Salı, Aralık 5, 2023

Abdullah Öcalan Davası – Duruşma Günü 8 – KARAR – 29 Haziran 1999

Share

Terör örgütü elebaşı sanık Abdullah Öcalan, TCK’nın 125. maddesi uyarınca ”Vatana ihanet” suçundan ölüm cezasına mahkum edildi. 

    Kararın açıklandığı bugünkü duruşmada, mahkeme heyeti ve savcıların saat 09.45’te yerlerini almalarının ardından saat 09.47’de sanık avukatları salona girdi. Aynı anda sanık Abdullah Öcalan da duruşma salonuna getirilerek cam kafese konuldu. 

    Mahkeme Başkanı M. Turgut Okyay, duruşmayı açtıktan sonra Öcalan’a son sözünü sordu. 

    Sanık Öcalan, son sözünde şunları söyledi: 

    ”Vatana ihanet suçlamasını kabul etmiyorum. Vatanın birliği için, özgür yaşam için mücadele verdiğime inanıyorum. Cumhuriyete karşı değil demokratik cumhuriyet için mücadele ettiğime inanıyorum. 

    Tarihi yanlışların büyüttüğü sorun umarım çözüme ulaşır. Bu dava, buna katkı sağlasın istiyorum. Bundan sonra demokratik cumhuriyet ekseninde adil ve gururlu bir barış ve kardeşlik için başlangıçtaki kararlı sözümü, çağrımı tekrarlıyorum: İnsanlığı, devleti ve tüm toplumsal güçleri üzerine düşeni yapmaya çağırıyorum. Ülkenin geleceğinin savaştan değil, barıştan geçtiğine inanıyorum. Herkesi selamlıyorum.” 

    Öcalan’ın son sözlerini tamamlamasının ardından mahkeme heyeti karar için saat 09.56’da müzakereye çekildi. 

    Mahkeme heyeti yaklaşık yarım saat süren müzakerenin ardından kararını açıklamak için salona döndü. 

    Mahkeme Başkanı M. Turgut Okyay, salonda bulunanların hüküm fıkrası okunurken ayağa kalkmalarını istedi ve daha sonra kararı okudu. 

    Ankara 2 No’lu DGM, terör örgütü elebaşını Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenen vatana ihanet suçundan idama mahkum ederken, sanığa, TCK’nın 59. maddesinde öngörülen ceza indiriminin uygulanmasına yer olmadığına ve ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklanmasına da hükmetti. 

    Kararın okunmasından sonra mahkeme salonunda bulunan müdahiller ile şehit yakınları hep birlikte İstiklal Marşı söylerken, Mudanya’da sonucu bekleyen şehit yakınları da sevince boğuldular. Birçok şehit yakınının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. 

(Bu sayfalar Anadolu Ajansı‘nın internet sitesinden alınmıştır.)
Anadolu Ajansı’nın web adresi http://www.anadoluajansi.gov.tr

Yazar hakkında: Ankahukuk Sitesi
Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi
blank
Ankahukuk Sitesihttp://www.ankahukuk.com
Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Bugün İlgi Görenler