Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaMakaleSınır Dışı Etme Kararları İle Uluslararası Koruma Kapsamındaki Kararlarda İdari Yargı Denetimi

Sınır Dışı Etme Kararları İle Uluslararası Koruma Kapsamındaki Kararlarda İdari Yargı Denetimi

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında tesis edilen idari işlemlere yönelik, Kanun’da özel düzenlemeler bulunmaktadır. Kanun kapsamındaki kimi idari işlemler idari yargılama usulüne tabi iken kimi idari işlemler için de adli yargıya başvuru kabul edilmiştir. Bu ikili ve yeknesak olmayan yargı yolu düzenlemesi yanında, idari yargılama usulüne tabi idari işlemler için hukuki sorunlar içeren kurallar öngörülmüştür.

Kanun koyucunun, bu idari işlemler için kabul ettiği idari başvuru yolları ile yargı yoluna dair özel düzenlemelerin birçoğu, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndan farklılaşmıştır.

Kimi idari işlemler için idari başvuru yolunun kabul edilmemesi ve doğrudan yargı yoluna gidilmesi gerektiği, idari yargıda verilen hükümlerin kesin olma niteliği ancak uygulamada istinaf kanun yolu incelemelerinin yapılması, yargılama usulüne yönelik dava açma sürelerinin değişkenliği ve bazılarının kısa tutulmasının ortaya çıkardığı hak ihlalleri, adli yardım ve idarenin uygulamadaki takdir yetkisinin kullanımı gibi çok çeşitli hukuki konular söz konusudur. Bu konuların yansıması ise Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru yolundaki incelemesi sonucunda verdiği ihlal kararlarında ve idare yargıcının verdiği kararlarda bulunmaktadır. Çalışmada bu çerçevede sınır dışı etme kararları ve uluslararası koruma kapsamındaki karalarda idari yargı denetimi ele alınarak çeşitli hukuki sorunların tespiti ve bunlara yönelik görüşler ile öneriler getirilmiştir.

Doç. Dr. Mutlu KAĞITCIOĞLU – Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İdare Hukuku Ana Bilim Dalı,mutlukagitcioglu@gmail.com

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler