Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaMakaleSınır Dışı Etme Kararları İle Uluslararası Koruma Kapsamındaki Kararlarda İdari Yargı Denetimi

Sınır Dışı Etme Kararları İle Uluslararası Koruma Kapsamındaki Kararlarda İdari Yargı Denetimi

Tarih:

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında tesis edilen idari işlemlere yönelik, Kanun’da özel düzenlemeler bulunmaktadır. Kanun kapsamındaki kimi idari işlemler idari yargılama usulüne tabi iken kimi idari işlemler için de adli yargıya başvuru kabul edilmiştir. Bu ikili ve yeknesak olmayan yargı yolu düzenlemesi yanında, idari yargılama usulüne tabi idari işlemler için hukuki sorunlar içeren kurallar öngörülmüştür.

Kanun koyucunun, bu idari işlemler için kabul ettiği idari başvuru yolları ile yargı yoluna dair özel düzenlemelerin birçoğu, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndan farklılaşmıştır.

Kimi idari işlemler için idari başvuru yolunun kabul edilmemesi ve doğrudan yargı yoluna gidilmesi gerektiği, idari yargıda verilen hükümlerin kesin olma niteliği ancak uygulamada istinaf kanun yolu incelemelerinin yapılması, yargılama usulüne yönelik dava açma sürelerinin değişkenliği ve bazılarının kısa tutulmasının ortaya çıkardığı hak ihlalleri, adli yardım ve idarenin uygulamadaki takdir yetkisinin kullanımı gibi çok çeşitli hukuki konular söz konusudur. Bu konuların yansıması ise Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru yolundaki incelemesi sonucunda verdiği ihlal kararlarında ve idare yargıcının verdiği kararlarda bulunmaktadır. Çalışmada bu çerçevede sınır dışı etme kararları ve uluslararası koruma kapsamındaki karalarda idari yargı denetimi ele alınarak çeşitli hukuki sorunların tespiti ve bunlara yönelik görüşler ile öneriler getirilmiştir.

Doç. Dr. Mutlu KAĞITCIOĞLU – Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İdare Hukuku Ana Bilim Dalı,mutlukagitcioglu@gmail.com

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ankahukuk
ankahukukhttp://www.ankahukuk.com
Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İlginizi Çekebilir

Roma Hukuku Perspektifinden 15. Yüzyıl Polonya’sında Boşanma

Roma Hukuku, milâttan önce sekizinci yüzyıldan, milâttan sonra 565...

7418 Sayılı Kanun İle Yapılan Değişiklikler Çerçevesinde Artırma İlânı

Cebri icra hukukunda temel paraya çevirme yöntemi açık artırma...

Karşılaştırmalı Hukuk Perspektifinden Babalık Karinesi

Dünyadaki pek çok hukuk düzeninde olduğu gibi Türk hukukunda...

Türk Borçlar Kanunu Ve Viyana Satım Antlaşması (Cısg) Çerçevesinde Alıcının Yükümlülükleri

Türk Borçlar Kanununa göre satış sözleşmesi, satıcının, satılan malın...

Türk Medeni Kanunu’nda Düzenlenen Komşuluk Hukukundan Doğan Mülkiyet Kısıtlamaları

Türk Medeni Kanunu’nda taşınmaz mülkiyetine ilişkin birtakım kısıtlamalar öngörülmüştür....

Siteden