Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaÖzel DosyalarRefah Partisi'nin Kapatılması DavasıYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın basın toplantısı... (21 Mayıs 1997)

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ın basın toplantısı… (21 Mayıs 1997)

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi’nin (RP) temelli kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. Savaş, Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, RP’nin kapatılma gerekçesini, “RP’nin, Anayasamıza göre değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek olan laik cumhuriyet ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini ve giderek ülkemizi bir iç savaş ortamına sürüklediğini açıkça göstermektedir” şeklinde açıkladı. 

Savaş’ın açıklaması şöyle: (21.5.1997)

Cumhuriyet başsavcılığımızda toplanan belgeler, refah partisinin anayasamıza göre değiştirilmesi teklif dahi edilmeyecek olan, laik cumhuriyet ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini ve giderek ülkemizi bir iç savaş ortamına sürüklediğini  açıklıkla göstermektedir. 

Bu nedenle, bu partinin temelli kapatılmasına karar verilmesi için Anayasa Mahkemesine dava açmış bulunuyorum. 

Ülkemiz, din yüzünden kavga eden değil, tüm İslam ülkeleri içinde İslam dininin en güzel yaşandığı ülke, olmaya devam edecektir. 

Basın mensuplarına iddianamemin birer örneği sekreterlerim tarafından verilecektir. 

Basından ricam, iddianamemin gazeteleri ekinde dağıttırılarak, Refah Partisine oy  veren tertemiz vatandaşlarımızın, bu partinin içyüzünü öğrenmelerini sağlamalarıdır.

Yargıtay Başsavcısı olarak görev yaptığım sürece, anayasal  düzenimizi, ne kadar geniş taban bulursa bulsun dinci, bölücü, meshepci, faşist ve komünist partilerin tahrip etmesini önlemek için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz. 

Yargıya güvenin. 

Devletimizi ve rejimimizi korumaya kararlı, bugün olduğu gibi bir cumhurbaşkanımız, hukukçularımız, askerlerimiz, polisimiz ve her şeyden önemlisi laikliğin önemini kavramış vatandaşlarımız oldukça,  politikacılarımızın bir kısmı gaflet, delalet hatta ihanet içinde bulunsa bile, büyük Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti dünya durdukça yaşayacaktır.

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler