Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaEğitimSınav SorularıMiras Hukuku Vize Sınavı - 2015 - İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Miras Hukuku Vize Sınavı – 2015 – İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2014-2015 öğretim yılı Miras Hukuk dersi Vize sınavı soruları

Olay

Bay M, Bayan E ile evil olup taraftar arasında evliliğin butlanına ilişkin dava devam etmektedir. M’nin annesi Z, yeğenleri O ve V, M’nin çocuklarından L, M’den evvel ölmüş kızı T’nin iki çocuğu R ve P ile yine M’den evvel ölmüş oğlu F’nin evlatlığı G hayattadır. M sağlığında eşiyle birlikte T’nin kızı P’yi evlat edinmiştir. Bir süre sonra butlan davası kabul edilir ve karar kesinleşir.

Bay M, git gide sağlığının bozulması üzerinde malvarlığının ölümünden sonraki akıbetini belirlemek ister. El yazısı ile usulüne uygun olarak hazırladığı vasiyetnamede bir süredir duygusal birliktelik yaşadığı hasta bakıcı H’ye tüm malvarlığını bıraktığını, evlilik dışı çocuğu olan B’yi tanıyarak şu anda oturduğu evin mülkiyetinin yükseköğrenimini bitirdiğinde B’ye ait olmasını istediğini, B bunu kabul etmez ise evinin avukatı A’ya kalmasını istediği, otomobilini özel şoförü C’ye bıraktığını ancak C’nin salonuna kendisinin portresini asmasının gerektiğini, bu işlerin yerine getirilmesi için avukatı A’yı görevlendirdiğini belirtir.

Bir süre sonra otomobili üzerinde bir banka lehine rehin hakkı tesis ettiren M, B ile H arasında da bir yakınlaşma olduğundan kuşkulanır. Sinirlenerek vasiyetameyi yakmak isterken, yanlışlıkla ilgisiz bir kağıdı yakar. Daha sonra H, vasiyetnameyi bulur ve saklar. K Hastanesinde yatmaya başlayan Bay M, gördüğü bakımın etkisinde kalarak resmi şekilde bir vasiyetname düzenler. Buna göre malvarlığının yarısını H hastahanesi vakfına, kalan yarısını ölümüyle kurulmasını arzu ettiği Bay M Bilim ve Araştırma Vakfı’na bıraktığını, C’nin kendine olan yüklü tutardaki borcunu kapattığını, Muğla’da bulunan değerli arazilerini ise arazilerden elde edilen gelirin yarısının D Doğa Derneği’ne verilmesi kaydıyla kuruluş aşamasında olan Ü Üniversitesi’ne bıraktığını bildirir. Kısa bir süre sonra M vefat eder.

Sorular

1- Bay M’nin, el yazısı ile vasiyetname yapmadan önce hayatını kaybettiği varsayılırsa, M’nin yasal mirasçılarını ve yasal miras paylarını bir şema yardımıyla ve hukuki gerekçeleriyle açıklayarak olaya göre saptayınız.

2- Somut olayda, her iki vasiyetnamede Bay M tarafından yapılmış olan maddi anlamda ölüme bağlı tasarrufları, bunların niteliğini ve özelliklerini de belirterek kısaca açıklayınız.

3- D Doğa Derneği’ne Muğla’daki arazilerden elde edilen gelirden kendisi için öngörülen payın verilmemesi durumunda kim, kime karşı, hangi taleplerde bulunabilir? Açıklayınız.

4- El yazısı vasiyetnamenin düzenlenmesinden sonra Bay M’nin eylem ve işlemlerinin, bu vasiyetnamede yer alan tasarruflar üzerindeki etkilerini açıklayınız.

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler