Tarih

Tarihin En Ünlü Düellolarından Biri : Aaron Burr – Alexander Hamilton

Düello, şanına uygun, sisli bir temmuz sabahı, orman içinde. Sabahın çok erken saati. New York henüz yeni uyanıyor.

Alexander Hamilton, bir akşam yemeğinde hayati bir hata yapıyor. Yanındaki Başkan Yardımcısı Aaron Burr’a, “Kızıyla ensest ilişki kurduğu imasında” bulunuyor.
Burr bu iddiaya müthiş öfkeleniyor, ertesi gün Hamilton’u düelloya davet ediyor.
Düello, şanına uygun, sisli bir temmuz sabahı, orman içinde. Sabahın çok erken saati. New York henüz yeni uyanıyor.
Biri kararlı karşısındakini öldürmeye, öteki de kararlı, rakibin üstüne değil, havaya ateş etmeye. Öldürmeye kararlı Aaron Burr’un tabancasından çıkan kurşunlar Alexander Hamilton’ı cansız yere indiriyor.
1804’ün 11 Temmuz’u. Öldüren Aaron Burr o sırada ABD Başkan Yardımcısı. Öldürdüğü Alexander Hamilton, aradan iki yüz yıl geçmesine rağmen, Amerikan listelerinde hálá, “ABD’deki en etkin yüz kişi” arasında beşinci sırada. Bugünkü Amerikan Anayasası’nın, kuvvetler ayrılığı ilkesinin, başkanlık sisteminin babalarından biri.
Hamilton, Karayipler’de doğuyor. Annesi Protestan ve Danimarkalı bir tüccarla evli. Ancak, Hamilton evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya geliyor. O nedenle, siyasi rakipleri, hatta daha sonra ABD Başkanı olacak Jefferson, onun arkasından “Ne olacak o yabancı bir piç” demekten kendini alamıyor.
Hamilton’un siyasal kariyeri 17 yaşında okulda başlıyor. Okulda bir münazarada, Amerikan halkını “İngiliz mallarını boykot etmeye” çağırıyor. Herkesin hayranlıkla izlediği boykot çağrısı, o tarihte bir ilk.

WASHINGTON’UN YAVERİYDİ

Daha sonra ABD’nin bağımsızlık savaşında George Washington’un yanında yer alıyor. Zekası ve bilgisiyle General Washington’un dikkatini çekiyor. General onu yanına yaver olarak alıyor.
Savaş devam ederken, Amerikan sistemi üzerine çalışıyor. Eyaletler, ticaretin serbest bırakılması ve Amerikan halkı. Sık sık söylediği bir söz, ABD’yi bugünlere getiren, ilk anda sıradan gibi gelen, ama her ulusun başaramadığı bir kural: “ABD’nin büyüklüğü, Amerikan halkının birlik ve beraberliğinden kaynaklanıyor.”
George Washington ve James Madison ile birlikte öyle bir anayasa hazırlıyor ki, aradan geçen iki yüz yılı aşkın süreye rağmen, o anayasada bugüne kadar sadece 26 değişiklik yapılıyor. Bütün insanlığa armağan, 1787 tarihli Anayasa Beyannamesi Hamilton’un imzasını taşıyor. Ordunun görevinin sadece savaşla ilgili olması, vergi, dış politika ilkelerinde hep onun damgası var.
ABD’de ilk büyük banka, Bank Of New York’u kuruyor. Ardından bugünkü Amerikan Merkez Bankası’nı kuran yine o. Borsa, ABD’nin dünya ticaretine açılımı ve bunların dünyaya etkisinde oynadığı rol, Amerikan kapitalizminin ona şapka çıkarmasına yol açıyor.
Başkan George Washington’ın 1789’da kurduğu ilk kabinede Maliye Bakanı ve Başkan üzerinde en etkili isim. 1801’de başkanlık koltuğuna oturacak Thomas Jefferson aynı kabinede Dışişleri Bakanı. Aralarında büyük bir çekişme var. Hamilton, sanayileşme ve ticaret yoluyla dünyaya hükmedecek bir Amerikan İmparatorluğu kurmak peşinde iken, Jefferson tarım ağırlıklı, içe dönük ekonomik politikalardan yana. Jefferson, ABD’nin ideal müttefiki olarak Fransa ve İngiltere’yi düşünürken, Hamilton bir bütün Avrupa’yı yanına çekmeye uğraşıyor.

DÜELLO İKİSİNİN DE SONU OLDU

Bunca başarıya rağmen, şimşekleri üzerine çekmesi, Amerikan idari sistemini eyaletler üzerine kurmak istemesi, kuvvetler ayrılığını getirmek istemesi ve başkan katındaki ağırlığıyla tepki çekiyor. Başkan, ona karşı duyulan husumeti önleyemiyor, “Ne de olsa, yabancı bir piç” ve kabineden istifasını kabul ediyor.
Onca muhteşem başarılarla, bir ulusun kaderini değiştirenlerin başında gelenlerden Hamilton, bir akşam yemeğinde hayati bir hata yapıyor. Yanında oturan ABD Başkan Yardımcısı Burr’a, “kızıyla ensest ilişki kurduğu imasında” bulunuyor. Burr bu iddiaya müthiş öfkeleniyor, ertesi gün Hamilton’u düelloya davet ediyor.
Düello ikisinin de sonu oluyor. Hamilton hayatını kaybederken, Burr da başkanlık hayallerine son noktayı koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz, ücretsiz hizmet vermektedir. Hizmetlerin devamı için takdir edileceği üzere reklam ve reklam gelirlerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu nedenle, sitemizde gezinebilmeniz için lütfen öncelikle reklam engelleyici programı kapatınız!