Perşembe, Eylül 21, 2023
Ana SayfaMakaleRoma Hukuku Perspektifinden 15. Yüzyıl Polonya’sında Boşanma

Roma Hukuku Perspektifinden 15. Yüzyıl Polonya’sında Boşanma

Tarih:

Roma Hukuku, milâttan önce sekizinci yüzyıldan, milâttan sonra 565 yılında Doğu Roma İmparatoru Justinian’in ölümüne kadar Roma ve Roma hâkimiyetindeki ülkelerde uygulanan bir hukuk sistemi olup; Hristiyanlığın kabulü ve üniversitelerin açılmasıyla birlikte Avrupa’ya yayılarak, zamanla değişime uğramıştır. Dinî etkinin, bilhassa medenî hukuk alanında görüldüğü Roma Hukukunun tesiri altında kalan ülkeler arasında Polonya da yer almaktadır.

Kayıtlardan, çeşitli sınıflara mensup insanların başta şiddet olmak üzere aileleri içindeki farklı anlaşmazlıklar nedeniyle mahkemelere başvurarak, sorunlarına çözüm aradıkları bilinmektedir. Ancak toplum içinde belirli bir ölçüde şiddetin hoş karşılandığı Orta Çağ Avrupa’sında, sebebi her ne olursa olsun daima eşleri uzlaştırmaktan yana olan mahkemelerin zaman zaman bu durumu tolere ettikleri anlaşılmaktadır. Bunun neticesinde ise gerek kadınların, gerekse erkeklerin bazen mağdur, bazen kusurlu addedildikleri boşanma davası süreçleriyle karşılaşılmaktadır. Bu noktadan hareketle ağırlıklı olarak yabancı kaynaklar kullanılarak hazırlanan çalışmamızda, Roma Hukuku bağlamında XV. yüzyılda Polonya’da yaşanan boşanma davaları ele alınmıştır.

Dr. Ebru Emine OĞUZ – ouzebru2000@gmail.com

ADALET DERGİSİ 2023 YILI 70. SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ankahukuk
ankahukukhttp://www.ankahukuk.com
Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İlginizi Çekebilir

7418 Sayılı Kanun İle Yapılan Değişiklikler Çerçevesinde Artırma İlânı

Cebri icra hukukunda temel paraya çevirme yöntemi açık artırma...

Karşılaştırmalı Hukuk Perspektifinden Babalık Karinesi

Dünyadaki pek çok hukuk düzeninde olduğu gibi Türk hukukunda...

Türk Borçlar Kanunu Ve Viyana Satım Antlaşması (Cısg) Çerçevesinde Alıcının Yükümlülükleri

Türk Borçlar Kanununa göre satış sözleşmesi, satıcının, satılan malın...

Türk Medeni Kanunu’nda Düzenlenen Komşuluk Hukukundan Doğan Mülkiyet Kısıtlamaları

Türk Medeni Kanunu’nda taşınmaz mülkiyetine ilişkin birtakım kısıtlamalar öngörülmüştür....

Siteden