Usul Hukuku

Tanıklık (Şahitlik) Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Şahitlik yapacak kişinin tarafsız olması ve doğruları anlatması beklenir. Duruşmayı izlediğiniz takdirde etkilenmeniz, olayları anlatan diğer kişileri dinleyip şaşırmanız ihtimali doğacağı için sıra size gelene kadar dışarıda beklemek zorundasınız.

Tanık (Şahit) Ne Demektir?

Tanık (şahit), dava konusu olay hakkında bilgi sahibi olduğu bilinen; ancak davaya taraf olmayan kişilerdir.

Tanıklık Zorunlu mudur?

Evet. Tanık olarak gösterilen kimse Cumhuriyet Savcısına, hakime veya mahkemeye gelmek, bildiklerini anlatmak ve doğru söylediğine dair yemin etmek zorundadır. İstisnai durumlarda kanunda sayılan kişiler tanık (şahit) olmaktan çekinebilirler. Bu konuda aşağıda bilgi verilmiştir.

Bilmediğim Konuda Tanık Olarak Gösterildim, Ne Olacak?

Tanık olarak gösterildiğiniz olayda bilgi sahibi değilseniz mahkemeye gidip, bilgi sahibi olmadığınızı bildirmeniz ve gerekirse doğru söylediğinize dair yemin etmeniz gerekir.

Gitmezsem Ne Olur?

Tanıklık için adliyeye gitmezseniz polis ya da jandarma zoruyla götürülebilir ve gitmemeniz halinde bundan doğan masrafları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gidemeyecek Durumdayım, Ne Olacak?

Mazeretinizi derhal çağrıldığınız mahkemeye yazılı olarak bildiriniz. Size gelen çağrı kâğıdında (davetiyede) sizi çağıran mahkeme ve dava numarası yazılıdır. O mahkemeye hitaben, dava numarasını da belirterek bir dilekçe yazmalısınız. Ancak her türlü mazeretin kabul görmeyeceğini unutmayınız. “Çok işim var”, “o gün arkadaşımla buluşacağım”, “dükkânda duracak kimse yok” gibi beyanlar mazeret sayılmaz.

Ne Anlatmam Gerekir?

Yargılama konusu olaya/olaylara ilişkin bizzat gördüğünüz/bildiğiniz durumları anlatınız. Doğru olduğuna inanıyor olsanız dahi doğrudan doğruya şahit olmadığınız şeyleri anlatıyorsanız mutlaka bunu belirtiniz. Örneğin boşanma davasında tanıksanız ve Ahmet’in karısını dövüldüğünü etraftan sürekli duyduğunuz için biliyorsanız; Hâkim size “Ahmet karısını döver miydi?” diye sorduğunda; “Evet, Ahmet karısını döverdi” değil, “Evet, komşular Ahmet’in karısını devamlı dövdüğünü söylerlerdi” diye cevaplayınız.

Yalan Söylersem Ne Olur?

Yalan tanıklık suçtur. Hâkim yalan söylediğinizi düşünürse hakkınızda işlem yapılması için Cumhuriyet Savcılığına bildirir. Hapis cezası alabilirsiniz. Bu durum sabıka (adli sicil) kaydınıza işlenir. Yalan söylediğiniz sonradan anlaşılırsa önceki mahkeme kararı geçersiz sayılıp yeniden yargılama yapılabilir. Hapis cezası dışında karşı tarafın tazminat talebiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

İfademi Yazılı Versem Olmaz mı?

Kural olarak hayır. Tanık olarak hâkimin karşısına geçmek ve sorularına sözlü olarak cevap vermek zorundasınız. Ancak rakama ilişkin sorular veya teknik konular gibi yazılarınıza ihtiyaç duymadan net cevap veremeyeceğiniz konular olursa hâkimden bu konuda izin talep edebilirsiniz. Yasal bir sebep olmaksızın tanıklıktan veya yeminden çekilirseniz hakkınızda disiplin hapsi uygulanabilir.

Ancak hâkim gerekli görülen hâllerde, tanığın sözlü olarak dinlenmesi yerine, belirlenecek süre içinde cevaplarını yazılı olarak bildirmesi için tanığa soru kâğıdı gönderilmesine karar verebilir. Hâkim, verilen yazılı cevapların yetersiz olması hâlinde, tanığı dinlemek üzere davet edebilir.

İşim Çok, Önceden Gidip Mahkeme Kalemine İfademi Yazdırabilir miyim?

Hayır. İfade mutlaka hâkim tarafından alınır. Mahkeme kaleminde olsanız dahi ifadenizi önceden yazdırmanız mümkün değildir.

Mahkemeye Gideceğim, Ne Yapmalıyım?

Size gönderilen davetiyede hangi mahkemede hangi gün ve saatte dinlenmek üzere tanık olarak çağrıldığınız yazmaktadır. O gün ve saatte orada hazır bulunmanız yeterlidir. Duruşmada sizin dinleneceğiniz zaman geldiğinde mübaşir isminizi okuyarak sizi içeri alacaktır. Mübaşir çağırmadan salona giremezsiniz.

Neden Duruşmayı İzleyemiyorum?

Şahitlik yapacak kişinin tarafsız olması ve doğruları anlatması beklenir. Duruşmayı izlediğiniz takdirde etkilenmeniz, olayları anlatan diğer kişileri dinleyip şaşırmanız ihtimali doğacağı için sıra size gelene kadar dışarıda beklemek zorundasınız. Tanıklar ayrı ayrı dinlenir ama gerektiğinde yüzleştirilebilir.

Duruşmada Ne Yapacağım?

Kimlik kartınızı mutlaka yanınızda götürün. İçeri girdiğinizde önce kimlik bilgileriniz zapta geçirilip, kontrol edilir. Tarafları tanıyıp, tanımadığınız sorulur. Dava konusu olan olayla bir ilginiz bulunup bulunmadığı sorulur. Bu sorulara açıklık ve doğrulukla cevap veriniz. Yalan beyanda bulunmanın suç olduğunu unutmayınız. Tarafları tanıyorsanız veya dava konusu olan olayla bir bağlantınız, dava sonucu ortaya çıkacak durumdan bir menfaatiniz varsa mutlaka söyleyiniz.

İşim Gücüm Kaldı, Yol Masrafı Yaptım Bunlar Ne Olacak?

Harcadığınız zaman göz önünde tutularak size ücret takdir edilir. Ayrıca başka bir şehirden geldiyseniz yaptığınız seyahat ve ikamet masraflarının karşılanması yasanın size tanıdığı bir haktır. Bu masrafları savcılıktan veya mahkemeden talep edebilirsiniz.

Mahkemeye Gideceğime Notere Gitsem Olmaz mı?

Hayır. Noter huzurunda verilen ifade tanık beyanı yerine geçmez.

Tanıklıktan Çekinme Ne Demektir?

Tanıklık yasal bir yükümlülüktür. Ancak kişinin bir yakınını zor durumda bırakacak olması hayatın gerçekleriyle ve adaletle bağdaşmaz. Ayrıca bu kişilerin verdiği ifadenin güvenilir olup olmadığı her zaman tartışmalı olacaktır. Bu nedenle bazı kişiler için istisna getirilmiş ve onların tanık olmaktan vazgeçmelerine olanak tanınmıştır.

Kimler Tanıklık Etmekten Çekinebilir?

Hukuk davalarında taraflardan birinin; Ceza yargılamasında şüpheli veya sanığın, 
• Nişanlısı, 
• Evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi eşi, • Kendisi veya eşinin altsoy veya üstsoyu (anne, baba, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba), 
• Arasında evlatlık bağı bulunanlar, 
• Hukuk davalarında üçüncü derece de dâhil olmak üzere kan veya kayın hısımları (kardeş, kardeşin çocuğu (yeğen), amca, hala, dayı, teyze ve eşinin aynı derece akrabaları), Koruyucu aile ve onların çocukları ile koruma altına alınan çocuk, 
• Ceza yargılamasında şüpheli veya sanığın üçüncü derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımları,
kişisel nedenlerle tanıklık yapmaktan çekinebilir.

Tanığın beyanı kendisine yukarıda belirtilen kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme hakkı olan kimselerden birine doğrudan doğruya maddi bir zarar verecekse veya aynı kişilerden birinin şeref veya itibarını ihlal edecek ya da ceza soruşturmasına veya kovuşturmasına sebep olacaksa tanıklıktan çekinebilir.

33 Yorum

 1. merhaba , 18 yaşında şahit olarak mahkemeye çağırıldığımızda ailemizin haberi olur mu ?

  1. Merhaba Özge Hanım;
   Mahkemenin özel olarak ailenin de haberi olsun şeklinde tanık olarak sizi dinleme kararı verdikten sonra yapacağı yargısal bir işlemi olmaz tabiki.

 2. Merhaba cekismeli bosanma Davaci durumundayim son durum; aile danismani velayeti anneye yani bana verdi bosanmayada uygun gordu..Kizim icinde davalinin esnek saatler gormesi dendi ama ben yatili kalmasini istemiyorum bunun icin ne gerekiyorsa yapmak istiyorum ne yapabilirim..? 

 3. Merhaba,

  Bir yakınım bir eve gitmiş ve ev takip edildiğinden, çıktığında polisler tarafından yakalanmış, ev fuhuş amaçlı kullanılıyormuş, evden çıkan bayanlara işlem yapılmış, yakınım hakkında polisler tutanak tutup 1 saat sonra bırakmış.

  Olay mahkemeye intikal etmiş, ilk duruşmaya katılamamış fakat karakoldan arayıp duruşma tarihini ve gitmeleri gerektiğini, "Şahısları tanımıyorum, tanık olmak istemiyorum, konuyla ilgim yoktur" demesinin yeterli olduğunu belirtmişler. 

  Sizce mahkemede ne yapmalı? Bu yeterli midir? Ne gibi hazırlık yapılmalıdır?

  Teşekkürler. 

  1. Mahkeme'den şahit olarak dinlenmek üzere çağırılmış ise gidilmesi gerekmektedir.

   Şahitlik yapacak kişinin   Mahkemede,  "ne biliyorsa, neye şahit olmuşsa"  onu aktarması gerekmektedir.

 4. Sanırım birde satma şüphesi varmış yüklü miktarda bulunduğu için öyle bi durumda ben nasıl etkilenirim tanıklık etmem gerekir mi yani o an orada da değildim 

 5. Merhaba nişanlım uyuşturucu kullanmak bulundurmak ve içmek suçlarından dolayı tutuklu fakat bunlardan benim haberim yoktu tutuklandıktan sonra öğrendim iftiraya uğradığını söyledi bu durumda ben de yakını olduğum için tanıklık yapmak zorunda kalır mıyım dava da benim adım geçer mi  

  1. Merhabalar Zeynep Hanım;

   Sadece uyuşturucu kullanma-bulundurma suçundan dolayı yargılama söz konusu ise, tanıklığınıza gerek olmaz. 

 6. Sayın Umut Mutlu Arslan;

  Sizi arayan polis memurundan dosya ve künyesi hakkında bilgi alabilirsiniz. İfade vermemeniz halinde, mahkeme veya savcılık makamı eğer Katar'da olduğunuzu ve adresinizi bilmiyorsa yakalama kararı çıkarabilir. Bu durum ise sınır kapılarında sizi sıkıntıya uğratabilir. 

  Dosya bilgilerine ulaştığınızda, Büyükelçilik veya varsa bulunduğunuz yerdeki konsolosluklar aracılığı ile dava ise mahkemeye, soruşturma aşamasında ise savcılığa adres bilgilerinizi gönderebilir ve bulunduğunuz yerde istinabe yolu ile dinlenmenizi isteyebilirsiniz.

 7. Eskiden çalıştığım yapi denetim firmasının  iş ile  ilgili bir davasına tanik olarak cagirildim. Ilgili polis memurundan telefonda,tanik olarak cagrildigimi öğrendim.yurt dışında çalışıyorum.katar da. Ancak Türkiye ye gidebilme durumum yok. Davanın adini dosyasını da öğrenemedim.

  1.dava hakkında nasıl bilgi edinirim.

  2.tanik olarak katar da elçilikte ifade veremezmiyim. 

  3.Tanıklık yapamazsam ilerde Tr ye izin için 6 ay sonra girmeye çalıştığımda havaalanında tutuklanirmiyim. 

  4.hakkimda yurt dışı çıkma yasağı gelirmi.bunu nasıl takıp edebilirim

  Tesekkurker

 8. Taha Bey;

  Soruşturma evresinde bir kere, bir kere de yargılama sırasında dinlenirsiniz!

  Melisa Hanım;

  Evet veya hayır şeklinde kapalı cevaplardan ziyade uçu açık cevaplar istenmekte.

  Nesli Hanım;

  18 den küçük olmanız, şahitlik etmenize engel teşkil etmez.

 9. Merhaba ben  18 gözükmüyor um kimlikte  şahit olarak yazarlarını acil cevap verirseniz sevinirim

 10. Merhabalar şu konuya bir açıklık getirirmisiniz; arkadaşım alkollüydü evine bırakmak için yolda gidiyorduk o sıra yoldan geçen biriyle tartıştı ve kavga ettiler ben her iki tarafı ayırdım polislik oldular bende tanık oldum ifade verdim benim akibetim ne olur mahkeme mahkeme uğraşırmıyım lütfen cevaplarsanız sevinirim 

 11. Merhaba ben bir olayda şahidim ama olay daha yargıya taşınmadı şuan savcılıkta ben şahit olmak istemiyorum. Savcilikta ifade verdim ne yapabilirim? Ve bana ifade verirken yönlendirme yaptılar.

  1. Ayşe Hanım, soruşturmaya konu olaylara şahit ve/veya olaylar hakkında bilgi sahibi iseniz şahitlik etmeniz mecburidir. Şahitliğe engel haliniz yok ise şahitlik etmek zorundasınız.
   Yönlendirme dediğiniz hususlar,beyanlarınızı olduğundan farklı vermenize ya da yanılgılı beyan vermenize yol açmış ise tekrar çağrıldığınızda ya da çağrılmayı beklemeden beyanda bulunabilirsiniz.

 12. Ali Bey; şahitçi?

  Şahit demek istiyorsunuz sanırız. Meramınızı biraz açıklarsanız cevaplandırmaya çalışırız.

  Mustafa Bey; maalesef bu durum sadece sizin başınıza gelen bir mağduriyet durumu değil. Bekleme, bekletilme durumu, duruşma sürelerinin uzaması nedeniyle yaşanabilmektedir. Tanıklık yapmadan gitmeniz durumunda, sonraki celse zorla getirme ile karşı karşıya kalabilirsiniz!

 13. Merhaba .Tanıklığım vardı.Belirtilen tarih ve saate hazırdım. Yalnız Salona belirlenen saate göre 2-2,5 saat geç aldılar.Buna hakları var mı ? Yada bizim bu duruma karşı hakkımız var mı ? Herkesin işi gücü var.Belli bir zaman bekledikten sonra tanıklık yapmadan gidebilir miyiz ?

 14. Binada çıkan bir kavga sonucu (aynı kat komşuların) taraflardan bir tanesi beni şahit olarak yazdırmış. Bende olayı olduğu gibi anlattım -binadaki sesler üzerine kapıya çıktığımda taraflar kendi hanelerinin kapıları önünde idi. Bildiklerim bundan ibarettir dedim. 

  Şöyle extereme bir durum var savunma sanayi personeliyim 6 ayda bir güvenlik soruşturmasi. geçiriyorum

  Bunun sorusturmama nasıl bir etkisi olur sicilim ile alakalı bir problem olurmu ??

  Şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. Merhabalar;
   Gördüğünüzü ve/veya bildiğinizi anlatmışsanız, soruşturmanıza hiç bir etkisi olmaz. Rahat olunuz!

 15. Dava açtığımız süre içinde şahitlik göstereceğimiz kişi askerde olması bir sakinca yaratır mı ? Yapabilir mi? 

 16. Merhaba Nursene Hanım,

  Tanık olarak gösterilmemişseniz,  duruşmayı izlemeniz için engel yasal bir durum yok demektir.

  Ancak olaylara şahit olduğunuz düşünüldüğünde, yargılamanın ilerleyen aşamalarında tanık olarak gösterilebileceğinizi ya da maddi hakikate ulaşılması için beyanlarınızın gerekli olduğu kanaati ile vicdanınızın sesine kulak verip tanıklık yapmak için müracaat edebileceğinizi de ihtimal dahilinde değerlendiriniz!

 17. Merhaba. Apartmanımızda bir aile var. Eşini sürekli dövüyordu ve aldattı. Şimdi eşi psikolojik destek alıyor ve boşanma yolunda adım atmaya çalışıyor. Benden şahitlik yapmamı istedi reddettim, (çünkü adam pislik biri konuşmayla düzelecek biri değil.karşı komşum ve benim bir ailem var bulaşmasını istemiyorum. ) ama yapabileceği haklar( anlaşmalı boşanma, şerh, kendine güvenmesi, vb) konusunda bildiğim kadarıyla msj ile bilgi verdim. Eşi o gün akşam eşimi beni aradı ve tehditler yağdırdı. Güvenliğimiz için olası ihtimaller çerçevesinde nasıl bir yol izlemeliyim.?

  1. Geçmiş olsun Hatice Hanım. 

   Gerçeklerin yargı makamları önünde anlaşılabilmesi için şahitliğinizin önemini aktarmamıza gerek yoktur sanırım. Ancak yapacağınız şahitlik sonrasında olası rahatsızlıklarınızı da gözardı etmemekteyiz. Bu konudaki takdiri ve durumun vicdani boyutunu size bırakmaktayız.

   Gerçekleştirilen tehdit eylemi ile ilgili olarak da en yakın karakola veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Telefon görüşmesine ve konuşulanlara tanıklık edebilecek kişileri de bu suç duyurusunda belirtmeniz gerekecek. 

   Can güvenliğinizin bulunmadığı ve tehditin ciddi boyutta olduğu kanısındaysanız yine karakoldan ve/veya savcılıktan suç duyurunuz ile birlikte gerekli tedbirlerin alınmasını talep edebilirsiniz.

 18. Merhaba ,çocuklarımın benim lehine şahitlik etmelerini babalarının duymasını istemiyorum.bu mümkün mü ? 

 19. Hukuki ve cezai konularda devletler arasında adli işbirliği sözleşmeleri mevcuttur. Sözleşmelerle belirlenen kaideler dahilinde istinabe talepnameleri hazırlanır ve tanığın bulunduğu ülkedeki adli yargı birimlerinden bu tanığın dinlenmesi talep edilir.

  1. Merhaba ben tanıklık olarak gosterilen kisinin eşiyim tanikliktan mahkemeye cikmadan reddetmek cekilmek istiyorum bu mumkun mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemiz, ücretsiz hizmet vermektedir. Hizmetlerin devamı için takdir edileceği üzere reklam ve reklam gelirlerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu nedenle, sitemizde gezinebilmeniz için lütfen öncelikle reklam engelleyici programı kapatınız!