Daha Neler Göreceğiz? Hakim, Davacı Vekilinin Etek Boyuna Taktı. İnanamayacaksınız!

Bu içeriğimizi46 Saniyede okuyabilirsiniz!

İstanbul Anadolu İş Mahkemesi’nde süren bir davanın duruşmasında, Duruşma Hakimi, Davacı Vekili’nin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 cm yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına ve etik kurallarına aykırı olduğu tespitinde bulunarak durumun Baro Başkanlığı’ndan sorulmasını karara bağladı.

Açılan bir işe iade davasının bilirkişi raporuna karşı beyanların alınacağı duruşmasında, Mahkeme Hakimi, Davacı Vekilinin diz üstü eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 cm yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına ve etik kurallarına aykırı olduğu tespitinde bulundu. Tespitini duruşma tutanağına geçiren Mahkeme Hakimi, durumun Avukatlık mevzuatına ve etik kurallarına aykırı olup olmadığı konusunda dinleyici sıralarında bulunan avukatlara sordu. Davalı vekilinin bu yaklaşımın özgürlük alanına müdahale niteliğinde olduğu yönündeki görüşünü dikkate almayan Mahkeme Hakimi, Yazı işleri Müdürünü duruşma salonuna çağırdı ve durumu İstanbul Barosu Başkanlığına soracağını, bunun için de Davacı Vekilinin eteğinin ve bacağının cep telefonu ile fotoğraflandırılmasını istedi.

İnanılması güç ancak maalesef bu aktardıklarımız gerçek. Artık daha göreceğimizi tahmin edemiyoruz.

Olaya ilişkin duruşma zaptı:

4 Yorum
 1. Gösterilen tepki ve verilen tepki çok iyiydi. Keşke mesleğin onuru ve geleceği için mevcut sorunlara karşı gösterilecek tepkiler de bu kadar şiddetli olsaydı.

 2. Etek boyu ölçen hakimin sakal operasyonu

  İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir işe iade davası duruşmada hakim Mehmet Yoylu ile avukat arasında ‘etek boyu’ tartışması yaşandı. Hakime kendisinin de sakal bırakamayacağı ihtarında bulunuldu. Bunun üzerine hakim Yoylu sakalını keserek tekrar salona girdi. Hakimin traşı çok işe yaramadı HSK tedbiren Yoylu’yu görevden uzaklaştırdı.

  Hakim Mehmet Yoylu’ya avukat tepkileri ise şöyle:

  “Madem o kadar atar yapıyorsun hemen kaşları göz arasında gidip sakal neden kesiyorsun be korkak . İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi”

  “İstanbul Anadolu 2.iş mahkemesi hakimi. Yönetmeliğe göre “Hakimler hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz” Siz bir kadının etek boyuna bakacağınıza dönüp bir aynaya baksaydınız da sakallarınızı görseydiniz. “Bu ne perhiz , bu ne lahana turşusu” demezler mi adama?”

 3. Hakimler ve Savcılar Kurulu, İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hâkimi Mehmet Yoylu hakkında soruşturma başlattı.
  HSK 2. Daire’nun, gün içinde de toplanarak Yoylu’nun açığa alınıp alınmayacağını görüşmesi bekleniyor.
  HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada“Soruşturma izni verdik. Gereğini yapacağız, kamuoyu merak etmesin” dedi.

 4. TBB’DEN AÇIKLAMA

  Türkiye Barolar Bilriği’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Anadolu Adliyesi İş Mahkemesinde üzücü bir olay yaşanmıştır. Mahkemenin hakimi, bir kadın avukatın kıyafetine karışmıştır. Yetkisini kötüye kullanmıştır. Mahkemesini küçük düşürmüştür. Aynı zamanda meslektaşımızı bu şekilde baskı altına almış ve taciz etmiştir. Yargılama yaptığı işi bırakıp, meslektaşımızı kılığı kiyafeti yüzünden yargılamaya kalkışmıştır. Hatta fotoğrafını çekmeye teşebbüs etmiştir. Bu hakim daha önce Balıkesir’de bir meslektaşımıza kürsüden hakaret edip onu darp etmiş olan bir kişidir. Sorunludur. Bugün yaşanan olay bu kişinin hakimlik görevine o olaydan sonra devam ettirilmiş olmasının sonucudur. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu tarafından derhal HSK ile görüşülmüştür. HSK, hakim hakkında şu an itibariyle soruşturma açmıştır. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Kuşkusuz bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz”.

Yorumda Bulunun!

Ankahukuk.Com
Logo
Yeni Üyelik Kaydı
Şifreyi Sıfırla