Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaEğitimPratik Çalışmalarİdare Hukuku Pratik Çalışmalar – Marmara Üni. Hukuk – 11.03.2016

İdare Hukuku Pratik Çalışmalar – Marmara Üni. Hukuk – 11.03.2016

Bu İçeriğimizin Başlıkları

- Advertisement -

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku, 11.03.2016 tarihli pratik çalışmaları

11.03.2016 TARİHLİ PRATİK ÇALIŞMA

OLAY-1

Bay (A), 10.02.2016 tarihinde (B) Tren İstasyonu’nda tren beklerken, istasyonda bulunan başka kişiler arasında yaşanan bir kavga esnasında dengesini kaybederek istasyona yanaşan trenle peron arasına düşmüş ve trenin kafasına çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. Bay (A)’nin ailesi olayın gerekli güvenlik önlemlerini alınmaması ve personelin dikkatsizliği sonucu meydana geldiği gerekçesiyle Bay(A)’nin ölümü nedeniyle uğradıkları maddi zararların karşılanması istemiyle Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD)’ne karşı dava açmak istemektedir.

SORU: Bay(A)’nın ailesinin maddi zararlarının tazmini için hangi yargı yerinde dava açabileceğini gerekçeleriyle açıklayınız.

OLAY-2

Bay (A), 10.01.2015 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile şans oyunları bayilik sözleşmesi imzalayarak 89785 no’lu bayilik ruhsatı almış, ancak faaliyet göstermeye başladıktan sonra yapılan bir denetimde Bay(A)’nın, 18 yaşından küçük çocuğa oyun oynattığının tespiti üzerine, 29.08.2015 tarih ve 224 sayılı yazı ile bayilik ruhsatı iptal edilmiştir.  Bay (A), bayilik ruhsatı iptali işleminin iptali için dava açmak istemektedir.

SORU: Bay(A)’nın bayilik ruhsatı iptali işleminin iptali istemiyle hangi yargı yerinde dava açabileceğini gerekçeleriyle açıklayınız.

Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Siteden...

İlgili İçerikler