Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaEğitimPratik ÇalışmalarBorçlar Hukuku Özel Pratik Çalışması (Kira) – İÜHF – 16.01.2015

Borçlar Hukuku Özel Pratik Çalışması (Kira) – İÜHF – 16.01.2015

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Borçlar Hukuku kira konulu Özel Pratik çalışması
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ BORÇLAR HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER PRATİK ÇALIŞMASI
(Çift Numaralı Öğrenciler ve İkinci Öğretim Öğrencileri İçin)

16.01.2015

OLAY:

Ünlü bir şarkıcı olan (Ü) yaz boyunca sürecek sahne programı sebebiyle Bodrum’da aylık 10.000 TL kira bedeliyle üç ay için havuzlu müstakil bir ev kiralar. Eve yerleşen (Ü) kullanmak için havuzun doldurulmasını istediğinde tabanın çatlak olduğunu ve kullanılamaz halde olduğunu görür.

Ayrıca evin çeşitli odalarında bulunan klimalar da çalışmamaktadır. (Ü), malik (M)’yi arayarak derhal bu sorunların giderilmesini ister. Diğer yandan (Ü) mal sahibinin de onayıyla evde bulunan boş bir odaya özel ses yalıtımı yaptırarak bir ev sinema sistemi kurar. Kira dönemi geldiğinde (Ü) yalnızca kararlaştırılan kira bedelini öder. Bunun üzerine (M) evin kullanımından doğan elektrik ve su giderlerinin de ödenmesini ister. (Ü) ise kira bedeline bunların da dahil olduğunu ve talep edilen bedelleri ödemeyeceğini bildirir.
Bunların yanı sıra evde geç saatlere kadar yüksek sesle müzik dinlenmesi sebebiyle komşular tarafından (M)’ye şikayetler gelmektedir.

SORULAR:

1- Olaydaki kira sözleşmesinin türünü tespit ederek uygulanacak hükümleri belirleyiniz.

2- Havuzun ve klimaların kullanılamaz durumda olması sebebiyle (Ü) hangi haklara sahiptir. Her biri için ayrı ayrı olmak üzere açıklayınız.

3- (Ü) ev sinema sistemi kurmak amacıyla evde yapmış olduğu değişiklikler için sözleşme dönemi sonunda (M)’den bir bedel talep edebilir mi? Açıklayınız.

4- Yan giderler konusunda (M)’nin talebi hukuken yerinde midir? Gerekçeli olarak açıklayınız.

5- Yüksek sesle müzik dinlenerek komşuların rahatsız edilmesi durumunda (M) herhangi bir hukuki hakka sahip midir? Gerekçeli olarak açıklayınız.

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler