GaleriTarih

Tarihin Tozlu Yapraklarında Yer Almış, Şok Edici 15 Fotoğraf

“Bir fotoğraf, binlerce söze bedeldir” sözünü kanıtlar, fotoğraf karelerine yansımış unutulmaz tarihi anlar.

1. AİDS’li Bir Evladın Son Anları

David Kirby, eşçinsel bir aktivist idi. 1980’lerde başladığı eşcinsel mücadelesi, AİDS olduğunu öğrendiği tarihten itibaren bu hastalıkla da mücadeleye dönüştü. 3 yıl boyunca AİDS ile savaştı.

Yukarıdaki fotoğraf, Kasım 1990 yılında, LIFE dergisi için, farkındalık yaratmak ve AİDS’e ilgi çekmek için çekildi. Eşçinsel aktivistliği döneminde ailesinden uzak ve küs kalan, hastalığının ağırlaşması sonrasında ise ailesinin de yanında yer aldığı Kirby’nin acı ve keder yüklü bu fotosu, AİDS’in kamuoyunun bakışını tamamen değiştirmiştir.

Kirby, Nisan 1991 de hayatını kaybetmiştir.


2. Bizon Kafataslarından Dağ – ABD, 1870

Bu şok edici, yürek burkan görüntü, ABD’de çekilmiştir.

Bizonların Amerika kıtasında bilinçsizce avlanılması sonucu bir çok türünün nesli tükenmiş, birçok türününse tükenme tehlikesi sürmekte…

1800’li yıllarda sayılı milyonlarla ifade edilen bizonların sayısı 20.yy’ın başında binlerle ifade edilecek kadar düşmüştü.

Bu nadide hayvanlar Başkan Théodore Roosevelt’in çabaları ile koruma altına alınmış ve günümüzde bizon sayısı 300 bin’e kadar yükselmiştir.


3. Donmuş Sovyet Askeri

Fin askerleri tarafından, Sovyet birliklerini korkutmak için desteklerle karlar arasına montelenmiş, soğuktan donan bir Sovyet askeri, 1938.

Finli askerler, soğuktan donarak ölen Sovyet askerini psikolojik savaş malzemesi olarak böyle kullanmış.


4. Havuzsuz Yüzme Dersleri

1922 yılında, ABD’de havuza girişin ön şartı, yüzme dersi almak idi. Ama bu bildiğiniz, havuzlarda verilen yüzme dersleri değildi.


5. Kendi Kendine Yanan Adam

1972 yılında vuku bulan, halen gizemini koruyan bir vaka. Resimdeki bacak, hiç bir belirgin sebep yok iken ani beden patlamasına bağlı olarak kendi kendine yanan bir adamın fotoğrafı


6. İntihar Eden Kız

Fotoğraf 1909 yılında intihar eden Loana adlı bir genç kıza ait.

Korkunç olan fotoğraf değil, genç kızın intihar şekli. Ölene kadar kendi kanını içerek hayatına son vermiş. Tarihte benzer başka bir intihar yok.


7. Hayata Son Bakış

1985 yılında Kolombiya’daki Navado del Ruiz volkan patlaması sonucu Armero kenti yok oldu. Küçük Omayra Sanchez üç gün boyunca çamur içerisinde, cesetler arasında mahsur kaldı Franck Fournier’in fotoğrafını çektiği küçük kız ne yazık ki kurtarılamadı.


8. Ölüm Atlayışı

11 Eylül 2001 saldırıları sırasında, içeride yanmaktansa İkiz Kuleler’den atlayan bu kişinin fotoğrafı tüm dünyaya yayıldı. O sırada fotoğraf makinasının arkasında Richard Drew vardı.


9. Ölüm Protestosu

Haziran 1963’te Vietnamlı keşiş Thich Quang Duc, Budist karşıtı eylemleri protesto etmek için Saygon sokaklarında bedenini ateşe verdi.


10. Albayı Öldüren Foto

Yine Saygon’da, İsyancı bir Vietkong’un polis şefi tarafından sokak ortasında infazını gösteren bu fotoğraf, Eddie Adams’a Pulitzer ödülünü kazandırdı. Fotoğrafçı şu kelimeleri kullandı: “Albay, tutsağı öldürdü, ben de fotoğraf makinemle albayı öldürdüm.”


11. ABD’de Irkçı Linç

Bu ünlü fotoğraf, 1930 yılında beyaz bir kadına tecavüzle suçlanan iki siyahî gencin, 10 bin kişilik beyaz bir kalabalık tarafından linç edilişini gösteriyor.


12. Auschwitz toplama kampları

Nazi doktoru Fritz Klein, Bergen Belsen toplama kampında cesetler arasında kaybolmuş durumda.


13. Güvensiz Yangın Merdiveni

1975’de Boston’da bir kız çocuğu ile bakıcısı apartmanın yangın merdiveninin çökmesiyle düşmeye başlıyorlar. 


14. Bir Rus ajanı, Finlandiya’daki infazı sırasında gülümserken, 1942.

Doğu Karelya, Rukajarvi`de çekilen bu fotoğrafta, Rus ajanı onu infaz eden memura bakarak gülüyor, Kasım 1942.

Bu trajik bir fotoğraf değil mi? Karlarla kaplı bir ormanda, bir kaç saniye sonra öleceğini ve belki de hiç kimse tarafından hatırlanmayacağını bildiği halde nasıl da gülümsüyor. Hayatı bir kaç saniye sonra sona erecek. Gülümsemekten başka yapılacak daha mantıklı ne var ki? Bu gülümseme, onun belki de son karşı koyuşu, başkaldırışı.

15. Siperde donarak ölen 2 Sovyet eri, Finlandiya, 1940.

Sovyetler, birliklerini Finlandiya ön cephelerine kadar getirmek zorundaydı. Bazı Sovyet askerleri güneyliydi ve Finlandiya` da soğuk kış şartlarına alışkın askerlerle karşılaştırıldığında, kışın bu kadar zor şartlarda geçeceğini düşünmüyorlardı. Yiyecek ve erzak sıkıntısı çok büyüktü ve kış şartlarında savaşmak için yeterli eğitim ve teknikleri yoktu. Siperleri çalı çırpı ile kaplayıp, üzerini karla örterek sıcaklığı 1, 2 derece artırmaya çalışıyorlardı.

Recommend0 recommendationsPublished in Galeri, Tarih
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.