Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaEğitimPratik Çalışmalarİdare Hukuku Pratik Çalışmalar – Marmara Üni. Hukuk – 29.04.2016

İdare Hukuku Pratik Çalışmalar – Marmara Üni. Hukuk – 29.04.2016

Tarih:

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku, 29.04.2016 tarihli pratik çalışmaları

OLAY-1

(A) İli, ….. İlçesi, …… Yatılı İlköğretim Okulunda Teknisyen ve Muayene ve Teslim Alma Komisyonu üyeleri olarak 13.11.2013 ile 20.12.2013 tarihli Muayene ve Teslim Alma tutanaklarını düzenleyen Bay (B) ve Bay (C) hakkında yapılan soruşturma neticesinde İl Disiplin Kurulunun 07.05.2014 tarih ve 2015/19 sayılı kararı ile “gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek” fiilini işledikleri gerekçesiyle …… 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/D-f maddesi uyarınca bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir. Bu cezaya karşı Bay (B) tarafından açılan dava (A) ili 1.İdare Mahkemesi’nde, Bay (C) tarafından açılan dava ise (A) ili 2.İdare Mahkemesi’nde görülmektedir.

SORULAR

1) Bay (B) ve Bay (C) tarafından haklarında verilen disiplin cezasına karşı açılan davaların bağlantılı dava yöntemiyle görülmesi mümkün müdür? Gerekçeleriyle tartışınız.

2) Davalar arasında bağlantı kararı verilmesi usulü (nasıl verileceği) hakkında bilgi veriniz.

OLAY-2

(A) Sendikası tarafından, Sosyal Güvenlik Kurumunda sosyal güvenlik merkezi müdürü kadrolarını, Spor Genel Müdürlüğünde gençlik merkezi müdürü kadrolarını, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde yurt müdürü kadroları ile doğrudan merkeze bağlı taşra kuruluşlarının ilçe müdürü kadrolarını görevde yükselme sınavına tabi kadrolar kapsamından çıkaran Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 1. maddesinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açılmak istenilmektedir.

SORULAR

1) Söz konusu davanın hangi yargı merciinde açılması gerektiğini açıklayınız.

2) Olayda açılacak dava sonucunda mahkeme tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilip verilemeyeceğini gerekçeleriyle açıklayınız.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.

İçeriğimize yorumda bulunmak ister misiniz?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ankahukuk
ankahukukhttp://www.ankahukuk.com
Ankahukuk Sitesi kurucusu ve yöneticisi

İlginizi Çekebilir

İdare Hukuku Vize Sınavı İçin Pratik Çalışma- 2 – 2019-AÜHF

2018-2019 Öğretim Yılı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku...

Siyaset Bilimi (Soru Cevap Şeklinde – 339 Soru ve Cevap)

339 soru ve cevabından oluşan siyaset bilimi dersi S.1- Felsefe...

İdare Hukuku Vize Sınavı İçin Pratik Çalışma- 2019-AÜHF

2018-2019 Öğretim Yılı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku...

İdare Hukuku Pratik Çalışmalar – Marmara Üni. Hukuk – 18.03.2016

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku, 18.03.2016 tarihli pratik...

İdare Hukuku Pratik Çalışmalar – Marmara Üni. Hukuk – 11.03.2016

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku, 11.03.2016 tarihli pratik...

Siteden