Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaHukuk HavuzuAvukatlık HukukuAkıllı Sözleşmeler: Fırsat mı, Tehdit mi? Avukatlık Mesleği Açısından Bir İnceleme

Akıllı Sözleşmeler: Fırsat mı, Tehdit mi? Avukatlık Mesleği Açısından Bir İnceleme

Tarih:

Teknolojideki ilerlemeler hukuk disiplinini etkilemektedir. Bu etki bir yandan yeni kavram ve uygulamaların ortaya çıkmasıyla hukuki düzenleme ihtiyacını ortaya koymaktadır. Öte yandan, teknolojik etki hukuk mesleğinde iş yapma yöntemlerini de değiştirmektedir. Akıllı sözleşmeler (Smart Contracts), blokzincir teknolojisi ile ortaya çıkan, sözleşme hukukunda yeni uygulamaları beraberinde getiren ve gelecekte borç ilişkilerinin kurulmasında önem arz edecek bir pratiktir.

Akıllı sözleşme, teknolojik doğası gereği bilgisayar kodları ile ihdas edilmekte, tarafların birbirlerine karşı yüklendikleri edimler otomatik olarak yerine getirilmektedir. Bu durum, sözleşmeden kaynaklı uyuşmazlıkların ortaya çıkmasını nispeten engellemektedir.

Avukatlar, meslekleri gereği uyuşmazlığın olduğu her yerde tarafların menfaatine uygun çözümler ortaya koymaktadırlar. Oysaki akıllı
sözleşmelerin uyuşmazlıkları engelleyici özelliği bu yönüyle avukatlık mesleğinin geleceği açısından dramatik bir sonun yaklaşmakta olduğu tehdidini ortaya koymaktadır. Bu görüşün aksine akıllı sözleşmelerin avukatlık mesleğine değer katacağı da düşünülmektedir.

Avukatlar olmadan bir akıllı sözleşme kurmanın çoğunlukla mümkün olamayacağı, kodlama dili öğrenecek avukat sayısının artması ile birlikte meslekte daha nitelikli insan kaynağının var olacağı öngörülmektedir. Sonuç olarak, akıllı sözleşmeler her ne kadar avukatlık mesleği açısından olumsuzluklar barındırsa da bunların mesleğe katacağı değerin daha fazla olacağı öngörülmektedir.

Emin GİTMEZ

Dr. Öğretim Üyesi, İnönü Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı, emin.gitmez@inonu.edu.tr

MAKALENİN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ!

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ankahukuk
ankahukukhttp://www.ankahukuk.com
Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İlginizi Çekebilir

Kat Maliklerinin Yapı Maliki Sıfatıyla Hukuki Sorumluluğu

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 69. maddesinde ağırlaştırılmış bir...

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi – 2023-2024 Yılı

Resmi Gazete'nin 21.09.2023 tarih ve 32316 nolu sayısında yayınlanarak...

Roma Hukuku Perspektifinden 15. Yüzyıl Polonya’sında Boşanma

Roma Hukuku, milâttan önce sekizinci yüzyıldan, milâttan sonra 565...

7418 Sayılı Kanun İle Yapılan Değişiklikler Çerçevesinde Artırma İlânı

Cebri icra hukukunda temel paraya çevirme yöntemi açık artırma...

Karşılaştırmalı Hukuk Perspektifinden Babalık Karinesi

Dünyadaki pek çok hukuk düzeninde olduğu gibi Türk hukukunda...

Siteden