Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaHukuk HavuzuAvukatlık HukukuHazine ve idarelere karşı kazanılan dava sonucu lehlerine hükmedilen vekalet ücretleri ve...

Hazine ve idarelere karşı kazanılan dava sonucu lehlerine hükmedilen vekalet ücretleri ve beraat eden sanık vekili sıfatıyla alacakları vekalet ücretleri tahsilinde izlenecek yol

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

Hazine ile vatandaşlar arasında görülmekte olan dava sonucunda, ilam gereği vekalet ücretlerinin ödenebilmesi için izlenmesi gerekli yol.

1-Hazine ile vatandaşlar arasında görülmekte olan dava sonucunda, ilam gereği vekalet ücretlerinin ödenebilmesi için,

-Başvuru dilekçesi
-Dilekçede TC Kimlik No, Banka Hesap Nosu
-Vekaletname Örneği
-Serbest Meslek Makbuzu
-ve ilam ile birlikte Muhakemat Müdürlüğünü, ilçede hazine avukatlarına başvurulması gerekmektedir.

Başvuru üzerine Maliye Bakanlığından ilama bağlı borçlar tertibinden ödenek istenmekte, ödeneğin gönderilmesi durumunda evraklar Muhasebe Müdürlüğünü gönderilerek meblağın banka hesabına geçmesi sağlanmaktadır.

2- İdari Yargı davaları sonucunda verilen kararlar gereği ödenmesi gereken vekalet ücretleri ve yargılama giderleri yukarıda sıralanan belgeler ile idarelere başvurulduğu takdirde idareler tarafından ödenmektedir.

3-Beraat eden sanık vekili yararına hükmolun vekalet ücretleri Adalet Bakanlığının bütçesinden ödeneceğinden ödeme talepleri Adalet Bakanlığına, Cumhuriyet Başsavcılıklarına verilecek dilekçe ile yönlendirilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Muğla Barosu

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler