Zaman Yolculuğunun Kanıtı Olarak Gösterilen 5 Kayıt

İnternette, zaman yolculuğunun kanıtı olarak gösterilen bir çok argüman bulunmakta ve bir çok komplo teorisi üretilmiş durumda. İnananların olduğu kadar inanmayanların da yoğunlukta olduğu bu tartışmada zaman yolculuğunun olduğunu kanıtladığı söylenilen, en popüler 5 kaydı fikirlerinize sunuyoruz.

1 – Mike Tyson – Peter McNeeley Boks Maçında Kameralı Telefon Kullanan Adam

Şimdi veya gelecekte zaman yolculuğu yapma konusunda bir teknoloji gerçekten varsa/olacaksa, bu teknolojiyi, elinde bulunduranların/bulunduracakların  Mike Tyson ve Peter McNeeley arasındaki boks maçını izlemek için kullanacaklarına inanmak zor; Kullanacaklarsa da bunu Tyson’ın Evander Holyfield’ın kulağını ısırmasını durdurmak için kullanmaları bize daha mantıklı gelmekte 🙂

Klipte, bir çeşit seyyar elektronik cihaz gibi görünen şeyin arkasında arka planda bir izleyici görülmekte. Sene 1995. Gizem, kayıtta, arka planda görülen cihazın, bugünlerde akıllı telefonlarda gördüğünüz gibi bir kamera objektifine benziyor olmasından kaynaklanmakta. 

Karşıt görüşte olanların bu görüntüye getirdikleri yanıt ise kişinin elindekinin kameralı cep telefonu değil Casio QV-100 dijital kamera olduğu yönünde.

Casio QV-100 (1995)

1995 yılında üretilmiş olan Casio QV-100 LCD kamera da işte bu!

Yorumu sizlere bırakıyoruz.

2 – Yıl 1938 ve Cep Telefonu?

1938 yılına ait bir videoda bir kadının aynı cep telefonuna benzeyen bir cihaz kullanırken görülmekte. Siyah beyaz görüntülerde genç kadının kablosuz bir cihazı kulağına götürerek konuşmakta. 

Bu videoya, kimileri cep telefonunun çok önceden icat edildiği yönünde yorumlar getirmişler, kimileri ise görüntüdeki kadının bir zaman gezgini olduğunu ve  zamanda yolculuk yaparken bir şekilde cep telefonu servisini kullanabilme yolunu da bulduğunu iddia etmişlerdir.

Youtube’da görüntüleri izleyen bir kişi de telefonu kullanan kadının büyük annesi olduğunu iddia etmiştir.

Kullanıcı bu kadının gerçekten telefon kullandığını fakat bu cihazın Massachusetts’da savaş öncesi bir iletişim fabrikası tarafından geliştirilen bir prototip olduğunu ifade etti. Filmde şık bir kadın o dönemin elbiselerini giymiş olarak kalabalık arasında yürüyerek elindeki cihazla konuşurken görüntüleniyor. Cihazı kulağına götüren kadın konuşuyormuş gibi gözükürken cihaz tıpkı modern cep telefonu boyutunda görülüyor. Görüntülerin ABD sanayi devi Dupont’a ait bir fabrikada çekilmiş olduğu iddia ediliyor. 2012 yılında sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmaya başlayan video, 2013 ylında Youtube’da Planetcheck kullanıcı adına sahip birinin görüntünün gizemini çözdüğünü iddia etmesi sonucu tekrardan gündeme geldi. Planetcheck açıklamasında, ‘Bu kadın benim büyük annem Gertrude Jones’dur. Görüntü çekildiğinde 17 yaşındaymış. Ona bu videoyu sorduğumda bana o günü gayet net hatırladığını söyledi. Bana fabrikada bir telefon haberleşme bölümü olduğunu söyledi‘ dedi. Planetcheck ayrıca büyük annesinin kendisine o zamanlarda kablosuz telefon deneyi yapıldığını ve kendiyle birlikte 5 kişiye bir hafta boyunca kablosuz telefonlar verildiğini ve deneme yaptıklarını söylediğini ifade etti.

3 – Charlie Chaplin’in 1928 tarihli Circus Filminde Bir Zaman Gezgini mi Var?

Charlie Chaplin’in 1928 tarihli “Circus” adlı filminde oldukça ilginç bir sahne bulunmakta.

George Clarke isimli bir sinemaseverin fark ettiği sahnede sokaktan geçen bir figüran, cep telefonuyla konuşuyormuş gibi hareketler yapıyor.

1928 yılında cep telefonu denilen kavram henüz ortada yokken, bu telefon ile konuşur gibi davranan bayanın sırrı henüz çözülmedi.

Şu ana dek ortaya atılan teorilerden en kuvvetli olanı, kadının elinde bir ayakkabı ya da başka bir cisim olması ve set ekibinden biriyle konuşarak kameranın önünden geçiyor olması yönünde. Teoriler arasındaki en uçuk teori ise, içerik konumuzu oluşturan  bu kadının bir zaman yolcusu olması ve yanlışlıkla kameralara yakalanması.

4 – 1948 Tarihli Filmde iPhone?

Bu teori biraz komik. Henry Fonda ve Shirley Templete’in başrolde oynadıkları 1948 tarihli “Ford Apache” filminde, bir sahnede Fonda’nın elinde kurcaladığı görülen şeyin iPhone olduğu konusunda iddialar internette hala dolaşmakta.

Bu teorinin kabulü,  Henry Fonda’ya bir zaman gezgini olduğunu kabul etmemize bağlı. Ancak  Fonda’nın, iPhone’nun icadından önce öldüğü de bir gerçek.

Teoriyi ortaya atanlara karşı gelen çoğunlukta kesim ise, Fonda’nın elinde bir defter olduğu yönünde yorumlarda bulunmuşlardır.

5 – 1940 Yılındaki bir Köprü Açılışında T-Shirtü ve Güneş Gözlüğü ile Bir Hispter

Kanada’da bir köprü açılışında çekilen fotoğrafa yansıyan hipster kılıklı, modern saç modeline sahip, elinde ufak bir fotoğraf makinesi taşıyor gibi görünen ve günümüz güneş gözlüğü takan adamın kim olduğu hâlen gizemini koruyor. Fotoğrafın aslı Kanada’da bir müzede korunuyor ve uzmanlar bunun kesinlikle hileli bir fotoğraf olmadığını söylüyor. Bu zaman yolcusunun tarihin daha önemli olaylarına tanık edebilecekken neden Kanada’daki bir köprü açılışına katıldığı ise ayrı bir konu tabii

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Music

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin TBMM Genel Kurulu’nda Kabul Edilen İlk Paketinde Hangi Düzenlemeler Bulunuyor?

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı...

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin İlk Paketi Adalet Komisyonunda Kabul Edildi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı...

Kıyı Kullanımı, Kıyı İşgali ve Sorunları

Kişisel menfaatler ile kamu yararının çatışmaya başladığı anda, merkezi idare ile mahalli idareler de bir biri...

Ecrimisil ve Uygulama Esasları

Ecrimisili, diğer tabiri ile haksız işgal tazminatını tanımlamak gerekirse; bir malın sahibi ve/veya idarenin izni bulunmaksızın...

Yıkım Kararları ve Uygulama Esasları

İdare tarafından alınan yıkım kararlarının konusu mülkiyettir.  Anayasal bir hak olan mülkiyet hakkının konusunu oluşturması sebebiyle...