Büyüleyici 9 Adet Simgesel Anıt

Bu içeriğimizi1 Dakika, 42 Saniyede okuyabilirsiniz!

Kimisi dünyanın en yüksek gökdeleni, kimisi modern mühendislik harikası olarak kabul edilen dünyanın en büyük barajlarından, kimisi uzunluğu 15 km liği bulan taş ordusu ile çin hükümdarın anıt mezarı. Tek ortak noktaları büyüleyici olmaları..

Hoover Barajı

Modern mühendisliğin zaferi olarak nitelendirilen Hoover Barajı 1930’lu yıllardan günümüze, dünyanın en büyük barajlarından birisi olma özelliğini devam ettirmiştir. Bu devasa yapı Arizona ve Nevada sınırlarında bulunan 2080 MW gücünde Las Vegas gibi ABD’nin kalabalık şehirlerinin elektrik ihtiyacını karşılamakta.

Kolorado Nehrinin Black kanyon bölgesinde inşa edilmiştir. İnşaatı 1931 ile 1936 yılları arasında süren baraj, ABD başkanı Franklin Roosevelt tarafından 30 Eylül 1935 tarihinde hizmete sunulmuştur. Barajın inşaası, binlerce işçinin çalışmasına ve yüzün üzerinde işçinin ise hayatına mâlolmuştur.

Baraj, inşaası sırasında 10.000 ile 20.000 arasında işçiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam olanağı yaratmıştır. Bunun yanında 200’den fazla mühendis baraj inşaatının çalışmalarında yer almıştır. Bu denli büyük bir proje inşaatının yakın alanlarında işçiler için özel kamplar kurulmuş ve çalışmalara hız kesilmeden devam edilmiştir. Barajı inşa etmek için insangücü, malzeme ve kaynakları temin etmek üzere konumun nüfus merkezleriyle büyük ulaşım hatlarına yakın olması gerekmekteydi. Bu proje ABD’nin en yüksek kemerli barajının olması yanında federal hükümetin üstlendiği en büyük bina projesidir.

165 milyon dolar maliyete sahip olan barajın finansmanı Amerika Federal Hazinesi tarafından karşılanmıştır. Barajın ürettiği elektrik 2017 yılında kadar imzalanan sözleşmeler bitene kadar Arizona’da 15 bölgede faaliyet gösteren Batı Bölgesi Güç İdaresi tarafından Arizona, California ve Nevada’ya pazarlanmaktadır. Bu gücün %56’lık büyük kısmı Güney California kullanıcılarına %25’i Nevada’ya ve %19’u da Arizona’daki tüketicilere temin edilmekte. Güç satışlarından elde edilen gelirin çoğu barajın işletme ve bakım masraflarına harcanmaktadır. Hoover barajının oluşturduğu göl ve bunun yanında sağladığı kontrollü akış elektrik üretimi ve sulamanın yanında birçok faaliyet için önemli kullanım alanı oluşturmaktadır. Yüzme, kürek, balıkçılığın yanında turistik gezi gibi faaliyetleri gerçekleştirmek için her yıl 9 milyondan fazla ziyaretçi burayı ziyaret etmektedir. Ayrıca Hoover Barajı’nın oluşturduğu, Milli Park Servisi tarafından kontrol edilen göletler büyük rekreasyon alanları oluşturmaktadır.

Kaynak: wikipedia – http://www.elektrikport.com/

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Yorumda Bulunun!

Ankahukuk.Com
Logo
Yeni Üyelik Kaydı
Şifreyi Sıfırla