllardır arkadaşlık eden sanıklar Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban, bir motosiklet çalarak bununla herhangi bir kişinin çantasını alıp kaçmaya karar vermişler ve bu amaçla Adana’da caddelerini dolaşarak çalınması mümkün ve kolay olan bir motosiklet aramaya başlamışlardır. Olay günü saat 11.00 sıralarında GALERİA’DA park yerinde kenara çekilmiş vaziyette duran mağdur katılan Vural Ergün’e ait 2.500.00 TL. değerinde 01 TY 3567 Plakalı motosikleti alarak kaçmışladır.

Daha sonra, Ziya Paşa Caddesinde Mesut Kızılban’ın’ın kullandığı ve arkasında Kadir Aydiş’in oturduğu motosiklet ile seyir halindeler iken, tanıklar ve mağdurların belirttikleri gibi, Afşin Bacanlı’nın yanına hızla yaklaşmışlar ve Kadir Aydiş katılan Afşin Bacanlı’nın kolunda asılı vaziyette duran ve içinde 350.00 TL. değerinde bir cep telefonu ile 65.00 TL. nakit para ve kredi kartları bulunan çantasını zorla çekerek almaya çalışmış ve Afşin Bacanlı’nın direnmesi üzerine tekme atarak yer düşmesini sağlamış ve çantasını almıştır. Ancak, Kadir Aydiş, bu sırada yakalanacağı endişesiyle, yanında taşıdığı ruhsatsız 7.65 çapındaki Browning marka tabanca ile bir el yere doğru ateş etmiştir. Yolun kalabalık olması nedeniyle, silahtan çıkan mermi o sırada yoldan geçen katılan mağdur Agah Öztürk’ün sol ayağına isabet ederek, kemik kırılması şeklinde yaralanmasına neden olmuştur.

Bunun üzerine şüpheliler hızla olay yerinden uzaklaşmak için motosikletle kaçmaya çalışmışlardır, ancak Mesut Kızılban motosikletle katılan Gökçe Çetin’e çarparak basit tıbbi müdahale ile geçebilecek şekilde yaralanmasına neden olmuştur. Daha her iki sanık arkadaşları olan sanık Sezgi Diril’in evine sığınmışlar ve Melike Dalçık tarafından ihbar üzer,ne burada yakalanmışlardır. Mağdur katılanların ve tanıkların ifadelerinden ve dosyada bulunan olay tutanağı, adli tıp raporu, tabanca ve kovana ait expertiz raporu, sabıka kayıtları, keşif tutanağı ve sanıkların ifadeleri ile üzerlerine yüklenen suçları işledikleri anlaşılmaktadır.

Bu nedenlerle, sanık Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban’ın birlikte suç konusunu oluşturan az değerdeki motosikleti malikinin rızası dışında almak suretiyle, Hırsızlık Suçunu işledikleri anlaşıldığından eylemlerine uyan TCK.nun 142/1-e ve 145 inci Maddeleri, yine suç konusu az değerdeki çanta ve içindekilerin cebir ve şiddet kullanılmak suretiyle alınması suretiyle Afşin Bacanlı’ya karşı Yağma Suçunu birlikte işledikleri anlaşıldığından, TCK.nun 149/1-c, 150/2 Maddeleri, Kadir Aydiş’in Agah Öztürk’e karşı Bilinçli Taksir ile Yaralama Suçunu işlediği anlaşıldığından TCK.nun 8/2-c, ve 21/2 ve Ruhsatsız Silah Taşıma Suçunu işlediği anlaşıldığından 6136 Sayılı Kanunun 13. Maddesi uyarınca cezalandırılmaları, Mesut Kızılban’ın Gökçe Çetin’e karşı taksirle yaralama suçunu işlediği anlaşıldığında, TCK.nun TCK.nun 89/1, sanık Sezgi Diril’in suluyu kayırma suçunu işlediği anlaşıldığından TCK.nun 283/1 maddesi uyarınca cezalandırılmaları üç sanığın CK.nun 53 üncü Maddesi uyarınca Belli Hakları Kullanmaktan Yoksun Bırakılmaları, Sanık Kadir Aydiş ile sanık Mesut Kızılban’ın TCK. 63/1 nci Maddesine göre Gözaltında ve Tutuklulukta Geçen Sürelerinin Mahkümiyet Sürelerinden İndirilmesi, Ruhsatsız Tabancanın TCK.nun maddesi uyarınca Müsadere Edilmesi, tutukluluk hallerinin devamına kara verilmesi kamu adına talep olunur.

DİYECEK. BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK ve MÜTALAYA KARŞI SANIK KADİR AYDİŞ’E SAVUNMASINI YAPMAK VE HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI HÜKMÜNÜN UYGULANMASINI İSTEYİP İSTEMEDİĞİ KONUSUNDA SÖZ VERECEK.

KADİR AYDİŞ SAVUNMASINI YAPACAK Sayın Mahkeme Heyeti, tüm yargılama boyunca ifade ettiğim gibi, bana yüklenilen hırsızlık suçunu işlediğimi kabul etmiyorum, biz motosikleti dolaşmak amacıyla almıştık. Dolaştıktan sonra, sahibinin bulabileceği bir yere bırakacaktık. Ayrıca, ben kimsenin çantasını almadım ve kimseyi de yaralamadım. Bu nedenle, üzerime yüklenilen bu suçlardan dolayı hakkımda beraat kararı verilmesini talep ediyorum. Hükmün açıklanması konusunu ve Daha ayrıntılı savunmamı müdafiim yapacaktır. Takdir yüce mahkemenindir. Sayın Başkan. DİYECEK. BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK VE

DAHA SONRA BAŞKAN YAZ KIZIM DİYECEK ZAPTA GEÇİRTECEK VE SONRA

SÖZÜ KADİR AYDİŞ MÜDAFİİ AV. ÇAĞRI İNAÇ’A VERECEK

ÇAĞRI İNANÇ Sayın Başkan sayın mahkeme heyeti, müvekkilim Kadir Aydiş, müşteki Vural Ergün’e ait motosikleti arkadaşı Mersut Kızılban ile birlikte geçici bir süre kullanıp, zilyedine tekrar iade etmek için bulunduğu yerden almıştır. Doğrudan doğruya hırsızlık kastı bulunmamaktadır. Kastı kullanmaya yöneliktir. Bu nedenle, üzerine yüklenilen hırsızlık suçunun manevi unsur yönünden oluşmadığı anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, Afşin Bacanlı’nın çantasının cebir ve şiddet kullanılarak müvekkilim Kadir Aydiş tarafından alınması söz konusu değildir. Müvekkilim yere düşen çantayı almıştır. Zira, Afşin Bacanlı’ya karşı müvekkilim tarafından gerçekleştirilmiş bir cebir söz konusu değildir.Dolayısıyla bu eylemi de cebir olmaması nedeniyle, hırsızlık suçunu oluşturur. Agah Öztürk’ün yaralanmasında bilinçli taksir suçu oluşmamıştır. Bu olay da tamamen merminin yerden sekmesi neticesinde yaralanma meydana gelmiştir. Çünkü, bilinçli taksirde, kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesine neden olması gerekir. Oysa, müvekkilimin neticeyi yani Agah Öztürk ‘ün yaralanmasını öngörmesi mümkün değildir. Bu nedenle, taksirle yaralama suçu söz konusu olabilir. Bu nedenlerle, HER İKİ SUÇ YÖNÜNDEN DE HIRSIZLIK SUÇUNDAN HÜKÜM KURULMASI VE MALIN DEĞERİNİN AZ OLMASI VE TAKİRLE YARALAMA SUÇUNUN İŞLENMESİNDEKİ ŞEKİL VE MÜVEKKİLİMİN KİŞİLİĞİ VE SABIKASININ OLMAMASI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK, TCK.nun 145 ve 150 inci maddelerinin ve ayrıca CMK.NUN 231 NCİ MADDESİNE GÖRE HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI HÜKMÜNÜN VE müvekkilim lehine olabilecek tüm hükümlerin ayrı ayrı uygulanmasını arz ve talep ederim sayın başkan. DİYECEK

BAŞKAN BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRTECEK. VE ARKASINDAN SANIK MESUT KIZILBAN’A MÜDAFİİ AV. BETÜL ATTAROĞLU’NA SÖZ VERİLECEK

VE BETÜL ATTAROĞLU SÖZ ALACAK

TÜM YARGILAMA BOYUNCA İFADE ETTİĞİMİZ ÜZERE, MÜVEKKİLİM MESUT KIZILBAN’IN KATILAN VURAL ERGÜN’ÜN MOTOSİKLETİNİ TAMAMEN KULLANMA AMACIYLA BULUNDUĞU YERDEN ALDIĞI VE BU NEDENLE EYLEMİNİN KULLANMA HIRSIZLIĞI DUÇUNU OLUŞTURDUĞU AÇIKTIR. DİĞER TARAFTAN MÜVEKKİLİM MESUT KIZILBAN Motosikletin arkasında oturan ve çantayı zorla aldığı iddia edilen KADİR AYDİŞ’in ne yaptığının farkında bile değildir. Olayın oluşumu hakkında, daha sonra bilgi sahibi olmuştur. Birlikte, faillikten söz edebilmek için, suç faillerinin işleyecekleri suç konusunda önceden veya en azından suç işlendiği sırada anlaşmaları zorunludur. TCK.nun 37 inci maddesinin 1 inci fıkrasına göre, suçun kanuni tanımındaki fiilleri birlikte işlemeleri gerekmektedir. Suç kastın bu şekilde birlik ve beraberlik mevcut değil ise, iştirakten ve birlikte faillikten de söz etmek yasal yönden mümkün değildir. Bu nedenle, müvekkilimin üzerine atılı bulunan yağma suçundan, suçun kanuni unsurlarının oluşmadığı göz önüne alınarak beraat kararı verilmesini talep ederim. AYRICA, MÜVEKKİLİMİN KATILAN GÖKÇE ÇETİN’E TAKSİRLE ÇARPIP YARALAMASI DA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. ZİRA, KATILAN HIZLA KOŞUNCA MOTOSİKLETE ÇARPMIŞTIR. DOLAYISIYLA OLAYDA MÜVEKKİLİMİN KUSURU BULUNMAMAKTADIR. TÜM BU NEDENLERLE, Mahkemece aksi düşünüldüğü takdirde, HER HIRSIZLIK VE YAĞMA SUÇLARI YÖNÜNDEN MALIN DEĞERİNİN AZ OLMASI VE SUÇUN İŞLENMESİNDEKİ ŞEKİL VE MÜVEKKİLİMİN KİŞİLİĞİ VE SABIKASININ OLMAMASININ GÖZ ÖNÜNE ALINMASININ VE TAKSİRLE YARALAMA SUÇUNDAN DA AYNI GÖRÜŞLER DOĞRULTUSUNDA DEĞERLENDİRME YAPILARAK TCK.nun 145 ve 150 inci maddelerinin ve ayrıca müvekkilim lehine olabilecek tüm hükümlerin ayrı ayrı uygulanmasını ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükmünün uygulanmasını arz ve talep ederim sayın başkan DİYECEK,

VE BAŞKAN DA BUNLARI AYNEN ZAPTA GEÇİRECEK VE ARKASINDAN SANIK SEZGİ DİRİL MÜDAFİİ AV. AV. FİRUZE DOĞRU’YA SÖZ VERİLECEK VE FİRUZE DOĞRU SÖZ ALACAK,

AV. FİRUZE DOĞRU, Sayın başkan, DAHA ÖNCE DE AÇIKLADIĞIM ÜZERE, TCK.nun 283/1 nci maddesinde yazılı olan suçluyu kayırma-Yataklık, suçunun maddi unsurunu suça önceden ya da suç anında katılmaksızın, suç işlemiş kişiye bilerek barınacak yer gösterme, suç konusu bir eylemle elde edilmiş şeyleri bilerek kabul etme, saklama, satın alma ya da bu işlere aracılık etme, suç işleyen bir kişiye araştırma ve yakalanmadan kurtulmak için imkan sağlama fiilleri oluşturmaktadır. Maddi unsurun oluşabilmesi için en azından şüphelilerin araştırılması ve yakalanması için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Oysa, sanık Kadir Aydiş ile Mesut Kızılban eve gelir gelmez ihbar üzerine yakalanmışlardır. BU HUSUS SANIKLARI İHBAR EDEN TANIK TANIK MELİKE DALÇIK TARAFINDAN DA AYRINTILI BİR ŞEKİLDE İFADE EDİLMİŞTİR. ZİRA BU TANIĞIN ANLATIMLARI İLE SANIKLARIN OLAYDAN HEMEN SONRA EVDEN AYRILMA VE MÜVEKKİLİM SEZGİ DİRİL’İN KOLLUĞA HABER VERME FIRSATI BULMADAN YAKALNADIKLARI ANLAŞILMAKTADIR. Sanıkların müvekkilim tarafından gizlenmesi ve saklanması söz konusu değildir. Kaldı ki, sanıklar evden hemen ayrılacaklarını söylemişler, ancak buna imkan kalmadan yakalanmışlardır. DOLAYISIYLA MÜVKKİLİME YÜKLENEİLEN KAYIRMA SUÇU MADİ VE MANEVİ UNSUR AÇISINDAN OLUŞMAMIŞTIR. Diğer taraftan olayda müvekkilimin sanıkları kayırma kastıyla hareket ettiği de, her türlü şüpheden uzak bir biçimde ortaya konulamamıştır. Olay, kesin bir biçimde kanıtlanamadığından, şüpheden sanık yararlanır ilkesi uyarınca, müvekkilim hakkında beraat kararı verilmesi gerekmektedir. Ancak, cezalandırılması halinde hakkında CMK.nun 231 nci maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini Arz ve talep ederim sayın başkan DİYECEK. BAŞKAN YAZ KIZIM DŞİYECEK VE ZAPTA GEÇİRTECEK..

SONRA, BAŞKAN KADİR AYDİŞ’E SON SÖZÜ VERECEK

KADİR AYDİŞ son sözünde) Sayın Mahkeme heyeti ben hırsızlık yapmadım, kimsenin bir şeyini zorla almadım ve kimseyi de yaralamadım. Böyle bir olaya karıştığım için çok pişmanın, affınıza sığınıyorum. Hakkımda beraat kararı verilmesini istiyorum Tekrar af diliyorum, ben masumum. Başka bir diyeceğim yok sayın Mahkeme başkan. DİYECEK, BAŞKAN BUNLARI ZAPTA GEÇİRTECEK

VE MESUT KIZILBAN’A SON SÖZ VERECEK. MESUT KIZILBAN SON SÖZÜNDE Ben de arkadaşım KADİR AYDİŞ’İN anlattığı gibi, suç işlemek amacıyla hiçbir şekilde hareket etmedim. Motoru dolaşmak için aldıK, ayrıca AFŞİN BACANLI’NIN çantasını da zorla almadık. Gökçe Çetin’i de taksirle yaralamadım. Çok pişmanım Mahkeme heyetinden özür diliyorum. Tüm suçlardan Beraatime karar verilmesini istiyorum. Ben tamamen kader kurbanıyım. Sayın Başkan. DİYECEK, BAŞKAN BUNLARI ZAPTA GEÇİRTECEK VE DEVAMLA, SANIK SEZGİ DİRİL’E SON SÖZÜ VERİLDİ DİYECEK.

SEZGİ DİRİL SON SÖZÜNDE, SAYIN BAŞKAN, BEN MASUMUM, TAMAMEN ARKADAŞ KURBANIYIM. BENİM OLAYDA SUÇ İŞLEME GİBİ BİR NİYETİM VE KASTI YOKTU. AFFINIZA SIĞINIYOR VE ADALETİNİZE GÜVENİYORUM. DİYECEK BAŞKAN YAZ KIZIM DİYECEK VE BUNLARI ZAPTA GEÇİRTECEK.

DAHA SONRA, YARGILAMANIN SONA ERDİĞİ ANLAŞILDIĞINDAN, MAHKEME HEYETİ KARAR VERMEK ÜZERE, DURUŞMAYA ARA VERDİ VE MÜZAKEREYE ÇEKİLDİ. DİYECEK.

MAHKEME HEYETİ ARALARINDA KONUŞACAKLAR VE DAHA SONRA BAŞKAN KARARI AÇIKLIYORUM DİYECEK

KARAR GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ

Ayrıntılı gerekçesi daha sonra bildirilmek üzere,

1. KADİR AYDİŞ’İN:

A. KATILAN VURAL ERGÜN’E AİT MOTOSİKLETİ MESUT KIZILBAN İLE BİRLİKTE BULUNDUĞU YERDEN YARARLANMAK AMACIYLA ALDIĞI VE BÖYLECE HIRSIZLIK SUÇUNU İŞLEDİĞİ SÜBUTA ERDİĞİNDEN, TCK.NUN 37 NCİ MADDESİNİN 1 İNCİ FIKRASININ GÖNDERMESİYLE TCK.NUN 142/1-E MADDESİ UYARINCA TAKDİREN ASGARİ HADDEN UZAKLAŞMAYI GEREKTİREN BİR DURUM OLMAMASI NEDENİYLE İKİ YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SUÇA KONU OLAN EŞYANIN DEĞERİNİN AZ OLDUĞU GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TCK.NUN 145 NCİ MADDESİ UYARINCA CEZASININ 1/2 SİNİN İNDİRİLEREK NETİCETEN BİR YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

HAKKINDA TCK.NUN 62 NCİ MADDESİNE GÖRE1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK ON AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SANIĞIN DAHA ÖNCE KASITLI BİR SUÇTAN MAHKUM OLMAMASI, KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ İLE DURUŞMADAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK İLERİDE BİR DAHA SUÇ İŞLEMEYECEĞİ KONUSUNDA OLUMLU KANAAT EDİNİLDİĞİNDEN CMK.NUN 231/5 MADDESİ UYARINCA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA, SANIK HAKKINDA CMK.NUN 231/6-C MADDESİNİN UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA, 231/8 MADDESİ UYARINCA 5 YIL SÜREYLE DENETİME TABİ TUTULMASINA,

B. KATILAN AFŞİN BACANLI’YA KARŞI DİĞER SANIK MESUT KIZILBAN İLE BİRLİKTE YAĞMA SUÇUNU İŞLEDİĞİ SÜBUTA ERDİĞİNDEN, TCK.NUN 37 NCİ MADDESİNİN 1 İNCİ FIKRASININ GÖNDERMESİYLE, TCK.NUN 149/-c-e MADDESİ UYARINCA TAKDİREN ON YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SUÇA KONU OLAN EŞYANIN DEĞERİNİN AZ OLDUĞU GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TCK.NUN 150 İNCİ MADDESİNİN 2 NCİ FIKRASI UYARINCA CEZASININ ½ İNDİRİLEREK BEŞ YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

HAKKINDA TCK.NUN 62 İNCİ MADDESİNE GÖRE, 1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK DÖRT YIL İKİ AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE, YASAL İMKANSIZLIK NEDENİYLE CMK.NUN 231 NCİ MADDESİNİN UYGULANMAMASINA, SEÇENEK YAPTIRIMLARA ÇEVRİLMEMESİNE VE ERTELENMEMESİNE,

D) TCK.NUN 53/1 MADDESİNDE GÖSTERİLEN HAKLARI KULLANMAKTAN YOKSUN BIRAKILMASINA,

C) KATILAN AGAH ÖZTÜRK’E KARŞI BİLİNÇLİ TAKSİR İLE SİLAHLA KEMİK KIRILMASINA NEDEN OLMAK SURETİYLE YARALAMA SUÇUNU İŞLEDİĞİ SÜBUTA ERDİĞİNDEN, TCK.NUN 89/1 MADDESİ UYARINCA TAKDİREN ASGARİ HADDEN UZAKLAŞMAYI GEREKTİREN BİR DURUM OLMAMASI NEDENİYLE ÜÇ AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE, KATILANIN KEMİĞİNİN KIRILMASI NEDENİYLE, 89/2-B, MADDESİ UYARINCA CEZASININ YARI ORANINDA ARTTIRILARAK DÖRT AY ONBEŞ GÜN HAPİS CEZASIYLA CEZALANDIRILMASINA, SUÇUN BİLİNÇLİ TAKSİRLE İŞLENMESİ NEDENİYLE, TCK.NUN 22/3 MADDESİ UYARINCA CEZASININ TAKDİREN ÜÇTE BİR ORANINDA ARTIRILARAK ALTI AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

HAKKINDA TCK.NUN 62 İNCİ MADDESİNE GÖRE, 1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK BEŞ AY HAPİS  CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SANIĞIN DAHA ÖNCE KASITLI BİR SUÇTAN MAHKUM OLMAMASI, KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ İLE DURUŞMADAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK İLERİDE BİR DAHA SUÇ İŞLEMEYECEĞİ KONUSUNDA OLUMLU KANAAT EDİNİLDİĞİNDEN CMK.NUN 231/5 MADDESİ UYARINCA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA, SANIK HAKKINDA CMK.NUN 231/6-C MADDESİNİN UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA, 231/8 MADDESİ UYARINCA 5 YIL SÜREYLE DENETİME TABİ TUTULMASINA,

D). RUHSATSIZ SİLAH BULUNDURMAK SUÇU SÜBUTA ERDİĞİNDEN, 6136 SAYILI KANUNUN 13 ÜNCÜ MADDESİ UYARINCA BİRİNCİ FIKRASI UYARINCA, TAKDİREN ASGARİ HADDEN BİR YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

HAKKINDA TCK.NUN 62 İNCİ MADDESİNE GÖRE, 1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK ON AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SANIĞIN DAHA ÖNCE KASITLI BİR SUÇTAN MAHKUM OLMAMASI, KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ İLE DURUŞMADAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK İLERİDE BİR DAHA SUÇ İŞLEMEYECEĞİ KONUSUNDA OLUMLU KANAAT EDİNİLDİĞİNDEN CMK.NUN 231/5 MADDESİ UYARINCA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA, SANIK HAKKINDA CMK.NUN 231/6-C MADDESİNİN UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA, 231/8 MADDESİ UYARINCA 5 YIL SÜREYLE DENETİME TABİ TUTULMASINA,

E) OLAYDA KULLANILAN VE RUHSATSIZ OLAN TABANCANIN TCK.NUN 54 ÜNCÜ MADDESİNİN 1 İNCİ FIKRASI UYARINCA MÜSADERE EDİLMESİNE,

G) TCK.NUN 63 ÜNCÜ MADDESİ UYARINCA, 16 TEMMUZ 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN GÖZALTINDA VE TUTUKLUDA GEÇEN SÜRELERİN MAHKUMİYET SÜRESİNDEN İNDİRİLMESİNE,

H) TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA,

2) SANIK MESUT KIZILBAN’IN

A. KATILAN VURAL ERGÜN’E AİT MOTOSİKLETİ KADİR AYDİŞ İLE BİRLİKTE BULUNDUĞU YERDEN YARARLANMAK AMACIYLA ALDIĞI VE BÖYLECE HIRSIZLIK SUÇUNU İŞLEDİĞİ SÜBUTA ERDİĞİNDEN, TCK.NUN 37 NCİ MADDESİNİN 1 İNCİ FIKRASININ GÖNDERMESİYLE TCK.NUN 142/1-E MADDESİ UYARINCA TAKDİREN ASGARİ HADDEN UZAKLAŞMAYI GEREKTİREN BİR DURUM OLMAMASI NEDENİYLE İKİ YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SUÇA KONU OLAN EŞYANIN DEĞERİNİN AZ OLDUĞU GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TCK.NUN 145 NCİ MADDESİ UYARINCA CEZASININ 1/2 SİNİN İNDİRİLEREK NETİCETEN BİR YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

HAKKINDA TCK.NUN 62 NCİ MADDESİNE GÖRE1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK ON AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SANIĞIN DAHA ÖNCE KASITLI BİR SUÇTAN MAHKUM OLMAMASI, KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ İLE DURUŞMADAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK İLERİDE BİR DAHA SUÇ İŞLEMEYECEĞİ KONUSUNDA OLUMLU KANAAT EDİNİLDİĞİNDEN CMK.NUN 231/5 MADDESİ UYARINCA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA, SANIK HAKKINDA CMK.NUN 231/6-C MADDESİNİN UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA, 231/8 MADDESİ UYARINCA 5 YIL SÜREYLE DENETİME TABİ TUTULMASINA,

B) . KATILAN AFŞİN BACANLI’YA KARŞI DİĞER SANIK MESUT KIZILBAN İLE BİRLİKTE YAĞMA SUÇUNU İŞLEDİĞİ SÜBUTA ERDİĞİNDEN, TCK.NUN 37 NCİ MADDESİNİN 1 İNCİ FIKRASININ GÖNDERMESİYLE, TCK.NUN 149/-C MADDESİ UYARINCA TAKDİREN ON YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SUÇA KONU OLAN EŞYANIN DEĞERİNİN AZ OLDUĞU GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TCK.NUN 150 İNCİ MADDESİNİN 2 NCİ FIKRASI UYARINCA CEZASININ ½ İNDİRİLEREK BEŞ YIL HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

HAKKINDA TCK.NUN 62 İNCİ MADDESİNE GÖRE, 1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK DÖRT YIL İKİ AY HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

YASAL İMKANSIZLIK NEDENİYLE CMK.NUN 231 NCİ MADDESİNİN UYGULANMAMASINA, SEÇENEK YAPTIRIMLARA ÇEVRİLMEMESİNE VE ERTELENMEMESİNE,

C) TCK.NUN 53/1 MADDESİNDE GÖSTERİLEN HAKLARI KULLANMAKTAN YOKSUN BIRAKILMASINA,

C) GÖKÇE ÇETİN’E KARŞI TAKSİRLE YARALAMA SUÇUNU İŞLDİĞİ SÜBUTA ERDİĞİNDEN TCK.NUN86/1 MADDESİ UYARINCA, ASGARİ HADDEN UZAKLAŞILMASINI GEREKTİRECEK BİR HAL OLMADIĞINDAN TAKTİREN ÜÇ AY HAPİS CEZASIYLA CEZLANDIRILMASINA,

HAKKINDA TCK.NUN 62 İNCİ MADDESİNE GÖRE, 1/6 ORANINDA TAKDİREN İNDİRİM YAPILARAK İKİ AY ONBEŞ GÜN HAPİS CEZASIYLA MAHKUMİYETİNE,

SANIĞIN DAHA ÖNCE KASITLI BİR SUÇTAN MAHKUM OLMAMASI, KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ İLE DURUŞMADAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK İLERİDE BİR DAHA SUÇ İŞLEMEYECEĞİ KONUSUNDA OLUMLU KANAAT EDİNİLDİĞİNDEN CMK.NUN 231/5 MADDESİ UYARINCA HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA, SANIK HAKKINDA CMK.NUN 231/6-C MADDESİNİN UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA, 231/8 MADDESİ UYARINCA 5 YIL SÜREYLE DENETİME TABİ TUTULMASINA,

D) TCK.NUN  63 ÜNCÜ MADDESİ UYARINCA, 16 TEMMUZ 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN GÖZALTINDA VE TUTUKLUDA GEÇEN SÜRELERİN MAHKUMİYET SÜRESİNDEN İNDİRİLMESİNE,

E) TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA,

G. KATILAN VEKİLLERİNİN AVUKATLIK ÜCRETLERİ OLAN AYRI AYRI 2.650,00 TL. MAKTU VEKALET ÜCRETLERİNİN VE 642.75 TL. YARGILAMA GİDERLERİNİN EŞİT OLARAK SANIK KADİR AYDİŞ İLE SANIK MESUT KIZILBAN’DAN ALINMASINA,

3) SANIK DİRİL’İN YÜKLENEN SUÇU İŞLEDİĞİNİN SABİT OLMAMASI NEDENİYLE, CMK.NUN 223/2-E MADDESİ UYARINCA BERAATİNE,

OYBİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ. VERİLEN KARAR;

İDDİA MAKAMINDA CUMHURİYET SAVCILARI ÇAĞLA MELİS ŞEREF VE HAKAN SARI, TUTANAKTA YAĞMUR ULUDAĞ, KATILAN Vural Ergün ile vekili Av. İSMAİL YERSEL, müşteki AFŞİN BACANLI ile vekili Av. VEYSİ GÜNEŞ, Müşteki GÖKÇE ÇETİN ile VEKİLİ AV. NEVAL YURTTAŞ, Müşteki AGAH ÖZTÜRK ile vekili Av. PAKİZE ATASEVEN Sanık KADİR AYDİŞ ile müdafii Av. ÇAĞRI HANÇER, sanık MESUT KIZILBAN ile müdafii Av. BETÜL ATTAROĞLU VE SANIK SEZGİ DİRİL ile müdafii FİRUZE DOĞRU, HAZIR OLDUKLARI HALDE, YÜZLERİNE KARŞI, SEZGİ DİRİL İLE İLGİLİ İSTEME AYKIRI DİĞER YÖNLERDEN İSTEME UYGUN OLARAK CMK.NUN 291 İNCİ MADDESİ UYARINCA YEDİ GÜN İÇİNDE MAHKEMEYE VERİLECEK BİR DİLEKÇE VEYA MAHKEME KALEMİNDE TUTULACAK BİR TUTANAKLA YARGITAY’A TEMYİZ YOLU AÇIK OLMAK ÜZERE VERİLEN KARAR OKUNARAK AÇIKLANDI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir