Son Ciğer Sökücü

4 Mart 2020

Ciğerci, Kebabçı ustamızın bir diğer marifetini biz öğrenmiş olduk. Fotoğrafın arka planındaki asılı yazıları göz gezdirirseniz siz de öğreneceksiniz!

Basamak Yükseltme Hakkı ve Basamak Yükseltme Primlerinin Hesaplanması

2 Mart 2020

Basamak yükseltme olanağı sağlayan yasa ile konuya ilişkin uygulamayı biçimlendiren diğer düzenlemeler, primlerinin sosyal güvenlik kuruluşu tarafından sigortalılık süreci içerisinde tahsil edilip nemalandırılması ve aktüeryal dengeyi bozmayacak biçimde sigorta yardımlarına yansıtılması gerekleri gözetilerek oluşturulmuş; prim borcunun, basamakta bekleme süresini tamamlayacak olan ayların primleri ile basamak yükseltme farkı da gözetilerek, sigortalının talepte bulunduğu tarihte yürürlükte olan …

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehninin Kuruluşuna İlişkin Güncel Sorunlar

27 Şubat 2020

Medeni Kanun uyarınca zilyetliğin devredilmesi suretiyle taşınırlar üzerinde rehin kurulması birçok işletme açısından faaliyetlerini sürdürmeyi zorlaştıracak, gelir elde etmelerini engelleyecek bir yöntemdir. Bu sebeple ticari işletmeleri rahatlatacak ve finansmana erişimlerini kolaylaştıracak en iyi yöntem teslimsiz taşınır rehnidir.

Aile Konutu Davaları

25 Şubat 2020

Bir konutun aile konutu olmasına karşılık diğer eşten habersiz olarak satılması ya da üçüncü bir kişi yararına ipotek verilmesi hallerinde satışın iptali, ipoteğin kaldırılması davaları aile konutu davaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kira Borcunda İspat Yükü

24 Şubat 2020

Kira borcuna itiraz eden borçlu kira ilişkisine itiraz etmemiş alacaklı görünen kişiye borcunun olmadığını beyan ederek takibe itiraz etmiştir. Bu durumda kira borcunun ödendiğini ispatlama yükümlülüğü borçluya düşer.

Geçersiz Sözleşme * Ödenen Bedelin İadesi

24 Şubat 2020

Geçersiz taşınmaz sözleşmesi sebebiyle ödenen bedelin iadesinde sebebsiz zenginleşme ilkeleri dikkate alınır. Bu duruma göre TEFE-TÜFE endeksleri, altın ve döviz kurlarındaki artışlar, memur ve işçi ücretlerindeki artışlar gözetilerek güncelleme hesabı yapılmalıdır.

Kira Sözleşmesinde Kefalet

24 Şubat 2020

Kefaletin geçerli olabilmesi için kefalet süresinin ve kefilin sorumlu olacağı miktarın sözleşmede gösterilmesi gerekir. Kefalet süresinin ve kefilin sorumlu olacağı azami tutarın gösterilmemiş olması halinde kefalet kira sözleşmesinde belirlenen kira süresi için geçerlidir.

25 barodan ortak açıklama: Tarihin en ağır yargı krizini yaşıyoruz

24 Şubat 2020

Baroların ortak bildirgesinde “Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır. Mahkemeler verdikleri kararlar sonrasında dağıtılmakta, karar veren yargıçlar hakkında henüz imzalarının mürekkebi dahi kurumadan soruşturmalar açılmakta, yargıç bağımsızlığı ilkesi her geçen gün yeni bir örnekle ihlal edilmektedir. ” denildi.

Kant’ın Hak Öğretisinde Kazanılmış Hak – Doğal Hak Ayrımı

24 Şubat 2020

Doğal Hak – Pozitif Hak ayrımı ile Immanuel Kant’ın ona alternatif olarak getirdiği Doğuştan Gelen Hak – Kazanılmış Hak ayrımı kaba hatlarıyla birbirine yakın ayrımlardır. Yaşama Hakkı bu anlamda bir Doğal Hak olduğu gibi aynı zamanda Doğuştan Gelen Haktır. Eşya üzerinde sahip olunan haklar çoğunlukla bu anlamda birer Pozitif Hak olduğu gibi Immanuel Kant’ın ayrımı …

Soyduğu Ev Sahibinin Pedofili Olduğunu Öğrenen Hırsızın Vicdanı ile Savaşı

24 Şubat 2020

Ülkede üç vuruş yasasına göre, daha önce hırsızlıktan dolayı giydiği hükümlerden dolayı , yapmış olduğu üçüncü hırsızlık suçundan dolayı müebbet hapis cezası alması söz konusu idi. Ancak bir yandan da girmiş olduğu evin sahibinin pedofili olduğunu anlamıştı. Bu noktadan sonra hırsızın artık yüzleşmesi gereken bir vicdan savaşı bekliyordu. Ya kendini ihbar edecek ve müebbet hapis cezası alma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak, ya da bir pedofiliyi ihbar ederek aleyhinde ifade verecekti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ücretsiz olan sitemizin gelişimi için reklam gelirleri, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir. Bu nedenle reklam engelleyici programınızı kapatmanızı rica edeceğiz.