Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaHukuk HavuzuCeza MuhakemesiAYM, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 273/1 Maddesinde Yer Alan "Hükmün Açıklanmasından İtibaren" İbaresini...

AYM, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 273/1 Maddesinde Yer Alan “Hükmün Açıklanmasından İtibaren” İbaresini İptal Etti

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

Hükmün açıklanması ile istinaf istemi ve süresini düzenleyen 5271 Sayılı Kanunun (Ceza Muhakemesi Kanunu) 231/1 ve 273/1 maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğu kanısıyla Anayasa Mahkemesi’ne bu kanun hükümlerinin iptalini isteyen bir mahkemenin yaptığı iptal başvurusu sonrasında, Anayasa Mahkemesi; 231/1 maddesinin Anayasa’ya aykırı olmadığı kanısına varırken, 273/1 maddesinde yer alan “..hükmün açıklanmasından itibaren…” ibaresini Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. Resmi Gazete’nin 24.10.2023 tarihli ve 32349 Sayılı sayısında yayınlanan karar, 9 ay sonra yürürlük kazanacak. Meclis’in bu süreçte, doğacak boşluk/boşluklar karşısında yasal düzenlemeler yapması gerekecek.

Hatırlanacağı üzere, Yargıtay 8. Ceza Dairesi de, 04.07.2023 tarihli kararı ile, “hüküm tarafların yüzüne karşı gerekçeleri ile birlikte açıklanmışsa istinaf süresinin tefhim tarihinden itibaren, gerekçeleri ile açıklanmayıp sadece kısa kararın açıklandığı kararlar yönünden ise; istinaf süresinin tebliğden itibaren başlayacağına” hükmetmişti.

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler